Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поштова скринька. Орендодавець «забув» подати форму № 20-ОПП: чи вдасться уникнути штрафу, якщо подати її із запізненням

Редакція ВД
Власне Діло Грудень, 2013/№ 23
Друк
Відповідь на запитання

Орендодавець «забув» подати форму № 20-ОПП: чи вдасться уникнути штрафу, якщо подати її із запізненням

Підприємець на єдиному податку групи 2 у березні 2013 року надав в оренду приміщення. Оскільки фактично цей об’єкт використовуватиметься орендарем, то єдиноподатник вирішив, що йому не потрібно повідомляти податковий орган і подавати форму № 20-ОПП. Однак зі статей у нашому виданні (див. «ВД», 2013, № 20, с. 29; № 19, с. 31; 2012, № 21, с. 37; № 4, с. 34; 2011, № 15, с. 5) він довідався, що це не так і все ж таки потрібно було повідомити про передачу об’єкта в оренду в установлений строк.

У зв’язку з цим у підприємця виникли запитання: чи загрожують йому штрафні санкції, якщо так, то чи уникне він їх, якщо все ж подасть форму № 20-ОПП, нехай навіть із запізненням, наприклад у грудні?

Для того щоб відповісти на ці запитання, звернемося до правил подання форми № 20-ОПП (пункти 8.1 — 8.7 Порядку № 1588).

Нагадаємо

За цією формою платники податків повинні повідомити податковий орган про наявність, виникнення або зміни, пов’язані з об’єктом оподаткування, у тому числі й щодо наявних об’єктів нерухомості.

Форму № 20-ОПП у зазначених випадках повинні надавати всі платники податків, у тому числі й фізичні особи — підприємці на будь-якій системі оподаткування. У самому Порядку № 1588 передбачено, що повідомлення подається протягом 10 робочих днів після реєстрації об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, їх створенням чи відкриттям. Повідомляти потрібно податковий орган за місцезнаходженням об’єкта (з 2014 року — за основним місцем обліку).

У пункті 8.5 Порядку № 1588 зазначено, що повідомити податковий орган також потрібно, якщо відбулися зміни: типу, найменування, місцезнаходження або стану об’єкта оподаткування.

Якщо підприємець надає приміщення в оренду, саме й відбувається зміна стану об’єкта для орендодавця з точки зору Порядку № 1588. Це пов’язане з тим, що у формі № 20-ОПП у графі «Стан об’єкта оподаткування», зокрема, зазначені такі стани, як «здається в оренду» та «орендується». Зауважимо, що орендарю також доведеться повідомити податковий орган за цією формою.

В який строк подавати форму № 20-ОПП, якщо відбулася зміна, пов’язана саме з об’єктом оподаткування, у Порядку № 1588 не зазначено. Формально це можна зробити в будь-який строк з моменту надання приміщення в оренду. Однак податківці так не вважають, а наполягають на тому, що в будь-якому разі застосовується 10-денний строк. Наприклад, якщо договір оренди оформлений у березні 2013 року, повідомлення має бути подано протягом 10 робочих днів з дня його оформлення або складання іншого документа про право користування об’єктом оподаткування.

Тепер перейдемо до відповідальності, яка може загрожувати підприємцю в разі неподання форми № 20-ОПП.

Так, відповідно до пункту 117.1 ПКУ за неподання платником податків у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі державної податкової служби або внесення змін до своїх облікових даних на підприємця може бути накладений штраф у розмірі 170 грн. Саме на його застосуванні наполягають податківці за неподання або несвоєчасне подання форми № 20-ОПП.

Однак ми ніколи не поділяли цієї позиції податківців (див. «ВД», 2011, № 15, с. 10) і ось чому. З одного боку, необхідність подати форму № 20-ОПП передбачено в межах правил обліку платників податків (глава 6 розділу ІІ ПКУ). З іншого — відомості, що містяться в ній, не належать до даних, на підставі яких платники податків беруться на облік або вносять зміни до їх облікових даних.

Крім того, строки подання форми № 20-ОПП не передбачено в ПКУ, вони встановлені лише Порядком № 1588 і, як ми зазначали, чітко прописані лише для створення або відкриття нових об’єктів. В інших ситуаціях відправний момент для початку обчислення 10-денного строку відсутній, а отже, якщо замислитися, то порушити його платник податків узагалі не може.

Тому ми наполягаємо на тому, що штрафів за неподання або невчасне подання форми № 20-ОПП у ПКУ немає, у тому числі й для випадку з повідомленням про передання приміщення в оренду.

Проте позиція податківців відрізняється, вони вважають, що санкція з пункту 117.1 ПКУ має застосовуватися. Тому, виявивши неподану або подану із запізненням форму № 20-ОПП, вони нарахують підприємцеві цей штраф — 170 грн. Однак вони це зроблять саме після того, як зафіксують порушення, тобто тут все затинається саме на факті його виявлення.

Виходить, якщо орендодавець вирішить, скажімо так, самовиправитися та подасть у грудні 2013 року форму № 20-ОПП, то сам повідомить податківцям про свою помилку. Якщо він цього не зробить, то у нього з’являється шанс залишитися непоміченим та уникнути штрафу.

Звичайно ж, це порушення податківці можуть виявити під час проведення перевірки. Але, по-перше, це не таке вже «кричуще неподобство» і його цілком імовірно можуть не помітити, а по-друге, у підприємця є всі підстави оскаржити рішення про застосування штрафу до суду. Для цього підійдуть усі ті аргументи, які ми назвали вище.

Таким чином, у ситуації, що склалася, ми б радили підприємцю не подавати форму № 20-ОПП. У решті-решт, на суму штрафу запізнення з поданням форми № 20-ОПП ніяк не вплине.

Документи консультації

ПКУ  Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Порядок № 1588  Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі