Тип коригуючого Д1
Тип додатка Д1, в якому виправляється помилка, залежить від того, чи сплив граничний строк подання Податкового розрахунку за звітний квартал. Так, якщо строк звітування:
— триває, то виправлення в Д1 проводяться за допомогою подання Д1 у складі Податкового розрахунку з типом «Звітний новий». З цим типом виправляємо як сумові, так і несумові помилки;
— завершився, то виправитися можна через Д1 у складі Податкового розрахунку з типом:
а) «Уточнюючий» за період, який підлягає уточненню. Цим шляхом можна піти при виправленні будь-яких помилок (сумових і несумових);
б) «Звітний» у наступних за періодом, що виправляється додатках Д1 до Податкового розрахунку. Такий тип використовують, як правило, для виправлення сумових помилок.
Коригуючий Податковий розрахунок («Звітний новий» і «Уточнюючий») повинен містити тільки ті додатки, в яких проводяться виправлення. Так, якщо помилку допущено тільки в Д1 за один місяць кварталу, а решта додатків подана з правильною інформацією, то коригуючий Податковий розрахунок за цей квартал має містити тільки Д1 за той місяць, який будемо коригувати.
У дотабличній частині коригуючого Податкового розрахунку («Звітний новий» і «Уточнюючий») мають бути заповнені рядки 01 — 05, а в рядку 06 проставляємо відомості про подання того додатка, який коригуємо. Наприклад, якщо коригуємо тільки Д1, то заповнюємо рядок 061. Інші рядки заголовної частини залишаємо порожніми.
У коригуючих додатках правильну інформацію дублювати не потрібно. В них мають бути тільки ті рядки, за якими виправляємо помилку, додаємо правильну або вилучаємо неправильну інформацію.
Д1 з типом «Звітний новий»
Якщо після подання і прийняття контролерами Податкового розрахунку з типом «Звітний» знайшли помилку в Д1 і виправляємося до завершення строку звітування за цей квартал, то формуємо Податковий розрахунок та Д1 з типом «Звітний новий». Аналогічно діємо й у випадку, коли помилки припустилися в Податковому розрахунку та Д1 з типом «Звітний новий». Тобто якщо до граничної дати звітування за цей квартал ще є час виправитися, то формуємо знову-таки Податковий розрахунок та Д1 з типом «Звітний новий». Виправлятися через Податковий розрахунок з типом «Звітний новий» можна необмежену кількість разів у межах строку звітування за відповідний квартал.
Коригуючий Д1 міститиме лише коригувальну інформацію.
Для того, щоб у Д1 вилучити неправильну інформацію, повністю повторюємо рядочок із помилкою та в графі 25 «Ознака (0, 1)» зазначаємо «1» — рядок на видалення. Для введення правильної інформації формуємо новий рядок і в графі 25 зазначаємо «0» — рядок на введення.
Цей механізм однаково працює для виправлення як сумових, так і несумових помилок у Д1 з типом «Звітний новий». І застосовувати при такому коригуванні у Д1 позначки «2»; «3» у графі 09 (код типу нарахувань) не треба. Вони вступають у гру після спливу граничної дати звітування.
«Уточнюючий» Д1
Порядок виправлення помилок в уточнюючому Д1 дещо відрізняється від попереднього типу. Тут є розподіл помилок за видами:
— сумові помилки (помилки в базі та сумах ЄСВ);
— несумові (інші помилки в показниках Д1).
І механізм виправлення залежатиме від виду помилки.
Несумові помилки. Несумові помилки виправляємо аналогічно до виправлення в Д1 з типом «Звітний новий». Тобто із застосуванням показників «1» та «0» у графі 25. Для вилучення рядка з неправильною інформацією повністю повторюємо всі графи помилкового рядка, у графі якого проставляємо «1». І для введення рядка з правильними даними формуємо його і у графі 25 зазначаємо «0».
Зауважте, якщо забули ввести якусь інформацію із несумовими даними (треба додати рядок), то окремо його додати із позначкою «0» у графі 25 не вийде. В уточнюючому Д1 це не спрацює. Тут можна тільки виправити несумові помилки шляхом одночасного вилучання помилкового рядка і додаванням рядка з правильною інформацією.
Сумові помилки. Сумові помилки виправляємо за допомогою відповідних кодів типу нарахувань (КТН) у графі 09 Д1.
Так, якщо самостійно виявили й донараховуємо або зменшуємо суму ЄСВ на суму доходу, нарахованого в попередніх звітних періодах, застосовуємо КТН «2» і «3» відповідно.
До речі, за допомогою КТН «2» можна додати забутий рядок із несумовими даними. Наприклад, якщо у звітному Д1 забули показати працівника, з яким призупинено трудовий договір. Тоді в уточнюючому Д1 сформуємо на нього рядок з кількістю днів перебування у трудових відносинах і в графі 09 зазначимо «2».
«Звітний» Д1 за наступний період
Виправити сумові помилки в Д1 Податкового розрахунку після завершення строку подання звітності за відповідний квартал можна також в Д1 та Податковому розрахунку з типом «Звітний» у наступних звітних кварталах.
Механізм виправлення буде аналогічний до виправлення сумової помилки в уточнюючому Д1.
Тобто застосовуємо КТН «2» (донараховуємо суму ЄСВ) і «3» (зменшуємо суму ЄСВ) в графі 09.
Практичні ситуації розглянемо у статті «Додаток Д1 Податкового розрахунку: приклади виправлення помилок» // «Оплата праці», 2024, № 10.
Висновки
- Помилку в поданому Д1 (з типом «Звітний» та «Звітний новий») виправляємо за допомогою Д1 у складі Податкового розрахунку з типом «Звітний новий» до завершення граничного строку його подання за відповідний квартал, після граничного строку подання — з типом «Уточнюючий» або «Звітний» Д1 за наступні періоди.
- В коригуючому Д1 мають бути тільки ті рядки, за якими виправляємо помилку, додаємо правильну або вилучаємо неправильну інформацію.
- Несумову помилку в Д1 виправляємо за допомогою графи 25 (ознака «0»; «1») у Податковому розрахунку із типами як «Звітний новий», так і «Уточнюючий».
- Сумову помилку в Д1 виправляємо за допомогою графи 25 (ознака «0»; «1») у Податковому розрахунку з типом «Звітний новий», а за допомогою графи 09 КТН (ознака «2»; «3») у Податковому розрахунку з типом «Уточнюючий» за квартал, що виправляємо, або з типом «Звітний» за наступний звітний період.