Як старості організувати громадські збори?

В обраному У обране
Друк
Сербіна Анастасія, головний редактор спецвипуску "Юридичні практики", адвокат
Радник старости Березень, 2019/№ 1
Однією з форм безпосередньої демократії є загальні збори. Вона з огляду на неврегульованість питання проведення місцевого референдуму займає перше місце за критерієм «здатності вплинути» на представницький орган у вирішенні питання в інтересах громади. Староста може виступити організатором зборів або підтримати ініціативу громади та допомогти правильно скликати збори, провести їх та донести думку громади до своєї ради.

Про обрання форми

Староста знає потреби своєї громади та постійно спілкується із місцевими мешканцями з тих чи інших нагальних потреб. Якісь питання можна вирішити в «ручному» режимі, якісь потребують вжиття довготривалих заходів. Одні питання вирішуються безпосередньо старостою, інші належать до компетенції ради чи її виконавчих органів.

З огляду на те, що до безпосередніх повноважень старости належить у тому числі сприяння організації та проведенню загальних зборів для вирішення питань місцевого значення у відповідному селі, селищі, то постають запитання:

— як же староста має виконувати таке повноваження?

— що треба зробити, щоб збори були ефективними?

Відповідно до наданого в ст. 1 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»1 визначення загальні збори — зібрання всіх чи частини жителів села (сіл), селища, міста для вирішення питань місцевого значення.

1 Далі за текстом — Закон про місцеве самоврядування.

Поряд із названою формою безпосередньої участі громадян є ще місцевий референдум, місцева ініціатива та громадські слухання.

Обрання того чи іншого засобу прийняття рішень шляхом прямої демократії має важливе значення, оскільки у кожної форми безпосередньої участі громадян є різні наслідки для відповідної ради.

Раніше мною було вже анонсовано про застосування критерію «здатності впливу». Так, рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов’язковими для виконання на відповідній території (проте станом на сьогодні відсутній законодавчий акт, який би регулював порядок його призначення та проведення, а тому ця форма участі громадян у вирішенні питань місцевого значення поки що є недоступною).

Рішення загальних зборів громадян враховуються ОМС в їх діяльності (ч. 2 ст. 8 Закону про місцеве самоврядування).

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити