Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поштова скринька. Чи може єдиноподатник не сплачувати ЄСВ у місяці виходу на пенсію за віком

Редакція ВД
Власне Діло Вересень, 2013/№ 17
Друк
Відповідь на запитання

Чи може єдиноподатник не сплачувати ЄСВ у місяці виходу на пенсію за віком

Підприємцю-єдиноподатнику з 22 квітня 2013 року була призначена пенсія за віком. Як відомо, статус пенсіонера звільняє його від сплати ЄСВ за себе. На цій підставі він не став сплачувати ЄСВ за квітень і наступні місяці.

Однак в серпні 2013 року до нього надійшла вимога від Пенсійного фонду про сплату ЄСВ за квітень. Чи мають рацію працівники Пенсійного фонду, що робити єдиноподатнику в цій ситуації?

Так, посадові особи Пенсійного фонду мали підстави вимагати від єдиноподатника сплати ЄСВ за квітень 2013 року. Оскаржити вимогу пенсійників йому, на жаль, не вдасться, а отже, доведеться погасити цю заборгованість. Далі розберемося, з яких причин.

Отже, згідно з частиною 4 статті 4 Закону про ЄСВ підприємці на єдиному податку звільняються від обов’язкової сплати ЄСВ за себе, якщо вони отримують пенсію за віком. Водночас у Законі про ЄСВ не зазначено, з якого саме місяця після виходу на пенсію єдиноподатник може скористатися пільгою.

Правила призначення пенсії встановлено Законом № 1058. Згідно зі статтею 45 цього Закону дата її призначення залежить від моменту звернення до Пенсійного фонду, тобто дати подання необхідних документів.

Якщо звернення за пенсією відбувається не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку (для чоловіків — 60 років), то вона призначається з дня, наступного за днем його настання. Причому документи можна подати не лише після того, як особі виповниться 60 років, а й незадовго до цієї події. Якщо звернення відбудеться пізніше, то пенсію почнуть нараховувати лише з дня звернення.

Очевидно, що перша пенсія здебільшого буде нарахована не з 1-го числа будь-якого місяця, а з дати, що припадає на будь-яке число місяця.

Виходить, що в нашому випадку формально за одну частину першого пенсійного місяця єдиноподатник зобов’язаний сплачувати ЄСВ за себе, а за іншу — не повинен. Звичайно, було б справедливо, якби підприємець і сплатив лише частину місячної суми ЄСВ пропорційно тим дням, в яких він не був пенсіонером.

Однак механізму такого розподілу ні Законом про ЄСВ, ні Інструкцією № 21-5 не передбачено. Тому, ураховуючи те, що у квітні єдиноподатник був платником ЄСВ, пенсійники вимагають від нього його сплати в повній сумі — не менше 398,01 грн.

Те, що в першому місяці виходу на пенсію підприємець не буде звільнений від ЄСВ, підтверджує і консультація фахівців Міндоходів у ЄБПЗ. ЇЇ висновками саме й керуються у своїй діяльності представники Пенсійного фонду на місцях.

ЗАПИТАННЯ. З якого місяця ФОП, яка обрала спрощену систему оподаткування, звільняється від сплати ЄСВ, якщо вона набула права на пенсію за віком не з початку звітного періоду?

 

 

ВІДПОВІДЬ. <…> Отже, фізична особа — підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування, нараховує та сплачує ЄСВ за кожний повний або неповний відпрацьований місяць.

Ураховуючи викладене вище, місяць, в якому фізична особа — підприємець на спрощеній системі оподаткування набула право на пенсію за віком, належить до базового звітного періоду, за який сплачується ЄСВ у розмірі, що визначається платником самостійно, але не менше мінімального страхового внеску. Таким чином, зазначена особа звільняється від сплати ЄСВ за себе з місяця, наступного за датою призначення платнику пенсії. У подальшому така особа може бути платником ЄСВ виключно за умови її добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Документи консультації

Закон про ЄСВ — Закон України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Закон № 1058 — Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Інструкція № 21-5 — Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління ПФУ від 27.09.2010 р. № 21-5.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі