Теми статей
Обрати теми

Отримуємо критичність після 1 грудня: як подати документи

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
22.11.2024 КМУ затвердив постанову № 1332*, якою не тільки змінив порядок бронювання працівників, передбачений Порядком № 76**, але ще й оновив критерії критичності підприємств. Як тепер подавати підприємствам документи на критичність — розглянемо далі.

* Постанова КМУ від 22.11.2024 № 1332.

** Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.

Коли підтверджувати критичність

Після 01.12.2024 підприємствам, які хочуть і надалі бронювати своїх працівників за списками відповідно до вимог Порядку № 76, треба підтвердити статус критично важливих, але вже за новими критеріями.

Адже відповідно до змін, унесених постановою № 1362* до постанови № 1332, рішення щодо визнання підприємств критично важливими, які були чинними станом на 01.12.2024, зберігають свою чинність протягом строку, на який вони прийняті, але не довше ніж до 28.02.2025.

* Постанова КМУ від 29.11.2024 № 1362.

Детальніше про це читайте у статті «Критичність після 1 грудня: чи обов’язково її перепідтверджувати?» // «Оплата праці», 2024, № 23.

А от про те, як подати документи на підтвердження критичності, — поговоримо далі.

Чи можна подати через Дію?

Куди подавати документи для отримання критичності після 1 грудня 2024 року? Чи можна це зробити через портал Дія?

Ні, не можна. Зараз пояснимо чому.

Порядком № 76 (в редакції постанови № 1332) передбачено, що бронювання працівників за списками починаючи з 1 грудня 2024 року відбуватиметься виключно в електронній формі засобами порталу Дія*.

* Виняток — якщо у критично важливого підприємства немає коду ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку засобами порталу Дія, воно подає список військовозобов’язаних на бронювання до того держоргану, який прийняв рішення про визначення його критично важливим.

Але зверніть увагу, що порядок отримання підприємствами критично важливого статусу визначає не Порядок № 76, а інший документ — Критерії критичності*.

* Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджені постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.

Пунктом 5 цього документа передбачено, що з метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими таке підприємство має подати звернення (разом із копіями підтвердних документів):

— або до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки),

— або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, (військової адміністрації у разі її утворення), на території юрисдикції яких вони розташовані.

Зауважте, що у цій нормі не зазначено, що таке звернення можна подавати через Дію. Тому підприємствам доведеться діяти, як і раніше. Тобто подавати документи на підтвердження критичності до органу, який приймає рішення про надання критичного статусу (див. п. 5 Критеріїв критичності), або особисто, або на електронну пошту такого органу тощо.

Після розгляду поданих документів цей орган має внести підприємство до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних (п. 14 Порядку № 76). Після чого підприємство зможе забронювати своїх військовозобов’язаних працівників засобами порталу Дія.

Чи можна подати через ДАР?

Чи може сільгосппідприємство подати документи на підтвердження критичності через сайт Державного аграрного реєстру (ДАР)?

Так, може, але тут є певні нюанси.

До 1 грудня 2024 року агропідприємства, які мали важливе значення для галузі сільського господарства, подавали документи на отримання критичного статусу:

— до профільного міністерства — Мінагрополітики;

— через сайт Державного аграрного реєстру (dar.gov.ua).

При цьому для отримання критичного статусу керувалися Критеріями № 223*, затвердженими Мінагрополітики.

* Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період, затверджені наказом Мінагрополітики від 21.02.2023 № 223.

На сьогодні на сайті ДАР все ще передбачена можливість подання документів на визначення підприємств критично важливими (у розділі «Програми підтримки»). Причому граничною датою дії такої програми визначено 31.12.2024. Ба більше, Критерії № 223 є досі чинними.

Але нагадаємо, що КМУ постановою № 1332 зобов’язав органи, які приймають рішення про визначення підприємства критично важливими:

— у 10-денний строк з дня набрання чинності постановою № 1332 встановити критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, які є критично важливими для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, з урахуванням останніх змін, внесених до Критеріїв критичності.

Ба більше, такі критерії має ще погодити Мінекономіки та Міноборони (п.п. 4 п. 2 Критеріїв критичності);

— у 3-місячний строк переглянути прийняті рішення про визначення підприємств критично важливими.

Тому радимо агропідприємствам поки не поспішати з підтвердженням критичності після 1 грудня, оскільки Мінагрополітики ще має привести Критерії № 223 у відповідність до нових вимог.

Висновки

  • Подати документи для отримання статусу критично важливого підприємства за допомогою порталу Дія не можна.
  • Такі документи подаються до профільних міністерств або обласних адміністрацій, як і раніше (особисто, на електронну пошту тощо).
  • Подати документи на отримання критичності через ДАР можна. Але краще зачекати, поки Мінагрополітики оновить критерії критичності для агропідприємств.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі