Теми статей
Обрати теми

Виплачуємо зарплату за вересень-2024: яку ставку військового збору брати?

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Ставку військового збору планують підвищити до 5 %. Причому заднім числом з 01.10.2024 (законопроєкт № 11416*). Це викликає багато запитань. Зокрема: як бути із зарплатою за вересень 2024 року, яка буде виплачена у жовтні? Без паніки, все як завжди. Далі — пояснимо.

* Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану від 30.08.2024 № 11416-д.

Від наших передплатників стали надходити запитання на кшталт такого. Зарплату за вересень-2024 нараховано 30.09.2024, а строк її виплати встановлено до 07.10.2024. За якою ставкою утримувати військовий збір (далі — ВЗ)? Чи варто поспішати та виплатити зарплату не пізніше 30.09.2024?

Одразу заспокоїмо. Нікуди поспішати не треба. Виплачуйте зарплату у встановлені строки.

Виплата зарплати та сплата ВЗ

Нагадаємо, що тут слід керуватись ст. 115 КЗпП. Зарплату слід виплачувати регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який проводять виплату.

На практиці склалися певні варіанти застосування цієї норми. Наприклад, зарплату за першу половину виплачують 15-го числа того ж місяця, а за другу — в останній день місяця. Або ж інший варіант: зарплата за першу половину місяця — не пізніше 22-го числа цього ж місяця, за другу — не пізніше 7-го числа наступного місяця.

Водночас строки сплати ПДФО та ВЗ установлює ПКУ. У більшості випадків це роблять під час виплати доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ).

Нарахування

А от нарахування зарплати зазвичай проводять один раз у кінці поточного місяця, коли кадрова служба надає до бухгалтерії Табель обліку використання робочого часу. Тож доволі часто аванс виплачують без його нарахування.

І саме тут криється фішка оподаткування. Об’єктом оподаткування ВЗ (як і ПДФО) є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 ПКУ). Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. А він, у свою чергу, складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (п.п. 164.1.2 ПКУ). Отже,

ключовим у питанні оподаткування є момент нарахування загального місячного доходу

Тож оскільки зарплату за вересень нараховано у кінці вересня, то на її виплату у жовтні разом зі сплатою ВЗ можлива зміна ставки ВЗ не вплине. Утримати та перерахувати до бюджету ВЗ слід за ставкою 1,5 %.

Висновки

  • Законопроєктом № 11416 планують підвищити ставку ВЗ із 1,5 до 5 %, причому заднім числом з 01.10.2024.
  • Ключовим у питанні оподаткування є момент нарахування загального місячного доходу.
  • Оскільки вересневу зарплату нараховано у кінці місяця, то на її виплату у жовтні можлива зміна ставки ВЗ не вплине. Утримати та перерахувати до бюджету ВЗ слід буде за ставкою 1,5 %.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі