Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Юридична підтримка. Штрафи при самовиправленні помилок у ф. № 1ДФ: реалії та перспективи

Редакція ВД
Власне Діло Грудень, 2013/№ 23
Друк
Стаття

Штрафи при самовиправленні помилок у ф. № 1ДФ: реалії та перспективи

«Податківцям закон не писаний. Якщо писаний, то не читаний. Якщо читаний, то не зрозумілий. Якщо зрозумілий, то не так».

В оригіналі дійові особи дещо інші. Але така інтерпретація ідеально зображує відносини вітчизняних законодавців і податківців. Вважаємо, ті читачі, які хоч раз виправляли помилки у ф. № 1ДФ, з нами погодяться.

Адже саме через такий стан справ ми вже вкотре змушені повертатися до наболілої теми: штрафу за самовиправлення помилок у ф. № 1ДФ. А що робити? «Штрафний» пункт ПКУ написаний за принципом «як завжди», при цьому податківці не квапляться читати його з позиції здорового глузду, а суди…

Отже, про те, чи є зрушення в цьому питанні, читайте далі.

Анастасія ХМЕЛЕВИЧ, консультант газети «Власне Діло»

 

Ситуація зі штрафами за самовиправлення у ф. № 1ДФ нагадує розставляння ком у фразі: «Стратити не можна помилувати». Так, податківці виступають за варіант «стратити», тоді як ми наполягаємо на помилуванні. Причина? Невдало сформульований «штрафний» пункт 119.2 ПКУ.

Як завжди, примирити два «войовничі» табори покликаний суд. Але схоже, що й суди охопила епідемія «алогічності».

Щоб розібратися в ситуації, спершу пропонуємо вислухати сторони.

Слово звинуваченню

У цій іпостасі виступають податківці.

Спираючись на пункт 119.2 ПКУ, «звинувачення» вважає, що надання Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ не в повному обсязі, з недостовірними даними або помилками призводить до штрафу у розмірі 510 грн. А за ті ж дії, здійснені податковим агентом, до якого протягом року було застосовано штраф за таке ж порушення, штраф подвоюється і становить 1020 грн.

Причому самовиправлення податковим агентом помилок, які були допущені в раніше поданому Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ, не звільняє його від відповідальності за пунктом 119.2 ПКУ. Так роз’яснили головні податківці в розділі 103.26 БЗ Міндоходів.

Більш того, такий штраф застосовується навіть в тому разі, якщо помилка не впливає на показники, зазначені в графах 3а, 3, 4а, 4 (розділ 103.26 БЗ Міндоходів).

Важливо

На думку податківців, самовиправлення не є пом’якшувальною обставиною і в будь-якому разі загрожує податковому агенту штрафом за пунктом 119.2 ПКУ.

Задля справедливості виділимо два випадки, де податковим агентам нібито пішли на поступку:

1) якщо одночасно подали кілька уточнюючих розрахунків. Податківці згодні на штраф у розмірі 510 грн. незалежно від кількості уточнюючих розрахунків (розділ 103.25 БЗ Міндоходів);

2) якщо помилку допустили до 01.01.2011 р. За такі виправлені помилки штрафу немає (розділ 103.26 БЗ Міндоходів). Від себе додамо, що ця «поблажка» вже і не знадобиться, оскільки строк позовної давності за такими порушеннями вже минув і виправляти їх не потрібно.

Слово захисту

Тут зусилля об’єднали податкові агенти, а також консультанти й експерти.

На думку «захисту», підстави для застосування зазначеного штрафу виникають тільки за умови, що податківці при проведенні перевірки виявлять викривлення даних у ф. № 1ДФ. Якщо ж податковий агент до проведення перевірки самостійно виправить допущені помилки, то штраф за пунктом 119.2 ПКУ до нього не застосовується.

Аргумент: на момент проведення перевірки розрахунок уже не містить недостовірних відомостей або помилок, отже, факт вчинення правопорушення відсутній. Детально про це ви можете прочитати в газеті «ВД», 2013, № 6, с. 29; 2012, № 9, с. 19.

Також податкових агентів не повинні карати за самостійно виправлені помилки, які не пов’язані з нарахуванням і виплатою доходів фізособам і з утриманням ПДФО:

— помилка в реквізитах підприємства;

— помилка в реєстраційному номері облікової картки фізособи (далі — ІПН);

— невірно зазначено ознаку доходів.

Наприклад, головний консультант секретаріату Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Тетяна Добродій вважає безпідставним застосування штрафу в разі самоуточнення показників, які не впливають на зазначені у графах 3а, 3, 4а, 4 дані (газета «Праця і зарплата», 2012, № 12, с. 20).

«Встати! Суд іде!»

Закономірно, що у «звинувачення» і «захисту» своя правда. Що ж говорять із цього приводу суди? Думки судів також розділилися.

Одні підтримують податкових агентів і скасовують податкові повідомлення-рішення на суму штрафу за самовиправлення. Але! Такі судові рішення характерні для ситуацій, коли помилки не пов’язані з сумами доходу і ПДФО.

Позиція судів така: уточнення реквізитів підприємства або ІПН фізособи, а також заміна ознаки доходу не призводять до втрат бюджету (недоплат). Отже, податковий агент не повинен сплачувати штрафні санкції при поданні уточнюючих розрахунків (постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.08.2013 р. у справі № 826/11921/13-а; Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013 р. у справі № 815/264/13-а; ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2013 р. у справі № 817/2242/13-а).

Крім того, вершителі правосуддя беруть до уваги, що уточнюючий Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ з моменту його подання є невід’ємною частиною цього звіту. Отже, при проведенні перевірки податковий орган в обов’язковому порядку повинен оцінювати подану звітність з урахуванням уточнюючих розрахунків. Тому у разі, коли податковий агент до проведення перевірки подав уточнюючий розрахунок і усунув неточності, підстав для застосування штрафних санкцій немає.

Якщо ж помилки стосуються граф 3а, 3 і 4а, 4 ф. № 1ДФ, то суди виступають на стороні податківців.

Їх аргументи: подання податкової звітності з помилками є підставою для застосування штрафів за пунктом 119.2 ПКУ, оскільки ця норма імперативна. Подання податковим агентом уточнюючого розрахунку не звільняє його від обов’язку сплатити такий штраф (постанова Донецького окружного адміністративного суду від 10.07.2013 р. у справі № 805/6843/13-а; ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.02.2013 р. № 2а/0570/15449/2012).

Зауважимо: у спорі, що розглядається судом першої інстанції, саме й фігурували помилки в графах відображення доходу і ПДФО.

Як бачите, якщо самовиправлення стосується граф 3а, 3 і 4а, 4 Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ, то часто подання уточнюючого розрахунку суди, на жаль, не вважають переконливим аргументом для незастосування штрафу за пунктом 119.2 ПКУ. Хоча нам не зрозуміло, чим викликана така вибірковість.

Вердикт

Отже, ситуація досить заплутана.

Якщо самостійно виявлену помилку виправити, подавши уточнюючий Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ, то штраф від податківців неминучий. Причому доведеться сплатити як мінімум 510 грн.

Якщо ж таку помилку не виправляти, то її можуть виявити податківці при проведенні перевірки. І тоді — знову штраф! Причому все ті ж 510 грн. (мінімум)!

Інакше кажучи, «ціна питання» однакова. З тією тільки різницею, що при самостійному виправленні покарають обов’язково, а от перевірки можна не дочекатися (або ж перевіряючі нічого не знайдуть).

Тому на сьогодні на законодавчому рівні особливого сенсу в самовиправленні немає.

Якщо ж штрафи вже нараховані, готуйтеся до суду. Тим паче, що приблизний сценарій розвитку подій вам уже відомий.

P.S., або Найближче майбутнє

З 01.01.2014 р. набере чинності цілий ряд норм Закону № 657, які внесуть чергові широкомасштабні зміни до ПКУ.

Цього разу законотворці добралися і до «штрафних» пунктів. Щоправда, повністю усунути проблему не змогли (чи не захотіли?).

Так, до пункту 119.2 ПКУ буде внесено істотне уточнення: якщо штраф застосовується з тієї причини, що до Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ «закралися» недостовірні відомості або помилки, то штраф застосовується тільки у разі, якщо ці недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника та/або до зміни платника податку.

З одного боку, такі коригування ПКУ чітко встановлюють, що штраф має накладатися за помилки, допущені в графах 4а, 4. («Звинувачення», ваша взяла!) Причому навіть у тому випадку, якщо зобов’язання з ПДФО буде завищено. Караною залишиться і зміна платника податку.

Але з другого — з 01.01.2014 р. з-під штрафів за пунктом 119.2 ПКУ офіційно «вислизне» досить значний пласт помилок. (На втіху «захисту»!)

Зокрема, «амністуються» випадки, коли податковий агент неправильно зазначив код пільги, ознаку доходів, кількість співробітників, дату прийняття/звільнення тощо. Крім того, якщо помилка стосується тільки граф відображення доходів (графи 3а і 3), але не впливає на суму ПДФО (графи 4а і 4), то штрафу також бути не повинно.

Зверніть увагу

Відповідальність за подання ф. № 1ДФ з відомостями не в повному обсязі як була, так і залишилася незмінною. Це особливо важливо для підприємців, які співпрацюють з іншими підприємцями. Неподання на них відомостей нібито на податкові зобов’язання ніяк не впливає, але «амністія» в такому разі формально не діє.

До речі, пункт 119.2 ПКУ буде доповнено новим абзацом такого змісту:

«119.2. <…>

Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються у випадках, коли недостовірні відомості або помилки у податковій звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу та були виправлені відповідно до вимог статті 50 цього Кодексу.»

Зауважимо, що пункт 169.4 ПКУ відповідає за обмеження застосування ПСП та за проведення перерахунку нарахованого доходу і утриманого ПДФО з працівника.

Відповідно читати зміни можна по-різному. Наша позиція така, що законодавець звільнив нас із 01.01.2014 р. від штрафів при проведенні будь-якого самовиправлення за ПДФО.

Річ у тім, що перерахунок не слід розуміти тільки як перевірку правильності обчислення ПДФО з урахуванням «перехідних» виплат, донарахувань за минулі періоди тощо. Адже здійснювати перерахунок (підпункт 169.4.3 ПКУ):

— може не тільки роботодавець, а й податковий агент,

— причому за будь-який період і в будь-якому разі,

— для визначення правильності оподаткування,

— незалежно від того, чи має платник право на застосування ПСП.

Як зазначали податківці у листі ДПСУ від 19.02.2013 р. № 2972/0/51-12/17-1115, цей підпункт дає право роботодавцю (податковому агенту) на виправлення будь-яких помилок у разі їх допущення при утриманні ПДФО.

Тобто, якщо ми під час самоперевірки виявили ПДФО-помилку, а потім її виправили, подавши «уточненку» за ф. № 1ДФ, це має звільнити нас від штрафів.

 

Насамкінець хотілося б процитувати рекламне гасло: «Помиляйтеся! Тільки не зупиняйтеся!». Щоправда, стосується воно виключно читачів: податківцям і законодавцям час би вже досягти рівня безпомилковості.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Закон № 657 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» від 24.10.2013 р. № 657-VII.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі