Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо персоніфікованого обліку

Редакція ВД
Власне Діло Червень, 2009/№ 11
Друк
Лист від 03.03.2009 р. № 3682/05-10

Щодо персоніфікованого обліку

Лист Пенсійного фонду України від 03.03.2009 р. № 3682/05-10

 

<…>

нарахування страхових внесків здійснюється лише за фізичних осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту), або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, а на виплати, які нараховані після звільнення працівника, страхові внески не нараховуються.

Отже, суми, що були нараховані та виплачені застрахованій особі після припинення трудового договору, а також виплати, що не належать до фонду оплати праці та на які не нараховуються страхові внески,

не відображаються у відомостях до системи персоніфікованого обліку.

Нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці, є

Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713.

У разі виявлення недостовірних відомостей

, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу, враховуючи, що суми нарахованої заробітної плати повинні відображатися у місяці, за який вони нараховані відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. № 7-6 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції 10.08.2004 р. за № 1000/9599.

Ураховуючи зазначене та відповідно до

статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернені пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Якщо страхувальником були надані недостовірні дані, які призвели до переплати пенсії, після внесення коригування індивідуальних відомостей у базі даних системи персоніфікованого обліку проводиться перерахунок пенсії.

До страхувальників, які самостійно виявили недостовірну інформацію в відомостях

, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, та надали індивідуальні відомості про застраховану особу з позначкою «коригуюча» до системи персоніфікованого обліку за попередні звітні роки, фінансові та адміністративні санкції не застосовуються. Фінансові та адміністративні санкції також не застосовуються, якщо помилка була допущена в написанні прізвища, імені, по-батькові.

 

Заступник Голови правління В. Колбун

коментар редакції

Лист

, що коментується, зацікавить будь-якого підприємця незалежно від системи оподаткування, який має найманих працівників.

Пенсійний фонд (далі — ПФ) вкотре нагадав, як нараховувати пенсійні внески на суми, що виплачуються найманим особам, а також як заповнювати звіти щодо персоніфікації. Отже, правила такі:

— якщо особа

працює за трудовим договором і отримує суму, зазначену у статті 2 Інструкції № 5* (плюс лікарняні), внески до ПФ нараховуються. Інформація про виплачені суми та нараховані внески після закінчення року повинна потрапити в один із звітів щодо персоніфікації — до форми «IНДАНI» (на найманого працівника);

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5.

— якщо особа працює

за трудовим договором, але отримує суму, не зазначену у статті 2 Інструкції № 5, внески до ПФ не нараховуються. Інформація про такі суми до форми «IНДАНI» (на найманого працівника) не потрапить;

— якщо особа працює за

цивільно-правовим договором та отримує винагороду, внески до ПФ нараховуються. Інформація про виплачену винагороду та нараховані внески після закінчення року повинні потрапити до форми «IНДАНI»;

— якщо особа звільнилася, але

після звільнення підприємець нараховує йому якісь виплати (наприклад, добровільні доплати до пенсії тощо), на такі суми внески до ПФ не нараховуються. Інформація про ці виплати до форми «IНДАНI» не потрапить. Увага: важлива не дата виплати суми, а дата її нарахування! Так, якщо суму було нараховано ще до звільнення, а виплачено з якихось причин після нього, внески до ПФ на таку суму нараховуються та у формі «IНДАНI» відображаються.

Такий момент: працедавець може помилитися та подати неправильні відомості у звітах. Якщо помилку виявлять перевіряючі, штрафів не уникнути. А що робити, якщо помилку знайшов сам підприємець? Завжди вважалося: самовиправлення саме пенсійних помилок від штрафів не врятує (із формулювання

частини 1 статті 106 Закону про пенсійне страхування** незрозуміло, звільняє самовиправлення від штрафів чи ні). Проте слід віддати належне ПФ, він невизначеністю в законодавстві не скористався. Справедлива думка ПФ така: за самостійно виправлені помилки (за умови подання коригуючих звітів) страхувальника не покарають.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV1.

Слід зазначити, що строку давності за пенсійними штрафами немає (частина 15 статті 106 Закону про пенсійне страхування), тому сподіватися на те, що з часом борги прощаються, не потрібно. Краще за все виправити самому до перевірки.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі