Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Актуальне запитання. Щодо нещасних випадків, що сталися під час виконання трудових обов’язків та пов’язані з веденням бойових дій

Радник старости Жовтень, 2022/№ 4/1
Друк
На офіційному ресурсі «Урядовий портал» з’явилася інформація, що з початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 536 постраждалих працівників. З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 156 українців. Також вказано, що усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами. Відтак, просимо надати ро’яснення на такі запитання: яка сума виплати передбачена на постраждалого працівника? як сума залежить від ступеня тяжкості поранень? скільки вона складає в діапазоні? яка сума передбачена родині загиблого працівника? чи підприємства також виконують якісь виплати?

Відповідь була надана виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України (далі — виконавча дирекція Фонду) у листі від 12.09.2022.

Отже…

Облік нещасних випадків, що сталися під час виконання трудових обов’язків та пов’язані з веденням бойових дій, ведеться робочими органами виконавчої дирекції Фонду починаючи з 24.02.2022 року.

Відповідно до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) у разі настання страхового випадку за соціальним страхуванням від нещасних випадків, у тому числі які сталися під час виконання трудових обов’язків та пов’язані з веденням бойових дій, Фонд соціального страхування України (далі — Фонд) проводить страхові виплати потерпілому та особам, які мають право на виплати у разі смерті потерпілого. А саме Фонд надає:

— допомогу по тимчасовій непрацездатності;

— одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

— щомісячну страхову виплату втраченого заробітку потерпілого;

— страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу, нижчеоплачувану роботу;

— щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

— відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг (залежно від регіону мешкання померлого).

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виплачується в розмірі 100 відсотків середнього заробітку (оподатковуваного доходу). При цьому перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації. Фонд фінансує допомогу починаючи з шостого дня непрацездатності.

У разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд проводить одноразову страхову виплату потерпілому, розмір якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату. Так, при 100 % втрати професійної працездатності розмір допомоги становить 44 200 грн, у разі настання права на виплату з 01.07.2022 (довідково: прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2022 — 2 481 грн; з 01.07.2022 — 2 600 грн; з 01.12.2022 — 2 684 грн).

Сума щомісячної страхової виплати потерпілому встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров’я.

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (26 000 грн у разі призначення з 01.07.2022).

Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб (2 600 грн у разі призначення з 01.07.2022).

У разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується одноразова допомога його сім’ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, та одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні, а також на його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату. Таким чином, у разі настання права на виплати з 01.07.2022 року розмір одноразової допомоги сім’ї становить 260 000 грн, а розмір одноразової допомоги утриманцю — 52 000 грн.

У разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.

Сума страхових виплат кожній особі, яка має на це право, визначається шляхом ділення частини заробітку потерпілого, що припадає на зазначених осіб, на кількість цих осіб.

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати особам, які втратили годувальника, не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, тобто 26 000 грн у разі призначення з 01.07.2022.

Підставою для страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Управління (відділення) виконавчої дирекції Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом № 1105 та Порядком призначення перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 11 і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі