Право на відпустку
Приписом п. 14 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки* передбачено, що працівнику-суміснику за його бажанням в обов’язковому порядку надається неоплачувана відпустка на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи.
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
При цьому не вказано, якого саме сумісника (внутрішнього чи зовнішнього) це стосується.
Отже, піти у таку відпустку може як внутрішній, так і зовнішній сумісник, обмежуючи строк закінченням терміну відпустки за основним місцем роботи.
А тепер щодо ЄСВ.
ЄСВ з МЗП
Вимога сплати ЄСВ з МЗП закріплена у ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ*: якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінзарплати, встановленої законом на місяць, за який отриманий дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку розміру МЗП і ставки ЄСВ. Простими словами, якщо дохід менший за мінзарплату, то ЄСВ слід рахувати з мінзарплати.
При цьому, якщо дохід нараховують із джерел не за основним місцем роботи (наприклад, за зовнішнім сумісництвом), ЄСВ нараховують з фактичної бази незалежно від її розміру (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).
Зовсім інша справа, якщо працівник протягом календарного місяця працював у одного роботодавця за основним місцем роботи і за сумісництвом. Тобто йдеться про внутрішнього сумісника. Його загальний дохід виявився меншим за розмір МЗП? ЄСВ розраховують з мінзарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід. Таку позицію висловили і податківці у роз’ясненні з підкатегорії 201.04.01 ЗІР.
Для внутрішнього сумісника з МЗП порівнюють загальну суму доходу за всіма місцями роботи у одного роботодавця
До речі, аналогічно треба діяти і для визначення максимальної бази нарахування ЄСВ. З нею також порівнюємо загальний дохід, нарахований одній фізособі одним роботодавцем. Якщо сума нарахованого доходу, що входить до бази нарахування ЄСВ, перевищує максимальну базу, ЄСВ сплачуємо з максимальної бази.
Відпускні та ЄСВ
Відпускні слід виплатити до початку відпустки, якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором (ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки). Тож у нашому випадку це станеться у червні 2024 року, адже відпустка починається 1 липня. Але при цьому слід урахувати особливості нарахування ЄСВ.
По-перше, відпускні також ураховують при порівнянні із мінімальною та максимальною базою нарахування ЄСВ.
По-друге, контроль максимальної і мінімальної величини, з якої сплачується ЄСВ, при нарахуванні відпускних застосовують за правилом «місяць, ЗА який нараховано». У нашому випадку це виглядає так: для порівняння із МЗП беремо загальні суми доходу (суми відпускних) у місяці, ЗА який нараховано.
Нехай вас не плутає той факт, що в червні нараховано й виплачено і зарплату, і відпускні. Для порівняння з МЗП ці виплати будемо розподіляти за місяцями, ЗА які вони нараховані. За червень буде лише зарплата, а за липень — лише відпускні.
Додаток Д1
У додатку Д1 відпускні відображають у місяці, В якому їх нараховано. Але при цьому для порівняння з МЗП виплати розподіляють за місяцями, ЗА які нараховано. Давайте розглянемо це на прикладі.
Приклад. Працівник — внутрішній сумісник з 01.07.2024 по 31.07.2024 іде у щорічну основну відпустку за основним місцем і в неоплачувану — за сумісництвом. Йому установлено неповний робочий час за основним місцем та за сумісництвом. Зарплата за червень 2024 року становить 7000 грн за основним місцем і 3000 грн — за сумісництвом. Відпускні за липень нараховано і виплачено у червні 2024 року. Їх сума становить 5700 грн. Як правильно нарахувати ЄСВ та відобразити виплати в додатку Д1 до Об’єднаного звіту?
У червні-2024 маємо:
— за основним місцем роботи: червневу зарплату (7000 грн), а також липневі відпускні (5700 грн);
— за сумісництвом — червневу зарплату (3000 грн).
Тому відображаємо все це в додатку Д1 за червень (рис. 1).
Загальна сума зарплати за основним місцем та за сумісництвом за червень перевищує МЗП (7000 + 3000 = 10000). Тому додаткової бази нарахування ЄСВ немає.
Кількість днів перебування у трудових відносинах (графу 14) у червні заповнюємо лише за зарплатним рядком основного місця роботи. Також у червневому додатку Д1 слід заповнити графу 14 за липень, адже маємо виплату за повний місяць. Це підтверджено приписом абз. 56 п. 1 розд. IV Порядку № 4*: кількість календарних днів перебування у трудових / цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця не може зазначатися у звітному місяці за майбутні та минулі звітні періоди, за винятком відпустки, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і випадків поновлення на роботі особи за рішенням суду.
У графі 21 ставимо «1» за рядками для основного місця роботи і «0» — для сумісництва. А у графі 22 проставляємо «1» для всіх рядків (неповний робочий час є і за основним місцем, і за сумісництвом).
Рис. 1. Додаток Д1 за червень 2024 року
Додаток Д1 за липень-2024 зображено на рис. 2. Тут маємо:
— за основним місцем роботи — додаткову базу по ЄСВ, адже відпускні за липень менші за МЗП (8000 - 5700 = 2300 грн) і 506 грн ЄСВ (2300 х 22 %);
— за сумісництвом — лише дні перебування у відпустці без збереження зарплати (графа 13).
Графи 21 та 22 заповнюємо аналогічно, як і в червневому додатку Д1.
Рис. 2. Додаток Д1 за липень 2024 року
Висновки
- Працівнику-суміснику за його бажанням в обов’язковому порядку надається неоплачувана відпустка на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи.
- Для внутрішнього сумісника з МЗП порівнюють загальну суму доходу за всіма місцями роботи у одного роботодавця.
- Відпускні також ураховують при порівнянні із мінімальною та максимальною базою нарахування ЄСВ.
- Для порівняння із МЗП відпускні відносяться до того місяця, ЗА який вони нараховані.
- У додатку Д1 відпускні відображають окремим рядком у місяці їх нарахування, але за той місяць, ЗА який їх нараховано.