Теми статей
Обрати теми

Поштова скринька. Чи зобов’язаний єдиноподатник, який вийшов на пенсію за віком у 55 років як чорнобилець, сплачувати ЄСВ

Редакція ВД
Відповідь на запитання

Чи зобов'язаний єдиноподатник, який вийшов на пенсію за віком у 55 років як чорнобилець, сплачувати ЄСВ

 

ЗАПИТАННЯ. Підприємець на єдиному податку вийшов на пенсію за віком у 55 років, скориставшись пільгою, установленою Законом про соцзахист чорнобильців.

На підставі частини 4 статті 4 Закону про ЄСВ він не сплачував ЄСВ за себе (34,7 % від мінімальної заробітної плати) як єдино податник-пенсіонер. Однак представники Пенсійного фонду визнали, що громадянин, який вийшов на пенсію на цих умовах, не звільняється від сплати ЄСВ за себе і вимагали від нього сплатити ЄСВ, загрожуючи ще й штрафними санкціями. Повинен підприємець у цій ситуації сплачувати ЄСВ та санкції чи він може їх оскаржити?

 

ВІДПОВІДЬ. Насамперед розберемося, чим керуються представники Пенсійного фонду, наполягаючи на сплаті ЄСВ за себе (34,7 %) і штрафних санкцій. Імовірно, для визначення можливості виходу на пенсію за віком вони враховували лише вік для звичайних пенсіонерів, наведений у статті 26 Закону № 1058, — 60 років. Тому вихід на пенсію з інших підстав вони не визнали виходом на пенсію за віком.

Однак, на користь того, що стосовно чорнобильців, які мають пенсійну пільгу згідно із Законом про соцзахист чорнобильців, такий підхід є помилковим, можна навести низку аргументів.

1. У частині 4 статті 4 Закону про ЄСВ зазначено, що від обов'язкової сплати ЄСВ за себе звільнено осіб, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують пенсію або соціальну допомогу. Жодних посилань на окремі статті законів у цій нормі не наводиться.

2. Згідно із Законом про пенсійне забезпечення пенсії за віком належать до трудових пенсій, призначення та види яких регулюються розділом II цього Закону. Пенсії за віком можуть призначатися на загальних та особливих умовах (пільгових, окремим громадянам тощо), тобто коли вихід на пенсію можливий раніше встановленого пенсійного віку, передбаченого для всіх громадян.

У статтях 13 — 18 Закону про пенсійне забезпечення саме і наведено такі особливі випадки «дострокового» виходу на пенсію за віком, а в деяких статтях — і окремі переліки «пільгових» випадків або осіб. Так, відповідно до статті 15 Закону про пенсійне забезпечення до пенсій за віком належать і пенсії громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, що призначаються згідно з нормами Закону про соцзахист чорнобильців.

3. У частині 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 зазначено, що тимчасово, до прийняття спеціального закону особи, які виходять на пенсію у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Таким чином, підприємець, який вийшов на пенсію як чорнобилець, є пенсіонером за віком , а отже, не зобов'язаний щомісячно сплачувати ЄСВ за себе за ставкою 34,7 %.

Тому, якщо в цій ситуації працівниками Пенсійного фонду підприємцю було висунуто вимоги щодо сплати ЄСВ і санкцій, то він може їх проігнорувати, при цьому спробувати пояснити працівникам Пенсійного фонду, що ЄСВ він не доплачує цілком правомірно.

Якщо ж підприємцю було вручено письмову вимогу про стягнення цих сум, то він повинен спочатку звернутися до Пенсійного фонду з наведеними аргументами, спробувати спочатку узгодити (анулювати) суму боргу, а якщо це не дасть результатів, то оскаржити її до суду. Таке саме стосується можливого рішення про накладення штрафних санкцій, яке може бути оскаржено до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку.


Документи консультації

Закон про соцзахист чорнобильців — Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII.

Закон № 1058 — Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Закон про пенсійне забезпечення — Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII.

Закон про ЄСВ — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі