У листах, що коментуються, податківці рекомендують платникам, зареєстрованим на території Донецької та Луганської областей, продовжити (якщо в цьому є необхідність) строки подання звітності, а якщо така вже подана, то отримати відстрочення (розстрочення) сплати податкових зобов’язань у загальновстановленому порядку.
Однак щоб продовжити граничні строки подання податкової декларації, потрібно:
1) звернутися до Торгово-промислової палати України (далі — ТПП) і отримати там документальне підтвердження того, що на вашій території діяли обставини непереборної сили;
2) протягом 30 календарних днів, наступних за днем закінчення обставин непереборної сили, подати до податкового органу заяву в довільній формі. У ній слід чітко та стисло обґрунтувати продовження граничних строків і послатися на висновок, отриманий від ТПП.
Вимоги до змісту заяви викладено в пункті 8 Порядку № 1044*.
* Порядок застосування норм пунктів 102.6, 102.7 статті 102 Податкового кодексу України, затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1044.
Якщо «добро» від податківців отримано, то штрафи протягом строків продовження подання декларацій не застосовуватимуться (пункт 102.6 ПКУ). А ті штрафи за несвоєчасне подання звітності, які вже були нараховані та перетворилися на податковий борг, можна буде визнати безнадійними та списати на підставі підпункту 101.2.4 ПКУ. Для цього потрібно подати відповідну заяву податківцям.
Ну а що робити тим, хто декларацію подав, однак сплатити зобов’язання у строк не встигає? Податківці пропонують:
1. Отримати у ТПП висновок про настання обставин непереборної сили.
2. Подати до податкового органу заяву за формою додатка 1 до Порядку № 574*, а також економічне обґрунтування, яке складається з:
— переліку обставин, що свідчать про загрозу виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування цих обставин;
— аналізу фінансового стану;
— графіка погашення відстрочених сум;
— розрахунків прогнозних доходів платника, які гарантують виконання графіка погашення.
* Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків, затверджений наказом Міндоходів від 10.10.2013 р. № 574.
3. Податківці приймуть рішення про надання (відмову в наданні) відстрочення протягом 30 днів. У разі позитивного рішення з вами укладуть договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) (форма його наведена в додатку 4 до Порядку № 574).
При цьому відстрочення надають окремо за кожним податком, збором, штрафною (фінансовою) санкцією, пенею.
З дати підписання договору та до закінчення його дії пеня і штрафи на відстрочені грошові зобов’язання (податковий борг) не нараховуються.
Водночас вам доведеться сплатити відсотки за кожний календарний день користування відстроченням (пункт 1.6 розділу I Порядку № 574).
Отже, сьогодні податківці дотримуються формального підходу, прописаного в нашому законодавстві, і на «неофіційні» поступки не йдуть.
Увага! У ТПП повідомляють, що базовий тариф на послугу з оформлення висновку про дію форс-мажору становить приблизно 2 тис. грн.
Водночас штраф за прострочення подання декларації дорівнює 170 грн. (при повторному протягом року порушенні — 1020 грн.). За запізнення із сплатою податків доведеться сплатити 10 % або 20 % погашеної суми податкового боргу залежно від строку затримки — до 30 днів або більше. За донарахування податківцями податкового зобов’язання — 25 % від його суми.
Узагалі те на те, напевно, й вийде.
Що можна сказати з цього приводу? Коментарі зайві…