Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Підприємець-єдиноподатник сплачує ЄСВ за повний місяць, в якому він вийшов на пенсію за віком

Власне Діло Серпень, 2014/№ 16
Друк
Підприємцю на єдиному податку з 15 серпня 2014 року призначена пенсія за віком. У якому розмірі йому потрібно сплачувати ЄСВ за третій квартал? Чи можна вже не сплачувати ЄСВ за серпень і вересень на цій підставі?

Підприємці-єдиноподатники звільняються від обов’язкової сплати єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) за себе, якщо вони є пенсіо­нерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію чи соціальну допомогу (частина 4 статті 4 Закону № 2464). Отже, підприємець-єдиноподатник, який досяг пенсійного віку, має право не сплачувати ЄСВ за себе за умови, що він отримує пенсію.

Однак є проблема: у Законі № 2464 відсутня норма щодо моменту, з якого настає право єдиноподатника-пенсіонера не сплачувати ЄСВ. Чи означає це, що право на несплату ЄСВ виникає одночасно з правом на пенсію? Зараз розберемося.

Як правило, пенсію за віком починають нараховувати не з першого числа місяця (якщо лише вона не призначена з цього числа). Відповідно за місяць, в якому настало право на пенсію, вона буде нарахована не в повному розмірі. Логічно припустити, що і ЄСВ за місяць, в якому призначена пенсія, потрібно сплатити лише за частину місяця до моменту призначення пенсії. Водночас механізм розподілу ЄСВ у місяці призначення пенсії для підприємців-пільговиків не передбачений ні Законом № 2464, ні Інструкцією № 455. Тому контролери наполягають на тому, щоб єдиноподатники сплачували ЄСВ за себе в повній сумі за той місяць, в якому призначена пенсія. Таким чином, щоб уникнути конфліктів з контролюючими органами, підприємцю слід сплатити ЄСВ за серпень 2014 року в розмірі не менше 422,65 грн., тобто за третій квартал підприємець повинен буде сплатити:

— за липень — 422,65 грн.;

— за серпень — 422,65 грн.;

— за вересень — ЄСВ вже не сплачується.

Разом за третій квартал — 845,30 грн.

Заслуговує на увагу те, що й фахівці Міндоходів (тепер уже Державної фіскальної служби), які займаються адмініструванням ЄСВ, вважають, що підприємець-єдиноподатник звільняється від сплати ЄСВ лише з місяця, наступного за місяцем призначення пенсії (див. консультацію, розміщену в підрозділі 301.04.02 «ЗІР» Міндоходів:

«<…> місяць, в якому ФОП — платник ЄП набула право на пенсію за віком, відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується ЄВ у розмірі, що визначається платником самостійно, але не менше мінімального страхового внеску. Таким чином, зазначена особа звільняється від сплати за себе ЄВ з місяця, що настає за датою призначення платнику пенсії».

Нагадаємо, що підприємці, які працюють на спрощеній системі оподаткування, сплачують ЄСВ, нарахований за квартал, до 20-го числа місяця, який настає за таким кварталом (абзац третій частини 8 статті 9 Закону № 2464, абзац перший підпункту 4.6.2 Інструкції № 455). Водночас за бажанням єдиноподатники можуть сплачувати ЄСВ у вигляді авансових внесків до 20-го числа кожного місяця поточного кварталу.

Документи консультації

Закон № 2464  Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Інструкція № 455 — Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 455.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць