Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про формування податкового кредиту підприємця — платника ПДВ при придбанні транспортних засобів

Редакція ВД
Власне Діло Листопад, 2008/№ 21
Друк
Лист від 03.10.2008 р. № 20189/7/16-1517-26

Про формування податкового кредиту підприємця — платника ПДВ при придбанні транспортних засобів

Лист Державної податкової адміністрації України від 03.10.2008 р. № 20189/7/16-1517-26

 

Державна податкова адміністрація України розглянула лист Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України від 02.07.2008 р. № 11656/8 щодо формування податкового кредиту з податку на додану вартість фізичними особами — суб’єктами господарювання, зареєстрованими платниками податку на додану вартість, при придбанні ними транспортних засобів для здійснення перевезень, і повідомляє.

Загальний порядок формування податкового кредиту з податку на додану вартість як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб, зареєстрованих платниками податку на додану вартість, регламентується

пунктом 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі — Закон).

Згідно з підпунктом 7.4.1 зазначеного пункту Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою

пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

— придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

— придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до

підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв’язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону).

Виняток із загальних правил щодо формування податкового кредиту при придбанні транспортних засобів передбачено для операцій з придбання легкового автомобіля (крім таксомоторів), який включається до складу основних фондів, і сума податку на додану вартість щодо якого згідно з

абзацом другим підпункту 7.4.2 пункту 7.4 статті 7 Закону не включається до складу податкового кредиту.

Таким чином, особливих умов для формування податкового кредиту та визначення дати виникнення права на податковий кредит для фізичних осіб — суб’єктів господарювання, зареєстрованих платниками податку на додану вартість,

Законом не передбачено.

Визначальним фактором для формування податкового кредиту фізичними особами — суб’єктами господарювання, зареєстрованими платниками податку на додану вартість, при придбанні транспортних засобів, інших основних фондів та товарів є, як і для платників податку на додану вартість — юридичних осіб, подальше використання таких товарів (основних фондів) в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такої особи — платника податку.

Відповідно до

Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.97 р. за № 250/2054 (з урахуванням змін і доповнень), платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 3.4 Порядку), оскільки, як визначено пунктом 2 статті 3 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

При цьому слід ураховувати, що

статтею 51 Цивільного кодексу України визначено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Таким чином,

до податкового кредиту фізичних осіб — суб’єктів господарювання, зареєстрованих платниками податку на додану вартість, можливе включення сум податку на додану вартість, нарахованих (сплачених) у зв’язку з придбанням транспортних засобів (тягачів та напівтягачів), за умови використання таких засобів в оподатковуваних операціях у межах їх господарської діяльності та наявності належного документального оформлення та підтвердження відповідних витрат та відображення їх у бухгалтерському та податковому обліку.

При цьому потрібно враховувати те, що до складу податкового кредиту включається лише та частка сплаченого (нарахованого) податку, яка відповідає частці використання товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях (

підпункт 7.4.3 пункту 7.4 статті 7 Закону), а також те, що в разі анулювання реєстрації платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов’язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та, відповідно, збільшити суму своїх податкових зобов’язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання (пункт 9.8 статті 9 Закону).

 

Заступник голови С. Чекашкінкоментар редакції

Цей

лист красномовно свідчить про те, що ДПАУ все-таки змінила на користь підприємця свою позицію з приводу податкового кредиту з ПДВ щодо транспортних засобів, придбаних ним для цілей використання в господарській діяльності. Ідеться про вантажні, вантажопасажирські автомобілі, автобуси та інші транспортні засоби, за винятком легкових автомобілів (ПДВ при купівлі легкового авто до податкового кредиту не включається).

Нагадаємо, що раніше ДПАУ наполягала на тому, що до податкового кредиту з ПДВ приватного підприємця можливе включення сум ПДВ тільки щодо тих транспортних засобів, які зареєстровані на суб’єкта господарювання, а не на приватну особу (за умови використання їх в оподатковуваних операціях).

Ми неодноразово вказували на те, що чинне законодавство дозволяє для ведення господарської діяльності використовувати належне підприємцеві на праві власності (як фізособі — не суб’єкту підприємництва) майно і факт реєстрації такого майна на фізособу (а не на підприємця) не може бути перешкодою в праві на податковий кредит із ПДВ. Нарешті з цим погодилася і ДПАУ.

Проте для того, щоб уключити сплачений при придбанні транспортних засобів ПДВ до складу податкового кредиту, потрібно виконати певні вимоги. У першу чергу потрібно подбати про наявність належним чином оформлених податкових накладних.

Крім того, потрібно мати документи, які допоможуть довести той факт, що транспортний засіб застосовується саме в господарській діяльності (а не для особистих потреб). Зробити це підприємцю допоможуть: наказ про використання автомобіля, в якому бажано зазначити марку автомобіля, номерний знак і спосіб його використання, подорожні листи, у яких зазначено маршрути прямування, пробіг автомобіля і кількість витраченого пального (на це також указує і Держкомпідприємництва в

листі від 31.05.2007 р. № 3903).

У листі, що коментується, ДПАУ говорить ще про одну вимогу, яку підприємцю нібито потрібно виконати для отримання права на податковий кредит: відображення відповідних витрат щодо транспортного засобу в бухгалтерському обліку. Але, як відомо, приватні підприємці не зобов’язані вести бухгалтерський облік (це випливає із Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV). Тому для підприємця буде достатнім, якщо у нього буде все гаразд із первинними документами на купівлю і використання автомобіля.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць