Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поштова скринька. Утримали/перерахували більше ПДФО, ніж потрібно: що робити

Редакція ВД
Власне Діло Лютий, 2014/№ 3
Друк
Відповідь на запитання

Утримали/перерахували більше ПДФО, ніж потрібно: що робити

У грудні 2013 року підприємець здійснив перерахунок заробітної плати та ПДФО свого працівника. Під час цього перерахунку він виявив помилку: у II кварталі 2013 року помилково утримав із зарплати працівника суму ПДФО на 10 коп. більше, ніж потрібно. Крім того, після закінчення року у нього «зависла» переплата за ПДФО. Річ у тім, що працівник отримував зарплату в мінімальному розмірі та мав право на податкову соцпільгу (далі — ПСП). Однак, утримуючи в IV кварталі 2013 року ПДФО при виплаті авансу, роботодавець не міг її застосовувати, як і зменшувати базу обкладення на ЄСВ «знизу» (3,6 %).

У зв’язку з цим у підприємця виникли запитання:

— виправляти йому в уточнюючій формі № 1ДФ помилку чи можна на цю суму зменшити ПДФО грудня та чи загрожує при цьому штраф;

— чи відображати переплату у формі № 1ДФ за IV квартал 2013 року?

Почнемо з відповіді на перше запитання. У нашій ситуації підприємець допустив арифметичну помилку: неправильно розрахував та утримав суму ПДФО виходячи з фактичного доходу.

Як бачимо, ця помилка не була пов’язана з неправильним розподілом «перехідних» виплат або доплатою доходів за минулі періоди. Тому ми не коригуємо на цю суму ПДФО грудня, а виправляємо її в податковій звітності. Для цього підприємцеві потрібно у будь-який момент подати уточнюючу форму № 1ДФ за II квартал 2013 року.

Виправляється інформація таким чином:

— помилковий рядок «вилучається», для цього у формі № 1ДФ повторюють усі її графи, але у графі 9 вказують «1» — рядок на вилучення;

— для введення нового рядка (з правильною інформацією) необхідно повністю заповнити всі графи, а у графі 9 вказати «0» — рядок на введення.

Водночас виникає запитання: чи доведеться сплачувати штраф через те, що спочатку у формі № 1ДФ за II квартал 2013 року роботодавець навів помилкову інформацію? Адже податківці завжди наполягали на тому, що при будь-яких виправленнях відомостей у формі № 1ДФ податковому агенту загрожує штраф за пунктом 119.2 ПКУ у розмірі 510 грн., а в разі повторного порушення — 1020 грн.

Дійсно, ще в минулому році підприємцю однозначно нарахували б такий штраф, однак з 01.01.2014 р. ситуація змінилася. Тепер, якщо податковий агент виправляє помилки на виконання вимог пункту 169.4 ПКУ, тобто при перерахунку доходів і сум ПДФО, як у нашому випадку, то до нього не повинен застосовуватися штраф на підставі пункту 119.2 ПКУ. При цьому ПКУ висувається ще одна умова: виправити її потрібно за правилами статті 50 ПКУ (тобто за допомогою уточнюючого розрахунку).

Але! Саме у нашому випадку існує велика імовірність того, що штраф усе ж таки буде. Річ у тім, що йдеться про перерахунок, який проводиться за підсумками 2013 року. Формально зарплата за кожний місяць нараховується в останній календарний день, а отже, в останній день грудня 2013 року провадився і річний перерахунок. Відповідно і помилку було виявлено до 01.01.2014 р., коли звільнення ще не діяло. Це говорить про те, що штраф за пунктом 119.2 ПКУ можуть нарахувати й у разі самовиправлення.

Поки що важко передбачити, якої думки дотримуватимуться міндоходівці у таких ситуаціях. Тому до того, як з’являться офіційні роз’яснення, ми радимо «не помічати» незначну за сумою помилку.

Посудіть самі. Якщо подати уточнюючу форму № 1ДФ, то доведеться ще й сплатити штраф у розмірі 510 грн. Але можна вдати, що помилку не виявлено та не робити жодних виправлень. Шанси, що під час перевірки не виявлять таку незначну помилку, великі.

Додамо, що з 01.01.2014 р. не є штрафонебезпечними і більшість помилок, які не пов’язані із сумою ПДФО. Причому не лише при самовиправленні, а й у разі їх виявлення контролюючими органами. Йдеться про неправильну ознаку доходу, код ПСП, помилку в датах прийняття або звільнення працівника, кількості штатних працівників та осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами.

Тепер надамо відповідь на друге запитання: чи наводити у формі № 1ДФ відомості про переплату з ПДФО? Ні, цього робити не потрібно. Надлишок утворився за рахунок коштів роботодавця, на доході працівника переплата ніяк не позначилася. У формі № 1ДФ фактично сплачені суми понад нарахованого та утриманого ПДФО наводити не потрібно. Підприємець просто буде «користуватися» нею за традиційною схемою й у 2014 році.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі