Теми статей
Обрати теми

Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування

Редакція ВД
Постанова від 14.04.2009 р. № 366

Кабінет Міністрів України

Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування

Постанова від 14.04.2009 р. № 366

 

Кабінет Міністрів України

постановляє:

1. Установити, що фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні такими суб'єктами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, сплачують страхові внески в порядку, визначеному

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Сума страхового внеску

визначається самостійно фізичною особою — суб'єктом підприємницької діяльності як для себе, так і зазначених членів його сім'ї.

При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити

не менш як один мінімальний розмір страхового внеску за кожну особу та не більш як один розмір страхового внеску, обчисленого в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

2. Пенсійному фонду України надавати роз'яснення щодо застосування цієї постанови.

3. Ця постанова набирає чинності

з 1 травня 2009 року.

 

Прем'єр-міністр України Ю. Тимошенко



коментар редакції

Що не вийшло зробити шляхом прийняття закону (

законопроект № 3521 парламентарі так і не включили до порядку денного), Кабмін намагається зробити власними силами: шляхом прийняття постанови (див. редакторську колонку минулого номера). Про успіхи Кабміну на цьому терені говорити поки що зарано, всі ми пам’ятаємо шум довкола ПДВ-шної постанови № 1118 і подальше її скасування. Чи чекає схожа доля і постанову № 366, покаже час.

Ну а поки що давайте розберемося, що ми отримали в результаті.

По суті,

постанова № 366 зобов’язала підприємців на єдиному податку і фіксованому податку доплачувати «за себе» внесок до Пенсійного фонду (ПФ) до рівня мінімального страхового внеску (так уже було на початку 2005 року).

Мінімальний страховий внесок до ПФ для підприємців при сплаті внесків «за себе» згідно з

пунктом 4.7 «пенсійної» Інструкції № 21-1 дорівнює 33,2 % від суми мінімальної заробітної плати. У травні мінзарплата становить 625 грн. Отже, з урахуванням постанови КМУ тим єдиноподатникам, які, наприклад, сплачують єдиний податок за ставкою 200 грн. (без урахування доплати за найманих працівників), за травень доведеться доплатити в ПФ 123,5 грн. ((625 грн. х х 33,2 %) - 84 грн.). Це з урахуванням того, що від 200 грн. єдиного податку до ПФ автоматично відраховується 84 грн. (42 %). Ті, у кого ставка менша, будуть платити ще більше. При ставці 100 грн., наприклад, єдиноподатник повинен буде доплатити вже 165,5 грн.

З фіксованого податку до ПФ відраховується 10 % від ставки. Відповідно фіксантам сплачувати доведеться більше, ніж єдиноподатникам. Так, при максимальній ставці фіксованого податку 100 грн. доплатити потрібно буде 197,5 грн. Тобто суму вдвічі більшу, ніж сума фіксованого податку!

Не можна не зауважити, що сумнозвісна

постанова № 366 викликає безліч запитань. Першим (і, мабуть, головним) у списку стоїть питання про її легітимність.

Так, у

підпункті 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, у якому зазначено:

«…

фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбання спеціального торгового патенту), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом у фіксованому розмірі».

Далі в

підпункті 7 пункту 15 Прикінцевих положень Закону № 1058 зазначено:

«

Кабінету Міністрів України: <…> разом з проектом Закону України про Державний бюджет України на 2004 рік подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо сплати страхових внесків у фіксованому розмірі фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбали спеціальний торговий патент), та членами сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, а також пропозиції щодо вилучення із законодавства про спрощену систему оподаткування положень, які стосуються спрямування грошових коштів до Пенсійного фонду України».

Як видно з викладеного, фіксований внесок може бути встановлено виключно Верховною Радою шляхом прийняття відповідного закону, але ніяк не Кабміном, від якого вимагається лише подати відповідні пропозиції, а не самому встановлювати фіксований внесок.

На жаль, підприємцям замість того, щоб спокійно працювати, дуже часто доводитися боротися за свої права, не виключено, що і в цьому випадку бажаючим не сплачувати доведеться йти до суду.

Запитання друге: якщо вже сплачувати до ПФ обов’язкову доплату, то як саме це робити? Очевидно, що оскільки згідно із

Законом № 1058 платники єдиного і фіксованого податків можуть сплачувати внесок до ПФ у фіксованому розмірі, то сплачувати його можна лише як фіксований внесок. Такий внесок згідно з підпунктом 5.3.4 Інструкції № 21-1 сплачується щомісяця: до 20-го числа поточного місяця за попередній. У будь-якому разі доведеться дочекатися роз’яснень ПФ з цього приводу, або (що було б правильніше) прийняття ПФ відповідного нормативного документа. Незрозуміло також, як ПФ відстежуватиме, сплатив підприємець до ПФ «доплату» чи ні, можливо, ПФ доведеться запровадити якусь звітність або змінити редакцію додатка 26. І нарешті, питання про штрафи. Чи застосовуватимуться до єдиноподатників штрафи за недоплату внесків, чи з огляду на те, що постанова Кабміну — це не пенсійний закон, підприємців не штрафуватимуть?

Загалом поки що запитань більше, ніж відповідей. Сподіваємося, найближчим часом вони проясняться. Триматимемо вас у курсі.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі