Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Як округляти вартісні та кількісні показники в податковій накладній

Власне Діло Серпень, 2014/№ 15
Друк
Підприємець — платник ПДВ надає послуги з ремонту приміщень. Він купує у платників ПДВ невеликі партії цвяхів, шурупів та інших допоміжних матеріалів. У графі 7 податкових накладних (далі — ПН) на такі товари продавці ставлять ціну однієї одиниці (штуки) менше 1 коп. (наприклад, декілька тисячних гривні). Крім того, сам підприємець отримує від замовників часткову передоплату (аванси) за послуги. У нього виникає запитання щодо заповнення графи 6 ПН, де потрібно поставити дробовий показник, тобто умовно визначити, яку частину послуги покриває передоплата. Чи правильно заповнюють показник графи 7 ПН контрагенти підприємця, чи є обмеження для кількості знаків після коми у графі 6 ПН, чи потрібно застосовувати правила округлення?

Спочатку розберемося з правилами округлення у графі 7 «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ» ПН, наведеними в Порядку заповнення ПН. Так, графа 7 ПН заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством (підпункт 6 пункту 4 Порядку заповнен­ня ПН). Із цього формулювання можна зробити висновок, що після коми має бути не більше двох знаків (кількість копійок може бути лише цілою, однозначною або двозначною). З цим не сперечаються і податківці, роз’яснення яких можна знайти в розділі 101.19 «ЗІР» Міндоходів.

Водночас у цьому правилі є одне «але»: воно діє, лише якщо інше не передбачене законодавством (підпункт 6 пункту 14 Порядку заповнення ПН).

Дещо дивно, адже в грошовому обігу немає половинки, четвертинки та інших часток копійок. Про що ж ідеться?

Міндоходівці як приклад наводять ціни (тарифи), які затверджуються відповідними рішеннями Уряду. Наприклад, тарифи на електроенергію, які на папері встановлені в неповних копійках (зі знаками після коми).

Так от у цьому випадку у графі 7 ПН може зазначатися числове значення з великою кількістю знаків після коми.

Теоретично можливі й інші неординарні випадки, коли до графи 7 ПН доведеться поставити ціну, що містить більше двох знаків після коми. Чи буде це порушенням? Вважаємо, що ні. У цьому з нами солідарний і Вищий адміністративний суд України, який у постанові від 28.01.2014 р. № К/9991/31157/11 зазначив, що незначні недоліки в ПН (зокрема і повна відсутність ціни) не призводять до її недійсності.

Тепер поговоримо про те, скільки знаків після коми можна проставляти у графі 6 «Кількість (об’єм, обсяг)» ПН. Це питання актуальне для тих, хто отримує часткову передоплату за послуги. Нагадаємо: при складанні ПН на часткове постачання послуги або на суму попередньої оплати частини вартості послуги у графі 6 зазначається відповідна частка наданої (сплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Але це може бути будь-яке значення: як 0,5, так і 0,023.

У Порядку заповнення ПН не зазначено про кількість знаків після коми, які можуть вказуватися у графі 6 ПН. Ми вважаємо, що в ній потрібно поставити стільки знаків після коми, скільки достатньо для того, щоб після множення на ціну (графа 7 ПН) отримати базу для нарахованої суми ПДВ.

Чи діє тут правило округлення? Відповідь на це запитання податківці спробували надати в одному з роз’яснень із розділу 101.19 «ЗІР» Міндоходів.

Вони, як і ми, вважають, що у графі 6 ПН може бути будь-яка кількість знаків після коми, головне — вийти на правильну суму ПДВ (за сумою часткової передоплати). Однак якщо цій дії не зашкодить округлення, наприклад до двох знаків після коми, то платник звертається до простого арифметичного правила.

Сигнальний момент такого округлення: збільшення «останнього» потрібного знака на «1» (одиницю), якщо наступний за ним знак, який скорочується, дорівнює або перевищує «5» (п’ять).

У графах 8 — 12 зазначаються вартісні показники, тобто у гривнях з копійками, як і у графі 7 ПН. Вони визначаються як результат добутку граф 6 і 7 ПН. Якщо підприємець у графі 6 ПН поставив більше двох знаків після коми, то він повинен ще раз переконатися, що в результаті множення та округлення в цих графах буде правильна сума, яка дорівнює базі обкладення ПДВ.

Документи консультації

Порядок заповнення ПН — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міндоходів від 14.01.2014 р. № 10.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць