Теми статей
Обрати теми

Поштова скринька. Про розрахунок виручки від продажу основних фондів підприємцем-єдиноподатником

Редакція ВД
Відповідь на запитання

Про розрахунок виручки від продажу основних фондів підприємцем-єдиноподатником

 

ЗАПИТАННЯ. Чи може приватний підприємець на єдиному податку, продавши свої основні фонди в межах підприємницької діяльності, відобразити дохід від такого продажу у Книзі за формою № 10 як різницю між ціною продажу та залишковою вартістю цих основних фондів?

 

ВІДПОВІДЬ. Діяти так можна, однак лише за умови, що підприємець нараховував амортизацію на свої ОФ. При цьому слід підготуватися до заперечень з боку податківців, які, можливо, спробують оштрафувати підприємця. Тепер детальніше.

Як випливає із запитання, підприємець-єдиноподатник хоче записати до графи «Виручка» Книги за формою № 10 таку суму:

Виручка = Дохід, отриманий від продажу ОФ - - Залишкова вартість проданого ОФ.

Такий намір підприємця має законні підстави, а саме

статтю 1 Указу № 746, в якій зазначено: «У разі здійснення операцій з продажу основних фондів виручкою від реалізації вважається різниця між сумою, отриманою від реалізації цих фондів, та їх залишковою вартістю на момент продажу».

Однак для того щоб достовірно визначити показник «Залишкова вартість ОФ», підприємець зобов’язаний щомісяця (або щокварталу) нараховувати амортизацію та оформляти це документально. А тут і виникає проблема.

Річ у тім, що

Держкомпідприємництва в листі від 13.03.2009 р. № 2520 зазначає: підприємець має право нараховувати амортизацію та може для цього:

— використовувати будь-який бухгалтерський метод амортизації;

— скористатися правилами нарахування амортизації, наведеними у

статті 8 Закону про податок на прибуток.

А ось податківці виступають категорично проти

, стверджуючи, що підприємці взагалі не мають права нараховувати амортизацію, оскільки не ведуть бухоблік (лист ДПАУ від 03.03.2006 р. № 1205/0/17-0415).

Насправді спростувати думку податківців можна за допомогою таких аргументів.

Аргумент 1.

Закон про бухоблік не зобов’язує фізичних осіб — підприємців вести бухгалтерський облік, однак і не забороняє цього. Отже, користуватися бухгалтерськими методами амортизації підприємцю не заборонено.

Таке саме можна сказати й про правила нарахування амортизації згідно із

Законом про податок на прибуток, статтею 8 якого, до речі, мають повне право користуватися підприємці на загальній системі. Про це зазначено у статті 13 Декрету № 13-92, однак податківці, ігноруючи цю норму, забороняють нараховувати амортизацію абсолютно всім підприємцям, незалежно від системи оподаткування.

Аргумент 2.

В Указі № 746 не застерігається, що правила визначення виручки від продажу ОФ поширюються лише на юридичних осіб, отже, сам Указ № 746 передбачає наявність у підприємців-єдиноподатників права нараховувати амортизацію на свої ОФ.

Аргумент 3.

Думка податківців та аргументи підприємця свідчать про наявність конфлікту інтересів, який відповідно до підпункту 4.4.1 Закону № 2181 повинен вирішуватися на користь підприємця: «У разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків».

Але існує ще одна проблема. Часто податківці на місцях дотримуються думки, що зазначена вище норма

статті 1 Указу № 746 узагалі не стосується підприємців, а стосується лише юридичних осіб, оскільки абзац, що міститься вище цієї норми в Указі № 746, зачіпає інтереси виключно юридичних осіб. З таким підходом ми, звичайно ж, погодитися не можемо, однак податківці вважають саме так.

Тепер припустимо, що підприємець усупереч думці ДПАУ відобразить виручку від продажу ОФ так, як дозволяє

Указ № 746. Що йому може загрожувати з боку податківців?

Якщо виявиться, що з урахуванням невідображеної виручки від реалізації ОФ

річна виручка підприємця перевищила 500 тис. грн., то його намагатимуться перевести на загальну систему з усіма наслідками, що випливають. У такому разі бажано підготуватися до судового розгляду (про це нижче).

Далі про штрафи. Якщо

гроші за продані ОФ підприємець отримав на поточний рахунок (безготівкові розрахунки), податківці можуть чіплятися лише до неправильного заповнення Книги за формою № 10 та накласти на підприємця адмінштраф за статтею 1641 КУпАП за неправильне ведення обліку доходів і витрат. Такий штраф становить від 51 до 136 грн.

А ось

якщо виручку від продажу ОФ отримано готівкою, штрафи можуть бути набагато серйознішими. Оскільки єдиноподатники зазвичай не використовують РРО, оприбуткування готівки в них здійснюється шляхом запису до Книги за формою № 10. А оскільки перевіряючі вважають, що при продажу ОФ має місце неповне відображення виручки (у нашому випадку — неповне оприбуткування готівки), вони, природно, стануть загрожувати і штрафом у 5-кратному розмірі неоприбуткованих сум (стаття 1 Указу № 436). Ураховуючи той факт, що йдеться про продаж ОФ, сума штрафу може бути доволі значною.

Таким чином,

з урахуванням ситуації, що склалася, найкраще діяти так:

1)

якщо показник виручки в підприємця-єдиноподатника не є критичним (річна виручка набагато менше суми 500 тис. грн.), до Книги за формою № 10 слід записати всю суму, отриману від продажу ОФ. При цьому сума податків/зборів, що підлягає сплаті, через це ніяк не зміниться, оскільки єдиноподатник протягом року сплачує одну й ту саму ставку єдиного податку (залежить лише від виду діяльності), до того ж і з податківцями проблем не буде;

2)

якщо показник виручки в підприємця-єдиноподатника критичний (наблизився до 500 тис. грн.), доцільно:

провести з покупцем безготівкові розрахунки за ОФ (тобто отримати виручку від продажу ОФ на поточний рахунок);

оформити документи, що свідчать про нарахування амортизації на продані ОФ (про те, як нарахувати амортизацію та підтвердити її документально, див. «ВД», 2008, № 19, с. 18 і 2007, № 18, с. 20);

записати до графи «Виручка» Книги за формою № 10 різницю між ціною продажу ОФ і його залишковою вартістю.

При такому варіанті сума штрафів, які можна передбачити, зводиться до мінімуму;

3) у тому випадку, коли

виручка наблизилася до 500 тис. грн., а дохід від продажу ОФ отримано готівкою, можна ризикнути та записати до Книги за формою № 10 різницю між ціною продажу ОФ і його залишковою вартістю. Але при цьому слід підготуватися до суду з податківцями, доводячи:

— право підприємця на нарахування амортизації, озброївшись наведеними вище аргументами і

листом Держкомпідприємництва від 13.03.2009 р. № 2520 (див. у кінці консультації), а також заздалегідь оформивши документи, які підтверджують той факт, що амортизація нараховувалася;

— право єдиноподатника відображати виручку від продажу ОФ як різницю між ціною продажу та залишковою вартістю об’єкта ОФ (аргумент — пряма норма

статті 1 Указу № 746, без згадування про її дію лише на юридичних осіб).

Єдиноподатнику важливо пам’ятати, що

вид діяльності, зазначений у його Свідоцтві про сплату єдиного податку, повинен включати продаж ОФ. Якщо не включає, необхідно завчасно внести зміни до Свідоцтва (відповідна заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку того кварталу, в якому планується отримати виручку від продажу ОФ). Інакше дохід від продажу ОФ податківці намагатимуться обкласти податком з доходів (за ставкою 15 %).

 


Щодо реєстрації платників податку на додану вартість і розрахунку залишкової вартості об’єкта основних фондів платником єдиного податку

 

Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 13.03.2009 р. № 2520

(витяг)

 

<…>

Запитання 2.

Чи має право фізична особа — підприємець, яка працює на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок), виручку від реалізації основних фондів розраховувати як різницю між сумою, отриманою від реалізації основних фондів, та їх залишковою вартістю на момент продажу?

За наявності прямої норми законодавства її реалізація призводить до суперечливих тлумачень.

З одного боку, у

статті 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» визначено, що в разі здійснення операції з продажу основних фондів виручкою від реалізації вважається різниця між сумою, отриманою від реалізації цих фондів, і їх залишковою вартістю на момент продажу.

З іншого боку, висловлюються сумніви щодо права фізичної особи — підприємця скористатися цією нормою, оскільки вона не веде бухгалтерського обліку і тому не може достовірно визначити такий фінансовий показник, як залишкова вартість основних фондів.

Держкомпідприємництва вважає, що в зазначеній ситуації можна розраховувати залишкову вартість об’єкта основних фондів шляхом застосування норм амортизації, установлених для основних фондів у податковому законодавстві

(Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»), або в порядку, аналогічному для нарахування амортизації в бухгалтерському обліку юридичними особами.

 

Голова О. Кужель


 

Документи консультації

КУпАП

— Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.

Закон про податок на прибуток

— Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР.

Закон про бухоблік

— Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV.

Закон № 2181

— Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III.

Указ № 746

— Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» у редакції від 28.06.99 р. № 746/99.

Указ № 436

— Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

Декрет № 13-92 — Декрет КМУ «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.92 р. № 13-92.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі