Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поштова скринька. Чи може єдиноподатник групи 2 здавати в оренду приміщення приватному нотаріусу

Редакція ВД
Власне Діло Вересень, 2013/№ 17
Друк
Відповідь на запитання

Чи може єдиноподатник групи 2 здавати в оренду приміщення приватному нотаріусу

Підприємець на єдиному податку групи 2 бажає здати власне нежитлове приміщення в оренду приватному нотаріусу. Проте у нього виникає запитання: чи зможе він, надаючи послугу з оренди такій особі, залишатися в групі 2?

Справді, для того щоб працювати на єдиному податку, підприємцям потрібно дотримуватися певних правил: не здійснювати заборонені види діяльності, проводити розрахунки тільки в готівковій або безготівковій формі тощо (див. «ВД», 2012, № 22, с. 9). Також існують і додаткові обмеження для кожної групи платників єдиного податку.

Зокрема, для єдиноподатників, які бажають працювати в групі 2, вони зазначені в пункті 291.4 ПКУ: обсяг доходу не повинен перевищувати 1000000 грн. на рік, у трудових відносинах з підприємцем має перебувати не більше 10 працівників. Крім того, такі єдиноподатники можуть займатися:

— виробництвом та/або продажем товарів (будь-яким покупцям (споживачам));

— діяльністю у сфері ресторанного господарства;

— наданням послуг, зокрема побутових, тільки платникам єдиного податку та/або населенню.

Саме останнє обмеження викликає запитання в цій ситуації. Це пов’язано з тим, що нотаріус згідно з ПКУ має статус самозайнятої особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність довідка 1.

Такі особи згідно з підпунктом 14.1.226 ПКУ не є підприємцями або найманими працівники, але самостійно ведуть облік своїх доходів і витрат у порядку, визначеному статтею 178 ПКУ, тобто самі визначають і сплачують суму ПДФО, а також згідно із Законом про ЄСВ самі розраховують і сплачують суму ЄСВ.

Саме цей момент і насторожує підприємця-орендодавця. Річ у тім, що нотаріуси в цивільно-правових договорах прагнуть зазначити свій статус, оскільки їм важливо мати право на витрати за оплаченими послугами.

З одного боку, оскільки нотаріус не є фізособою-підприємцем, то немає сенсу з’ясовувати, чи належить він до платників єдиного податку, з якими єдиноподатникам групи 2 можна укладати договори.

З другого боку, варто все-таки розібратися, чи буде з погляду податкового законодавства нотаріус вважатися населенням, якщо буде зазначено його статус у договорі?

На нашу думку, жодних перешкод у тому, щоб вважати незалежного професіонала населенням, немає. Пояснимо чому.

Так, положеннями ЦКУ і ГКУ для фізичних осіб щодо способу ведення власної діяльності передбачено тільки два статуси: підприємець та звичайна фізична особа. Якщо до першого нотаріус не належить, то, отже, з юридичної точки зору він вважається звичайним громадянином.

Це підтверджується і статтею 3 Закону про нотаріат, де зазначено, що нотаріус — це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність. Крім того, він не може займатися підприємницькою діяльністю.

Разом з тим, якщо підприємець отримує, а не виплачує орендну плату, то для нього зовсім не обов’язково, щоб у договорі було зазначено, що договір укладено саме з фізособою-нотаріусом. Орендодавець може наполягати на тому, щоб договір укладався від імені звичайної фізичної особи.

На нашу думку, це не позбавить орендаря — незалежного професіонала права на відображення у витратах сум орендної плати. У листі ДПАУ від 18.05.2011 р. № 9199/6/17-0416 перелічено види витрат, на які має право зменшити дохід приватний нотаріус (за умови, що він подав заяву до податкового органу і став у ньому на облік як незалежний професіонал).

Зокрема, до їх переліку входить орендна плата за користування приміщенням, яке є робочим місцем нотаріуса. Цей самий вид витрат рекомендує враховувати у витратах і Мін’юст у листі від 23.02.2012 р. № 13.1-17/74 за умови, що у робочого місця є акт про його сертифікацію, отриманий на підставі статті 24 Закону про нотаріат. Отже, саме такий обов’язковий документ підтвердить, що приміщення використовується нотаріусом у його діяльності, а зазначення його статусу в договорі оренди істотного значення не матиме.

Довідкова інформація (довідка)

1 Згідно з підпунктом 14.1.226 ПКУ незалежна професійна діяльність — це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

ГКУ — Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV.

Закон про ЄСВ — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Закон про нотаріат — Закон України «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-XII.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі