Лікарняні в Д1
У додатку Д1 Об’єднаної звітності суми лікарняних відображають у такому порядку:
1) окремо від інших виплат, нарахованих працівнику у звітному місяці;
2) з відповідним кодом категорії застрахованої особи.
Якщо лікарняні нараховує звичайний роботодавець, то у гр. 08 рядка з їх сумою проставляють код категорії застрахованої особи:
— «29» — якщо непрацездатним був працівник, до бази нарахування якого застосовували ставку ЄСВ 22 %;
— «36» — якщо хворів працівник з інвалідністю (ЄСВ — 8,41 %);
3) із розбивкою за місяцями, на дні яких припадає період тимчасової непрацездатності працівника і за які нараховано лікарняні (в сумі, що припадає на такий місяць). Місяць і рік, за які нарахована непрацездатна виплата, зазначають у гр. 10;
4) із зазначенням кількості днів тимчасової непрацездатності, що припадають на відповідний місяць хвороби (у гр. 12).
Якщо згодом роботодавцю довелося донарахувати лікарняні працівнику за попередній звітний період (зокрема, у зв’язку з виявленням помилок), то суми донарахованих лікарняних слід відобразити у місяці, у якому були здійснені такі донарахування (п. 1 розд. IV Порядку № 4*).
У ситуації, що розглядається, помилку в сумі нарахованих лікарняних виявили у жовтні 2024 року. Відповідно у цьому ж місяці вона була виправлена (потрібна сума лікарняних донарахована в бухобліку, у тому числі лікарняні за перші 5 днів непрацездатності виплачені, коригуюча заява-розрахунок подана до ПФУ для отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності). А отже, сума донарахованих лікарняних потрапить у додаток Д1, сформований за жовтень 2024 року.
При цьому таке донарахування в додатку Д1 за жовтень 2024 року слід показати так:
— у гр. 08 потрібно зазначити код категорії застрахованої особи (див. вище);
— у гр. 10 — місяць, на дні якого припадає тимчасова непрацездатність. У ситуації, що розглядається, роботодавець донарахував працівнику суму лікарняних за липень 2024 року. Тому у гр. 10 буде стояти «072024»;
— у графах 16 і 17 — донараховані суми лікарняних;
— у гр. 20 — суму нарахованого єдиного внеску.
Зверніть увагу, що гр. 12 «Кількість календарних днів тимчасової непрацездатності» заповнювати не потрібно. Адже у випадку, що розглядається, причиною донарахування лікарняних стала помилка у обчисленні середньої зарплати, а не кількості днів тимчасової непрацездатності.
Якщо б роботодавець проводив виправлення через неправильно визначену кількість днів тимчасової непрацездатності, то в гр. 12 потрібно було б додати або відняти (вказати зі знаком «мінус») ту кількість днів хвороби, яку слід було додати або яка була зайвою. Детальніше, як це зробити, читайте у статті «Лікарняні в Об’єднаній звітності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3 (ср. ).
Приклад
У серпні 2024 року працівнику (основне місце роботи, інвалідності не має) нараховані лікарняні за період з 17 по 31 липня 2024 року (15 к. дн.) за середньоденним заробітком 590,16 грн. Донарахування до мінімального внеску за липень 2024 року не було, бо нарахована зарплата за частину липня перевищувала МЗП. У жовтні 2024 року виявили помилку у сумі нарахованих лікарняних. Розрахунок мав проводитися виходячи з середньоденної зарплати, яка дорівнює 614,75 грн. Цього ж місяця працівнику донарахована сума лікарняних. Як заповнити додаток Д1 за жовтень 2024 року?
Припустимо, що сума зарплати, нарахована працівнику за жовтень 2024 року, становить 18000 грн.
Визначимо суму лікарняних, яка підлягає донарахованню у жовтні 2024 року за липень 2024 року через виявлену помилку. Вона становить:
(614,75 - 590,16) × 15 = 368,85 грн.
У зв’язку з цим у додатку Д1 за жовтень 2024 року формуємо два рядки:
— у першому рядку відображаємо суму зарплати, нараховану працівнику за жовтень 2024 року;
— у другому — донараховану суму лікарняних за липень 2024 року (у гр. 10 зазначаємо «072024»). При цьому у гр. 12 кількість днів тимчасової непрацездатності не вказуємо (адже тут помилки не було).
Заповнимо додаток Д1 на підставі цих даних (див. рисунок).
Фрагмент додатка Д1 за жовтень 2024 року
Зауважте, якщо у гр. 12 рядка із донарахованою сумою лікарняних не буде зазначена кількість днів тимчасової непрацездатності працівника, бухгалтерська програма, у якій формується додаток Д1, може видати попередження про помилку. Проте звертати на нього уваги не слід. Адже так програма просто нагадує вам про те, що у загальному випадку гр. 12 має бути заповнена.
Висновки
- Донараховані суми лікарняних відображають у додатку Д1 за той місяць, у якому фактично були проведені такі донарахування (у бухобліку).
- Якщо причиною донарахування лікарняних стала помилка у обчисленні середньої зарплати (дні хвороби пораховані правильно), гр. 12 додатка Д1 заповнювати не потрібно.