Теми статей
Обрати теми

Доплата за завідування кабінетом: підстави та умови встановлення у ЗСО

Гаращук Ольга, завідувач відділу вищої школи і науки ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Вчитель початкових класів у закладі загальної середньої освіти (далі — ЗСО) виконує роботу з підготовки кабінету, у якому проводяться навчальні заняття. Зокрема, він займається наповненням кабінету необхідними навчальними матеріалами та посібниками з різних предметів. На це витрачається багато часу. Чи має право вчитель на доплату за завідування кабінетом?

Робочий час педагога

Робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для виконання ним навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором (ч. 1 ст. 24 Закону про середню освіту*).

* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

Конкретний перелік посадових обов’язків педпрацівника визначається посадовою інструкцією, яка затверджується керівником закладу освіти відповідно до вимог законодавства.

Педагогічна діяльність вчителя ЗСО включає:

— діяльність у межах його педагогічного навантаження, норма якого на одну тарифну ставку становить 18 навчальних годин на тиждень;

— окремі види діяльності, за які встановлюються доплати у співвідношенні до окладу.

Завідування кабінетом

Кабінетом вважається класна кімната ЗСО зі створеним навчальним середовищем, оснащеним сучасними засобами навчання та шкільним обладнанням. Про це зазначено у п. 1 Положення № 601.

* Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів, затверджене наказом МОН від 20.07.2004 № 601.

У ЗСО можуть створюватись як кабінети з окремих предметів, так і комбіновані кабінети з набором навчально-методичної інформації та матеріально-технічного забезпечення для декількох предметів (п.п. 3.2 Положення № 601). При цьому комбіновані кабінети для викладання споріднених предметів можуть створюватися у початкових школах і ЗСО з малою наповнюваністю класів.

Щодо конкретного напряму, то в ЗСО створюються кабінети фізики, інформатики, біології, хімії, майстерень трудового навчання, обслуговуючої праці з лабораторними приміщеннями, що прилягають до цих кабінетів, спортивні, актові зали та інші кабінети відповідно до потреб закладу. Окремі вимоги щодо обладнання кабінетів початкової школи містяться в п.п. 4.2 Положення № 601.

Роботою кабінету керує завідувач, якого відповідним наказом призначає директор ЗСО з числа досвідчених учителів. Відповідно до п.п. 4.6 Примірного статуту № 284* директор ЗСО:

— призначає завідуючих навчальними кабінетами;

— видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання;

— за погодженням із профспілковим комітетом затверджує правила внутрішнього розпорядку, посадові обов’язки працівників навчального закладу.

* Примірний статут загальноосвітнього навчального закладу, затверджений наказом МОН від 29.04.2002 № 284.

До обов’язків завідувача кабінетом належать:

— складання перспективного плану оснащення кабінету;

— забезпечення умов для проведення уроків;

— сприяння оновленню та удосконаленню матеріальної бази кабінету;

— систематизація та каталогізація матеріальних об’єктів;

— забезпечення дотримання в кабінеті правил безпеки, чистоти, порядку тощо.

Доплата за завідування

За завідування навчальними кабінетами передбачено доплату в розмірі 10 — 15 % тарифної ставки (ч. 3 ст. 24 Закону про середню освіту). Аналогічну умову містить постанова № 1391*, у якій зазначено, що за завідування навчальними кабінетами вчителям та іншим педпрацівникам ЗСО встановлюється доплата в розмірі 10 — 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати).

* Постанова КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 № 1391.

Конкретний розмір доплат за завідування кабінетом установлюється керівником закладу освіти за погодженням з профспілковим комітетом (п. 41 Інструкції № 102).

* Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.93 № 102.

Підставою для встановлення доплат за завідування кабінетами є відповідний наказ керівника освітнього закладу про призначення завідувачів кабінетами та фактичне виконання працівниками покладених на них відповідних обов’язків.

Чинне законодавство не встановлює будь-яких вимог та обмежень щодо типів та кількості навчальних кабінетів ЗСО, за завідування якими встановлюється додаткова оплата

Крім того, відповідно до п.п. 6.3.4 Галузевої угоди* керівникам закладів освіти рекомендовано забезпечити встановлення доплат за завідування навчальними кабінетами:

— без будь-яких обмежень та застережень щодо відповідного оснащення кабінетів;

— з обов’язковим погодженням з профспілковим органом розміру доплати конкретному педагогічному працівникові.

* Галузева угода між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021 — 2025 роки, зареєстрована Мінекономіки від 18.06.2021 № 12.

Майте на увазі: відповідно до п.п. 1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін цієї угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.

Висновки

  • У внутрішніх документах ЗСО має бути зафіксовано, що на конкретного педпрацівника покладено обов’язки із завідування кабінетом.
  • За завідування навчальними кабінетами передбачено доплату в розмірі 10 — 15 % окладу. Конкретний її розмір визначає керівник ЗСО за погодженням з профспілковим комітетом.
  • Чинне законодавство не встановлює будь-яких обмежень щодо типів та кількості навчальних кабінетів ЗСО, за завідування якими встановлюється додаткова оплата.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі