Теми статей
Обрати теми

Поштова скринька. Громадянин продає товар за допомогою єдиноподатника: як організувати облік такої операції

Редакція ВД
Власне Діло Жовтень, 2013/№ 19
Друк
Відповідь на запитання

Громадянин продає товар за допомогою єдиноподатника: як організувати облік такої операції

Єдиноподатник групи 3 планує укласти договір доручення зі звичайною фізособою. За його умовами підприємець повинен придбати для громадянина товар.

Чи можна укладати такі договори зі звичайними фізособами, чи обов’язково в цьому випадку використовувати письмову форму договору, яким буде податковий облік таких операцій в єдиноподатника?

Спершу розберемося, чи може підприємець — єдиноподатник групи 3 укласти договір доручення на купівлю товару зі звичайним громадянином. Для цього ми повинні звернутися:

— до ЦКУ, який регулює договірні відносини, і зрозуміти, чи немає заборон у його нормах,

— та до ПКУ, щоб переконатися, що така діяльність дозволена для підприємців — єдиноподатників групи 3.

Договір доручення належить до посередницьких договорів, коли одна сторона — довіритель залучає посередника — повіреного для здійснення будь-яких операцій за рахунок та від імені довірителя, зокрема, для купівлі товару. У нашому випадку першим має стати громадянин, а другим — підприємець.

Правила укладання та здійснення дій за договорами доручення наведено в статтях 1000 — 1010 ЦКУ. Будь-яких обмежень чи спеціальних вимог до статусу учасників (сторін) договору доручення в них немає. Ними можуть бути і звичайні громадяни, і фізособи-підприємці, причому будь-якою зі сторін.

Отже, з юридичною стороною такого договору проблем немає. Тепер звернімося до ПКУ.

Підприємець на єдиному податку групи 3 за договором повинен придбати товар і надати послугу довірителю. Закупівлю він може здійснювати в будь-якої особи — ПКУ щодо цього обмежень не містить. Що стосується надання послуг, то згідно з пунктом 291.4 ПКУ обмеження передбачені тільки для єдиноподатників груп 1 та 2. Перші надають тільки побутові послуги. Другі — їх та послуги для спрощенців (юридичних та фізичних осіб) і населення. Тому в цьому випадку норми ПКУ взагалі не заважають укласти договір доручення.

Далі розповімо про те, якою має бути форма договору.

У ЦКУ немає спеціальних вимог щодо форми договору доручення, тому нам слід керуватися загальними правилами статей 205 — 210 ЦКУ. Згідно зі статтею 208 ЦКУ договір, який не виконується повністю у момент укладення, в певних випадках має укладатися в простій письмовій формі. Зокрема, це стосується договорів між:

— фізичними особами на суму понад 340 грн. (20 нмдг);

— фізичними та юридичними особами. Незважаючи на те, що в ЦКУ немає прямої вказівки, ми вважаємо, що у письмовій формі потрібно укладати договори між будь-яким суб’єктом підприємництва (юрособою чи фізособою) і звичайним громадянином, незалежно від суми, на яку він укладається. Це допоможе узгодити різні нюанси договору (обов’язки, дії сторін тощо), чітко викласти їх на папері, щоб надалі між сторонами не виникало розбіжностей довідка 1.

Додамо, що, як правило, довіритель для виконання договору видає повіреному доручення як своєму представнику.

Тепер перейдемо до правил документального оформлення та податкового обліку у повіреного. Спершу наведемо етапи договору доручення.

1. Довіритель передає (перераховує на рахунок) повіреного або виплачує готівкою гроші на купівлю товару.

2. Повірений купує товар у продавця:

а) перераховує грошові кошти;

б) отримує товар.

3. Повірений передає довірителю придбаний товар.

4. Довіритель виплачує готівкою (перераховує на рахунок) повіреному комісійну винагороду.

Відображення в податковому обліку єдиноподатника

№ з/п

Характеристика етапу

Відображення доходів у Книзі обліку доходів

Документ, що підтверджує операцію

1

Отримано на поточний рахунок або в касу від довірителя грошові кошти на придбання товару

Ні, оскільки отримані кошти не вважаються виручкою повіреного

Виписка банку, прибутковий касовий документ (з обґрунтуванням «транзитної» суми коштів)

Виплачено (перераховано) грошові кошти

Накладна, рахунок, платіжний (банківський) документ, розрахунковий документ тощо

Отримано товар від продавця

3

Передано товар довірителю

Накладна (видатковий касовий документ, платіжка)

4

Підписано акт наданих послуг (звіт повіреного), отримано винагороду

Відображаєтьсядохід на суму винагороди згідно з пунктом 292.4 ПКУ

Акт наданих послуг (звіт повіреного),
виписка банку, прибутковий касовий документ.
За необхідності можуть підтверджуватися і витрати повіреного розрахунковими та банківськими документами

 

Зверніть увагу! Якщо довіритель-громадянин розраховується (передає) готівковими грошовими коштами, то потрібно пам’ятати про розрахунково-готівковий ліміт у 150 тис. грн. (див. с. 6).

Ще один важливий момент для повіреного. Якщо підприємець придбаватиме товар у продавця — фізичної особи, то він стане податковим агентом з ПДФО.

Не утримувати ПДФО при виплаті доходу він має право в тому разі, якщо продавець:

— підприємець, який надав комісіонеру копію виписки з держреєстру або свідоцтва єдиноподатника;

— звичайний громадянин, який продає сільгосппродукцію, вирощену (виготовлену) на власній земельній ділянці (підпункт 165.1.24 ПКУ), і надав комісіонеру спеціальну довідку (форма № 3ДФ).

В іншому випадку підприємець повинен утримати з доходу фізособи ПДФО за ставкою 5 %, а також при виплаті доходу будь-якій фізособі, у тому числі підприємцеві, подати форму № 1ДФ.

Довідкова інформація (довідка)

1 Якщо сторони нехтуватимуть вимогою про просту письмову форму і зроблять її в усній формі, то правочин вважатиметься дійсним. Однак у разі виникнення спору про те, здійснювалася операція чи ні, як санкція до сторін застосовується позбавлення права на показання свідків, і договір може бути визнано неукладеним.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі