Строковий трудовий договір
Строковий договір можна укладати у випадках, коли є потреба замінити відсутнього працівника. Відповідно до ч. 2 ст. 23 КЗпП він укладається в разі, коли трудові відносини не можна встановити на невизначений строк виходячи з характеру майбутньої роботи, умов виконання роботи, інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавством.
Якщо працівниця йде в доглядову відпустку, то штатна одиниця фактично зайнята, проте роботу, передбачену цією посадою, виконувати потрібно. Для цього на строк до виходу основної працівниці приймаємо на роботу іншу особу за строковим трудовим договором.
У разі укладення строкового трудового договору з працівником, що приймається на декретну посаду, краще не зазначати точної дати закінчення строку його дії
Рекомендуємо в цьому випадку прописати, що особа приймається на роботу до дня фактичного виходу на роботу працівниці, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Адже така працівниця може в будь-який час перервати доглядову відпустку і стати до роботи. Крім того, вона має повне право, перебуваючи у такій відпустці, вийти на роботу на умовах неповного робочого часу (див. лист Мінсоцполітики від 16.05.2012 № 158/13/133-12).
Загалом, що стосується правового становища працівників, які виконують роботу на умовах строкових трудових договорів, то воно не відрізняється від умов, установлених для працівників, які уклали безстрокові трудові договори. Працівники за строковим трудовим договором також:
— підпорядковуються правилам внутрішнього трудового розпорядку;
— мають право на гарантії в оплаті праці, щорічну відпустку, допомогу по тимчасовій непрацездатності, індексацію тощо.
Більше інформації з приводу укладання строкового трудового договору ви можете знайти у статті «Строковий трудовий договір із працівником: укладаємо, працюємо, припиняємо» // «Оплата праці», 2024, № 11.
Індексація зарплати
Жодних обмежень щодо індексації зарплати працівників, прийнятих на роботу за строковим трудовим договором, не містять ані Закон про індексацію*, ані Порядок № 1078**. Тому зарплату таких працівників індексують за загальними правилами.
* Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-XII.
«Базовим» місяцем для індексації зарплати є місяць, у якому підвищили посадовий оклад (абз. 1 та 2 п. 5 Порядку № 1078). Розрахунок приросту індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) наростаючим підсумком розпочинається з місяця, наступного за місяцем підвищення. Право на індексацію виникне, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації 103 %.
При цьому зарплату індексують у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (далі — ПМПО). Частина зарплати, що перевищує цей показник, індексації не підлягає. У 2024 році розмір ПМПО становить 3028 грн, і протягом року він не змінюється.
Для індексації зарплати не має значення, що працівниця працює на декретному місці. Орієнтуємося на останнє підвищення посадового окладу за займаною посадою
У ситуації, що розглядається, «базовим» місяцем для індексації зарплати працівниці є січень 2024 року. Адже саме 01.01.2024 востаннє підвищувалися розміри окладів для працівників з оплатою праці за ЄТС. Нормативна підстава для такого підвищення — постанова № 23*.
Уперше право на індексацію зарплати у працівниці від «базового» січня-2024 виникне в серпні 2024 року. Її зарплату слід буде проіндексувати на коефіцієнт 3,8 %. Сума індексації за повністю відпрацьований серпень 2024 року становитиме 115,06 грн (3028 грн х 3,8 %).
Більше прикладів щодо індексації зарплати працівників бюджетних установ у різних ситуаціях ви знайдете у статті «Індексація зарплати — 2024: згадуємо основні правила» // «Оплата праці», 2024, № 14.
Висновки
- На строк до виходу основної працівниці з відпустки для догляду за дитиною до 3 років можна прийняти на роботу іншу особу за строковим трудовим договором.
- Зарплату працівників, прийнятих за строковим трудовим договором, індексуємо на загальних умовах. Орієнтуємося на останнє підвищення окладу за займаною посадою.