Від наших передплатників стали надходити запитання на кшталт такого. Зарплату за вересень-2024 нараховано 30.09.2024, а строк її виплати встановлено до 07.10.2024. За якою ставкою утримувати військовий збір (далі — ВЗ)? Чи варто поспішати та виплатити зарплату не пізніше 30.09.2024?
Одразу заспокоїмо. Нікуди поспішати не треба. Виплачуйте зарплату у встановлені строки.
Виплата зарплати та сплата ВЗ
Нагадаємо, що тут слід керуватись ст. 115 КЗпП. Зарплату слід виплачувати регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який проводять виплату.
На практиці склалися певні варіанти застосування цієї норми. Наприклад, зарплату за першу половину виплачують 15-го числа того ж місяця, а за другу — в останній день місяця. Або ж інший варіант: зарплата за першу половину місяця — не пізніше 22-го числа цього ж місяця, за другу — не пізніше 7-го числа наступного місяця.
Водночас строки сплати ПДФО та ВЗ установлює ПКУ. У більшості випадків це роблять під час виплати доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ).
Нарахування
А от нарахування зарплати зазвичай проводять один раз у кінці поточного місяця, коли кадрова служба надає до бухгалтерії Табель обліку використання робочого часу. Тож доволі часто аванс виплачують без його нарахування.
І саме тут криється фішка оподаткування. Об’єктом оподаткування ВЗ (як і ПДФО) є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 ПКУ). Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. А він, у свою чергу, складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (п.п. 164.1.2 ПКУ). Отже,
ключовим у питанні оподаткування є момент нарахування загального місячного доходу
Тож оскільки зарплату за вересень нараховано у кінці вересня, то на її виплату у жовтні разом зі сплатою ВЗ можлива зміна ставки ВЗ не вплине. Утримати та перерахувати до бюджету ВЗ слід за ставкою 1,5 %.
Висновки
- Законопроєктом № 11416 планують підвищити ставку ВЗ із 1,5 до 5 %, причому заднім числом з 01.10.2024.
- Ключовим у питанні оподаткування є момент нарахування загального місячного доходу.
- Оскільки вересневу зарплату нараховано у кінці місяця, то на її виплату у жовтні можлива зміна ставки ВЗ не вплине. Утримати та перерахувати до бюджету ВЗ слід буде за ставкою 1,5 %.