Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Єдиний податок: як залишитися, повернутися чи не йти

Редакція ВД
Власне Діло Грудень, 2013/№ 23
Друк
Стаття

Єдиний податок: як залишитися, повернутися чи не йти

У житті трапляється всяке. І навіть найбільш зразковий і законослухняний підприємець буває що й «оступиться»: то дохід випадково перевищить, то із забороненим контрагентом зв’яжеться.

У цій консультації розглянемо ТОП-6 запитань, пов’язаних із тим, як отримати, зберегти або відновити єдиноподатний статус.

Анастасія ХМЕЛЕВИЧ, консультант газети «Власне Діло»

 

1. Чи може загальносистемник з 01.01.2014 р. перейти на сплату єдиного податку, якщо в поточному році порушив критерій щодо чисельності працівників для відповідної групи?

Так, може.

Нагадаємо, що для єдиноподатників ліміт щодо кількості найманих працівників установлено тільки для груп 2 і 3.

При цьому важливо, щоб на дату переходу на «спрощенку» кількість працівників (включаючи членів сім’ї) не перевищувала:

— для єдиноподатника групи 2  10 осіб;

— для єдиноподатника групи 3 20 осіб.

Відповідно підприємець може перейти з 01.01.2014 р. до групи 2 або 3, якщо до такої дати звільнить «зайвих» для нього працівників.

При цьому той факт, що протягом поперед-нього календарного року, коли підприємець працював на загальній системі оподаткування, кількість працівників перевищувала встановлений ліміт, значення не має.

До речі, щоб перейти до групи 1, підприємець взагалі повинен залишитися без найманої робочої сили, а от до групи 5 можна перейти без будь-яких обмежень у кількості працівників.

 

2. Єдиноподатник здійснив бартерну операцію. Чи можна у 2014 році залишитися на єдиному податку?

Ні, в такому разі єдиноподатник зобов’язаний стати загальносистемником. Причому незалежно від того, в якій групі єдиного податку він перебував до цього.

Річ у тім, що для єдиноподатників дозволена лише грошова форма розрахунків (пункт 291.6 ПКУ). Це означає, що за продані товари, роботи або послуги можна отримати тільки гроші (у готівковій або безготівковій формі). Отже, бартер (тобто обмін товару на товар) для таких підприємців заборонений.

Зверніть увагу

До заборонених видів розрахунків належать і розрахунки із застосуванням веб-мані. Наслідки в цьому разі аналогічні, як і у випадку з бартерною операцією.

Якими будуть дії підприємця, якщо бартерна операція все-таки відбулася?

Так, єдиноподатники груп 1 і 2 мають подати заяву про відмову від «спрощенки». Вважаємо, що зробити це потрібно відразу після того, як стало відомо про порушення. Проте до кінця року підприємець може залишатися єдиноподатником (оскільки звітний період для груп 1 і 2 — це календарний рік).

А от єдиноподатники груп 3 і 5 зобов’язані перейти на загальну систему з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, у якому відбулося порушення (оскільки звітний період для цих груп — календарний квартал).

Отже, якщо єдиноподатник розрахувався за бартером у III кварталі 2013 року, то він повинен був перейти на загальну систему з 01.10.2013 р. При цьому з 01.01.2014 р. підприємець зможе знову повернути собі єдиноподатний статус. Не забудьте, що для цього потрібно подати заяву до податкової.

Якщо ж бартерну операцію здійснено в IV кварталі 2013 року, то з 01.01.2014 р. підприємцю доведеться хоча б квартал попрацювати на загальній системі і лише з II кварталу 2014 року повернутися на сплату єдиного податку.

Зауважимо: до доходу, отриманого за бартерною операцією, єдиноподатники (незалежно від групи) повинні застосувати ставку єдиного податку 15 % (абзац 3 пункту 293.4 ПКУ).

 

3. Єдиноподатник групи 2 у листопаді 2013 року надав послугу загальносистемнику. Чи може він залишитися на єдиному податку?

Формально — ні, але фактично — так.

Нагадаємо одну з основних умов перебування в групі 2 платників єдиного податку: такий підприємець може надавати послуги, у тому числі побутові, лише платникам єдиного податку і населенню (частина 2 пункту 291.4 ПКУ). А от надавати послуги загальносистемникам (як підприємцям, так і юрособам) єдиноподатник групи 2 не має права.

Отже, надавши послуги загальносистемнику, єдиноподатник порушив умови перебування на спрощеній системі.

Формально у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, єдиноподатник-порушник зобов’язаний перейти на загальну систему оподаткування (частина 5 підпункту 298.2.3 ПКУ), причому вже з 01.01.2014 р.

Але! Щодо єдиноподатного статусу міндоходівці настроєні цілком позитивно. У консультації, розміщеній у розділі 107.12 БЗ Міндоходів, вони зазначають таке: якщо єдиноподатник групи 2 самостійно виявить порушення, то йому не обов’язково прощатися зі спрощеною системою. Щоправда, доведеться «підвищити» групу, тобто перейти до групи 3 або 5. Нагадаємо, що для цього необхідно подати відповідну заяву не пізніше як за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (підпункт 298.1.5 ПКУ). У ситуації, описаній у запитанні, заяву потрібно подати не пізніше 16.12.2013 р.

Отже, фактично шанси залишитися на єдиному податку є. Щоправда, за умови, що підприємець сам виявить таке порушення і вчинить певні дії задля переходу до іншої групи платників єдиного податку.

Зверніть увагу

Повернутися до групи 2 такий єдиноподатник зможе вже з II кварталу 2014 року (адже для єдиноподатників групи 3 визначено квартальний звітний період).

У будь-якому разі дохід, отриманий від такої операції, обкладається за ставкою 15 %.

 

4. Єдиноподатник групи 2 надав послугу, не зазначену в його Свідоцтві єдиноподатника. Оплату за такою операцією буде отримано у 2014 році. Чи можна залишитися на єдиному податку?

Так, можна.

Фактично дохід, отриманий у грошовій формі (у тому числі аванс), відображається на дату отримання грошових коштів (готівки або в день зарахування коштів на поточний рахунок) (пункт 292.6 ПКУ).

Відповідно якщо оплату буде отримано у 2014 році, то дохід за такою операцією буде визнано доходом 2014 року. Отже, 2013 рік підприємець у будь-якому разі допрацює на єдиному податку у своїй групі.

А щоб «не злетіти» з єдиного податку у 2014 році, необхідно вжити заходів уже зараз. Причому є два варіанти.

Перший. Зазначити новий вид діяльності в заяві про застосування спрощеної системи. Нагадаємо, що таку заяву діючі єдиноподатники груп 1 і 2 подають у разі, якщо протягом місяця у них змінилися адреса, місце провадження діяльності та види діяльності (пункт 298.5 ПКУ). Наприклад, про зміни, що сталися в листопаді 2013 року, таку заяву потрібно подати не пізніше 20.12.2013 р.

Відповідно якщо нову послугу зазначити в заяві, то проблем у єдиноподатника за отриману у 2014 році оплату не буде.

Зауважимо, що поданню такої заяви має передувати внесення змін до Держрєєстру*, зокрема, потрібно додати новий вид діяльності. Інакше цей варіант вас не рятує.

* Інформацію на цю тему ви знайдете в газеті «ВД», 2013, № 21, с. 22.

Другий. «Підвищити» групу. Щодо єдиноподатників груп 3 і 5 види діяльності не відстежуються. Найголовніше, щоб цей вид не потрапляв до категорії «загальнозаборонених» для всіх єдиноподатників (підпункти 291.5.1 — 291.5.3 ПКУ).

Про те, як змінити групу єдиного податку, читайте в газеті «ВД», 2013, № 22, с. 25.

 

5. Підприємець на загальній системі займався забороненими для єдиного податку видами діяльності (наприклад, здавав в оренду нежитлове приміщення площею понад 300 м2). З 01.01.2014 р. об’єкт оренди буде зменшено до допустимих меж. Чи можна загальносистемнику стати єдиноподатником з 2014 року?

Так, можна.

Дійсно, планувати перехід на єдиний податок потрібно заздалегідь. До цього спонукають частина 3 пункту 299.9 та абзац 2 підпункту 298.1.4 ПКУ.

Зокрема, перейти на «спрощенку» з 01.01.2014 р. можуть ті підприємці, які в поточному році (за 2013 рік) дотримували вимог пункту 291.4 ПКУ.

Нагадаємо, що контролювати необхідно:

1) обсяг отримуваного доходу;

2) кількість найманих працівників;

3) види діяльності, що здійснюються.

На нашу думку, контролювати за минулий рік потрібно не всі три критерії, а лише обсяг доходу. Відповідно обмеження щодо видів діяльності потрібно дотримуватися, коли вже працюєш на єдиному податку, а саме з 01.01.2014 р.

Отже, той факт, що підприємець-загальносистемник у 2013 році здійснював види діяльності, заборонені для єдиноподатників, не перешкодить йому з 01.01.2014 р. перейти на спрощену систему.

 

6. Чи можуть податківці «не пустити» на єдиний податок, вимагаючи сплатити штраф, на який не виписано повідомлення-рішення?

Ні, не можуть.

Податківці дійсно можуть не прийняти заяву про застосування спрощеної системи, якщо у підприємця на день подання заяви є податковий борг (підпункт 291.5.8 ПКУ). Але! Податковий борг виникає, якщо госпсуб’єкту було надіслано податкове повідомлення-рішення, а він не погасив зазначені суми у встановлені строки. Зауважимо, що правила надіслання (вручення) таких документів передбачені статтею 58 ПКУ.

За цієї ситуації податкового повідомлення-рішення немає, отже, штраф формально взагалі не нараховано. Інакше кажучи, підприємця просто хочуть узяти на мушку.

Крім того, податківці повинні видати відмову в письмовій формі з посиланням на норму ПКУ, що забороняє підприємцю бути єдиноподатником (пункт 299.8 ПКУ).

Якщо заяву не приймають, то вимагайте таку письмову відмову і вже з нею оскаржте рішення податківців в адміністративному або судовому порядку.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі