Діяльність бібліотеки коледжу
Відповідно до ст. 1 Закону № 32/95 бібліотека — це культурний заклад або структурний підрозділ, головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки. Бібліотека може не мати статус юридичної особи та перебувати у складі установи або організації (п. 3 ст. 12 Закону № 32/95).
* Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» від 27.01.95 № 32/95.
Водночас фаховий коледж — це заклад фахової передвищої освіти (далі — ЗФПО) або структурний підрозділ закладу вищої освіти, іншої юридичної особи, що провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти (п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 2745*). Робота бібліотекарів у ЗФПО регламентується низкою нормативно-правових актів щодо двох галузей — освіти та культури. Пояснення цьому таке: згідно зі ст. 6 Закону № 32/95 бібліотеки закладів освіти віднесено за призначенням до спеціальних бібліотек, а бібліотекарі цих закладів відповідно до Закону № 2778** належать до працівників культури.
* Закон України «Про фахову передвищу освіту» від 06.06.2019 № 2745-VIII.
** Закон України «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-VI.
Тож при вирішенні питань оплати праці бібліотекарів ЗФПО слід керуватись нормативними документами як Мінкультури, так і МОН.
Оплатні нюанси для бібліотекаря ЗФПО
Відповідно до п. 2 Інструкції № 102* працівникам закладів освіти, для яких цією Інструкцією не визначено умов оплати праці (зокрема, бібліотекарям), установлюються умови оплати праці для аналогічних працівників відповідних галузей.
При визначенні оплатних умов для працівників бібліотек керуються нормами наказу № 745*. Так, згідно з п. 7 цього наказу визначення конкретного тарифного розряду бібліотечного працівника в межах затвердженого фонду зарплати є компетенцією керівника.
Подібну умову містить п. 6 Інструкції № 102, який говорить про те, що відповідальність за своєчасне і правильне встановлення працівникам ставок заробітної плати, посадових окладів, обчислення зарплати покладається на керівників та головних бухгалтерів закладів освіти.
Схема тарифних розрядів бібліотекарів, у тому числі тих, які працюють у закладах освіти, наведена у таблиці 1 додатка 3 до наказу № 745. При цьому у абз. 1 п. 4 Інструкції № 102 зазначено, що встановлення посадових окладів працівникам за розрядами тарифної сітки провадиться з урахуванням їхніх кваліфвимог. Наведемо нижче розміри тарифних розрядів бібліотекарів ЗФПО.
Тарифні розряди для бібліотекарів ЗФПО
Бібліотекар | Тарифний розряд |
Провідний | 9 — 12-й |
I категорії | 8 — 11-й |
II категорії | 8 — 10-й |
Без категорії | 8 — 9-й |
Кваліфікаційні вимоги
При встановленні тарифних розрядів (категорій) бібліотечним працівникам застосовуються кваліфікаційні вимоги, передбачені Довідником № 168*. Про це, зокрема, зазначили фахівці МОНмолодьспорту у листі від 24.10.2011 № 1/12-5765.
Для встановлення категорії претендент на посаду бібліотекаря повинен мати:
— провідного бібліотекаря: повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст), стаж роботи за професією бібліотекаря I категорії — не менше 2 років;
— бібліотекаря I категорії: повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра — без вимог до стажу роботи, для спеціаліста — стаж роботи за професією бібліотекаря II категорії — не менше 2 років;
— бібліотекаря II категорії: повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (спеціаліст), стаж роботи за професією бібліотекаря — не менше 1 року;
— бібліотекаря: повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
Як бачимо, однією з кваліфікаційних вимог є наявність у працівника повної вищої освіти відповідного профілю підготовки, тобто бібліотечної освіти. А чи можна працювати на посаді бібліотекаря тривалий час і не мати при цьому відповідної вищої освіти?
Відповідь на це питання шукаємо у п. 11 Загальних положень Довідника № 336*. У цій нормі встановлено, що особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, передбачених кваліфвимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов’язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії. Тобто рішення про те, чи можливо призначити працівника на відповідну посаду приймає атестаційна комісія.
Атестація бібліотекарів
Атестація бібліотечних працівників здійснюється згідно з Положенням № 44*. Атестація проводиться не частіше ніж один раз на три роки. Категорії працівників, які підлягають атестації, та періодичність її проведення визначаються колективним договором.
Зауважимо, що кваліфкатегорії на підставі Положення № 44 бібліотекарям не присвоюються. При встановленні категорій застосовується, як зазначалося вище, Довідник № 168. Тобто бібліотекарі, як і усі працівники культури, атестуються на відповідність/невідповідність займаній посаді чи відповідність за умови виконання рекомендацій атестаційної комісії.
Так, згідно з п. 4.6 Положення № 44 при атестації бібліотекаря визначається одна з оцінок його професійної кваліфікації: «Відповідає займаній посаді або виконуваній роботі», «Не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі, рекомендовано направити на навчання», «Не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі». Рішення атестаційної комісії доводиться до відома працівника та керівника закладу протягом трьох днів після його прийняття.
Тож підсумуємо: бібліотекар ЗФПО, який не має повної вищої освіти відповідного напряму підготовки, але має достатній практичний досвід та успішно виконує покладені на нього обов’язки, за рекомендаціями атестаційної комісії відповідного рівня може не тільки бути визнаний як такий, що відповідає займаній посаді, а й набути права обійняти посаду за більш високою категорією.
Остаточне рішення приймає керівник закладу освіти за наявності вакантної посади з більш високою категорією у штатному розписі закладу. Якщо ж вакансії немає (але є потреба в бібліотекарі саме з такою категорією), то слід внести зміни до штатного розпису.
Висновки
- Бібліотеки закладів освіти віднесено за призначенням до спеціальних бібліотек, а бібліотекарі цих закладів належать до працівників культури.
- При встановленні тарифних розрядів (категорій) бібліотечним працівникам застосовуються кваліфікаційні вимоги, передбачені Довідником № 168.
- Особи, які не мають відповідної освіти, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них обов’язки, можуть бути залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії.