Філія закладу освіти
Для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій (ч. 1 ст. 13 Закону про освіту). Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи.
* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Філія закладу освіти — територіально відокремлений структурний підрозділ закладу освіти, що не має статусу юридичної особи і діє на підставі положення, затвердженого засновником відповідного закладу освіти на підставі Типового положення № 1568*.
* Типове положення про філію закладу освіти, затверджене наказом МОН від 06.12.2017 № 1568.
Викладацька робота завідувача філії
Керівництво філією закладу освіти здійснює завідувач філії та його заступники відповідно до законодавства, статуту закладу освіти та положення про філію. Завідувач філії, його заступники, педагогічні та інші працівники філії є працівниками закладу освіти (п. 3 розд. III Типового положення № 1568).
Обсяг педагогічного навантаження педагогів, які забезпечують освітній процес у філії, зокрема, завідувача філії, визначає керівник опорного закладу освіти.
Керівні працівники закладів освіти можуть вести викладацьку роботу, але не більше 9 годин та тиждень, якщо вони за основною посадою отримують повний посадовий оклад. Про це чітко зазначено у п. 91 Інструкції № 102*.
У випадках, коли вищезгадані працівники отримують за основною посадою 0,5 посадового окладу (ставки), їм дозволяється вести викладацьку роботу в середньому не більше 3 годин на день (18 годин на тиждень), а при виконанні цієї роботи в 1 — 4 класах — до 20 годин на тиждень.
Працівникам за норму годин, визначену п. 91 Інструкції № 102, оплата проводиться понад основний посадовий оклад у порядку, передбаченому для учителів, за тарифікацією.
За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток, у зв’язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену у цьому пункті, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.
Відповідно до п. 68 Інструкції № 102 місячна зарплата педпрацівників визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
У тарифікаційному списку зазначаються всі працівники закладу освіти, ставки заробітної плати і посадові оклади яких залежать від освіти, категорії та тарифного розряду, в тому числі й завідувачі філій, які ведуть викладацьку роботу.
Оплата за заміну вчителя
Порядок заміни відсутніх вчителів передбачено п. 73 Інструкції № 102. Відповідно до цієї норми заміщення тимчасово відсутніх у зв’язку з хворобою або з інших причин вчителів здійснюється з погодинного розрахунку, якщо таке заміщення тривало не більше двох місяців.
Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому п. 68 Інструкції № 102.
Оскільки завідувач філії при обійманні ним повної штатної посади не має права викладати з оплатою праці за тарифікацією більше ніж 9 годин на тиждень, то заміна ним відсутнього вчителя може провадитися лише з погодинною оплатою додаткового тижневого навантаження обсягом не більше ніж 240 годин на рік.
Висновки
- Завідувач філії може вести викладацьку роботу, але не більше 9 годин та тиждень, якщо він за основною посадою отримує повний посадовий оклад.
- Завідувач філії з повною ставкою може замінювати тимчасово відсутнього вчителя лише з погодинною оплатою додаткового навантаження обсягом не більше ніж 240 годин на рік.