Теми статей
Обрати теми

На замітку

Редакція ВД
Коментар

На замітку

 

Незначні зміни в ПДВ-звітності

Наказ Мінфіну від 10.02.2012 р. № 143

 

На виконання Закону України від 22.12.2011 р. № 4268-VI Мінфін наказом від 10.02.2012 р. № 143 уніс зміни до форми ПДВ-декларації переробного підприємства та загальної декларації з ПДВ.

Крім назви рядка 16.3, в загальній ПДВ-декларації «косметичної» правки зазнав також додаток 7
(за визначенням «частини використання»), в якому Мінфін виправив помилку, яка ні на що не впливала.

Наказ Мінфіну від 10.02.2012 р. № 143 набуває чинності з дня офіційного опублікування. З урахуванням того, що наказ опубліковано у «Офіційному віснику України» від 02.03.2012 р. № 15, вперше подавати оновлену звітність з ПДВ потрібно буде за березень 2012 року (п. 46.6 Податкового кодексу).

ПДВ-декларації за лютий 2012 року подаються за старою формою, без урахування змін.

 

Зміни в Положення про ПДВ-реєстрацію: з урахуванням нової «спрощенки»

Наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» від 10.02.2012 р. № 144

 

Положення про ПДВ-реєстрацію змінювалося не так давно. Але враховуючи, що невдовзі після цих змін набули чинності нові правила роботи на спрощеній системі, виникла необхідність знову поновити Положення про реєстрацію платників ПДВ. Що й зробив Мінфін своїм наказом № 144.

Спершу стисло виділимо основні зміни, а потім детальніше торкнемося питання ПДВ-реєстрації єдиноподатників.

1. «Узаконено» плутанину з ПДВ-реєстрацією/анулюванням ПДВ-реєстрації під час переходу на єдиний податок (ЄП) на межі 2011/2012 рр. ДПСУ аналогічні висновки вже озвучила раніше у своєму листі від 31.01.2012 р. № 2955/7/18-3117.

 

Неплатник ПДВ з 01.01.2012 р. побажав працювати на ставці ЄП 3 % (з ПДВ). Не пізніше 25.01.2012 р. подав заяву про застосування спрощеної системи з цією ставкою (3 %)

Якщо такий платник відповідає критеріям обов'язкової (ст. 181 ПКУ) або добровільної (ст. 182 ПКУ) ПДВ-реєстрації і подав заяву на ПДВ-реєстрацію не пізніше 25.01.2012 р., його реєструють платником ПДВ днем (датою) внесення відповідного запису до реєстру платників ПДВ
(а не 01.01.2012 р., при цьому за ставкою ЄП 3 % обкладатимуться доходи з 01.01.2012 р.)

У цьому випадку ДПСУ виявилася ліберальнішою, ніж ми передбачали.
Нагадаємо, що ми вбачаємо можливість такого переходу лише шляхом подання в грудні 2011 року заяви на ПДВ-реєстрацію за добровільними підставами

Платник ПДВ з 01.01.2012 р. побажав працювати на ставці ЄП 5 % або за ставкою у відсотку від мінзарплати. Не пізніше 25.01.2012 р. подав заяву про застосування спрощеної системи з цією ставкою

Датою анулювання ПДВ-реєстрації є:
— дата подання заяви про анулювання ПДВ-реєстрації, якщо платник подавав таку заяву;
— дата прийняття рішення про анулювання ПДВ-реєстрації, у разі такого анулювання з ініціативи органу ДПС

Нагадаємо, що перехід на ЄП, який не передбачає сплату ПДВ, як і раніше, є самостійною підставою для анулювання ПДВ-реєстрації (п.п. «в» п. 184.1 ПКУ)

 

Крім цього, з огляду на нові правила роботи на ЄП доповнено підстави для ПДВ-реєстрації, про що ми зазначимо детальніше пізніше.

2. Спрощено форму заяви на ПДВ-реєстрацію (ф. № 1-ПДВ).

3. Уточнено порядок дій платника ПДВ у разі перереєстрації унаслідок виникнення змін у даних платника ПДВ.

З'явився такий нюанс. Якщо зміни в даних платника ПДВ стосуються:

найменування юрособи і такі зміни не пов'язані з реорганізацією юридичної особи шляхом злиття, приєднання, розділення або перетворення чи пов'язані з перетворенням юрособи у разі, коли датою держреєстрації юрособи, створеної в результаті перетворення, є дата держреєстрації юрособи, припиненої в результаті перетворення;

— прізвища, імені, по батькові фізичної особи — підприємця.

При використанні реквізитів старого свідоцтва такий платник ПДВ зазначає одночасно нове і попереднє найменування (прізвище, ім'я, по батькові).

Тепер знову повернемося до платників ЄП.

Слід зазначити: Мінфін залишив поза увагою питання ПДВ-реєстрації єдиноподатників, що прямо не врегульовані ПКУ. Значно далі в цьому питанні просунулася ДПСУ в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 20.02.2012 р. № 131, див. «ВД», 2012, № 5, с. 13. Сподіваємося, що податківці дотримуватимуться цих своїх роз'яснень. У зв'язку з цим скажемо лише про ще деякі особливості, пов'язані з появою наказу Мінфіну.

Отже, чітко встановлено строки для подання заяви на ПДВ-реєстрацію (ми скажемо лише про ті випадки, щодо яких була невизначеність) платниками, що відповідають обов’язковим/добровільним критеріям ПДВ-реєстрації:

неплатниками ПДВ, які переходять на ЄП і при цьому обирають ставку ЄП 3 %, — не пізніше, ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого особа хоче перейти на ЄП за ставкою 3 %;

— єдиноподатниками — неплатниками ПДВ (підприємцями), які переходять з групи 1 до групи 3 або з групи 2 до групи 3 унаслідок перевищення критерію доходу і при цьому бажають (обов'язкова ПДВ-реєстрація в такому разі не передбачена) бути платниками ПДВ (сплачувати ЄП за ставкою 3 %), — не пізніше 20 числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено перевищення, одночасно із заявою про перехід до групи 3;

— єдиноподатниками — неплатниками ПДВ (підприємцями), які переходять із групи 1 до групи 3 за власним бажанням і при цьому бажають бути платниками ПДВ (сплачувати ЄП за ставкою 3 %) (аналогічний підхід, на наш погляд, повинен працювати і в разі переходу з групи 2 до групи 3, але оскільки в ПКУ про такий перехід прямо нічого не сказано, Мінфін вважає за краще про це не згадувати), — не пізніше, ніж за 15 днів до початку кварталу, з якого особа хоче перейти на ставку 3 %;

— єдиноподатник — неплатник ПДВ переходить з ЄП на загальну систему унаслідок перевищення критерію доходу — не пізніше 10 числа місяця, в якому здійснено перехід (якщо платник задовольняє критеріям для обов'язкової ПДВ-реєстрації).

На закінчення ще вкажемо на такий нюанс. Перелік причин/критеріїв для ПДВ-реєстрації (з додатка 1 до заяви на ПДВ-реєстрацію), які слід зазначати в пункті 5 заяв на ПДВ-реєстрацію, не є повним. У зв'язку з цим потрібно скористатися останньою зазначеною в списку причиною/критерієм «Особа підлягає реєстрації в інших випадках, передбачених законодавством…»

 

Податківці прискорили строк видачі документів та довідок

Наказ ДПСУ від 24.01.2012 р. № 63 Лист ДПСУ від 09.02.2012 р. № 3833/7/18-3117

Лист ДПСУ від 25.01.2012 р. № 2351/7/22-3317

 

З метою підвищення рівня обслуговування платників податків (фізичних та юридичних осіб) під час надання адміністративних послуг скорочено строки видачі платникам податків документів та довідок:

— видача довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів протягом 5 робочих днів (раніше — до 15 календарних днів);

— видача (заміна) фізичним особам карток платників не пізніше 5 робочих днів з дня подання до органу ДПС відповідної заяви (повідомлення) про реєстрацію (внесення змін);

— видача довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки та про отримані доходи — протягом 5 робочих днів з дня звернення до органу ДПС за місцем реєстрації або протягом 10 робочих днів з дня звернення до органу ДПС за новим місцем проживання, місцем отримання доходів або місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування фізичної особи;

— видача повідомлень, довідок з питань реєстрації та обліку платників податків з дотриманням строків, визначених Порядком обліку платників податків і зборів (наказ Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588), а у випадках, коли такі строки не визначені, — у строк до 5 робочих днів;

— видача довідки про проведення декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і знаходяться за її межами та довідки про відсутність за межами України валютних цінностей та майна протягом 5 робочих днів.

 

Завищення зарплати майбутнім «декретницям»: Фонд «тимчасової непрацездатності» проводить тематичні перевірки

Лист Мінсоцполітики від 23.12.2011 р. № 472/18/99-11

 

На думку Фонду «тимчасової непрацездатності», підвищення посадових окладів вагітним жінкам перед настанням страхового випадку з недотриманням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), передбачених частиною 3 статті 6 Закону про оплату праці, є зловживанням при оплаті праці.

Тому під час оброблення заяв-розрахунків страхувальників про проведення фінансування допомоги по вагітності та пологах у великих розмірах, що значно перевищують фонд оплати праці по підприємству, робочими органами Фонду «тимчасової непрацездатності» проводяться тематичні перевірки, до яких у разі необхідності залучаються територіальні інспекції праці та центри зайнятості. За підсумками таких перевірок відповідні звернення надсилаються до правоохоронних органів для відповідного реагування.

Для того щоб не викликати сумнівів у перевіряючих, можна скористатися практичними порадами, викладеними в рекомендаціях з оплати праці (матеріального стимулювання праці), затверджених наказами Мінпраці від 31.03.99 р. № 44, від 29.01.2003 р. № 23, від 13.08.2004 р. № 186.

Зокрема, незабороненими прийомами матеріального стимулювання є застосування систем преміювання за індивідуальні чи колективні досягнення, застосування систем оплати праці, спрямованих на підвищення ефективності тощо. Доплати та надбавки рекомендовано оформлювати наказом або розпорядженням керівника підприємства.

Також у листі звернено увагу на те, що у всіх виконавчих дирекціях Фонду «тимчасової непрацездатності» створено оперативні робочі групи з контролю за фактами незаконної видачі та продовження листків непрацездатності, а також підробки, фальсифікації та «торгівлі» листками непрацездатності.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі