Правила оподаткування лікарняних
Сума лікарняних входить до складу оподатковуваного доходу фізособи. Так, припис п.п. 169.4.1 ПКУ відносить лікарняні до виплат у вигляді зарплати за період її збереження згідно із законом. Це підтверджують податківці в консультації з підкатегорії 103.08.04 ЗІР ДПС. Хоча у роз’ясненні йдеться про податкову соціальну пільгу і про те, що лікарняні враховують як частину зарплати при визначенні граничного розміру доходу для її надання. Однак це не заважає зробити висновок: лікарняні оподатковуються ПДФО за ставкою 18 %. А відповідно і військовим збором (далі — ВЗ). А те, за якою ставкою, особливо під час її зростання, це вже цікаве запитання.
Давайте розберемось, в який момент потрібно утримувати ВЗ з лікарняних. Він (як і ПДФО) є збором з доходу працівника. Лікарняні також є доходом.
Об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 ПКУ). Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. А він, у свою чергу, складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (п.п. 164.1.2 ПКУ).
Ключовим у питанні оподаткування є момент нарахування доходу.
Нарахування зарплати та усіх виплат роботодавець проводить один раз у кінці місяця, коли кадрова служба надає до бухгалтерії Табель обліку використання робочого часу. Відповідно нарахування утримуваних з неї сум ПДФО і ВЗ проводять так само наприкінці місяця.
При цьому ПКУ установлює строки сплати ПДФО та ВЗ. У більшості випадків це роблять під час виплати доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ). А для нарахованих, але не виплачених доходів (як це часто буває з лікарняними) — протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, в якому нараховано дохід (п.п. 49.18.1, п. 57.1, п.п. 168.1.5 ПКУ).
Тобто доволі часто податки сплачують без їх нарахування. Хоча на сьогодні деякі облікові програми можуть проводити нарахування одночасно з виплатою доходу.
Отже, оподаткування відбувається при нарахуванні. Тож і ставку ВЗ слід застосовувати ту, яка діє на цей момент. А тому в питанні із оподаткуванням лікарняних можуть бути різні ситуації. Далі їх розглянемо.
Вересневі лікарняні
Страховий випадок почався та закінчився (ЛН набув статусу «готовий до сплати») у вересні-2024. В такому разі радимо не затягувати процес і провести усі опрацювання та необхідні документальні процедури у вересні-2024. А все для того, щоб нарахувати лікарняні в бухобліку не пізніше 30.09.2024. У такому разі ВЗ також буде нарахований у вересні за діючою на сьогодні ставкою 1,5 %.
І тоді вже не буде так важливо, що виплата лікарняних фактично припаде на жовтень-2024.
Якщо ж не встигнули нарахувати лікарняні у вересні, а відбудеться це на початку жовтня, то, цілком можливо, буде клопіт. Такий самий, як і з перехідними лікарняними. Про це — далі.
Перехідні та жовтневі лікарняні
Страхові випадки, які почались у вересні-2024 та перейшли на жовтень-2024, — як бути з ними?
Тут уже викрутитись не вийде. Лікарняний, закритий та готовий до сплати у жовтні, почне свій шлях уже в жовтні. А відповідно і нарахування пройдуть у жовтні. Тож із виплатами за такими страховими випадками можливі два варіанти.
1. Якщо нарахування будуть проведені після опублікування закону, який буде прийнятий на базі законопроєкту № 11416, наприклад, у кінці місяця, то ВЗ будемо утримувати вже за новою ставкою 5 %.
2. Якщо ж нарахування буде проведено до такої дати, то матимемо проблему із запровадженням нової ставки заднім числом. На момент нарахування доведеться застосовувати «стару» ставку ВЗ 1,5 %, а після набрання чинності законом, можливо, доведеться доутримувати ВЗ за новою ставкою. Про цю проблему ми розповідали у статті «Якщо військовий збір зросте «заднім числом»: хто доплачуватиме за звільненого працівника» // «Оплата праці», 2024, № 18.
До речі, додавати собі роботи та розбивати лікарняний на дні за вересень і за жовтень, на наш погляд, немає сенсу. Вся сума за ЛН буде нарахована у жовтні, так само, як і нарахування ВЗ з нього.
Тож для ЛН, які стали готові до сплати з 01.10.2024, є сенс не поспішати із нарахуванням лікарняних і максимально «відтягнути» цей момент. Тим паче що є законні строки на прийняття рішення про виплату. А це 10 робочих (щонайменше 12 календарних) днів. Принаймні сподіваємось, що до того моменту з’явиться хоча б прийнятий закон і буде зрозуміло, що ж таки нас очікує.
Висновки
- Закон, поданий як законопроєкт № 11416, планують ввести в дію заднім числом з 01.10.2024.
- Ставка ВЗ зросте 1,5 до 5 % з 01.10.2024 заднім числом.
- При оподаткуванні ВЗ застосовуємо ставку, чинну на момент нарахування лікарняних.