Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податковий розрахунок за формою № 1ДФ: «157», а не «106», якщо орендодавцем є підприємець

Власне Діло Липень, 2014/№ 14
Друк
Я — підприємець на загальній системі — орендую в єдиноподатника групи 3 будівлю складу. Нарахування та виплату орендної плати відображаю в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «157» (необхідні документи від підприємця отримані). Податківці ж наполягають, що в цьому випадку дохід необхідно відображати з ознакою «106», і не приймають звітність. Чи дійсно я помилився і що мені загрожує?

У цьому випадку правда на вашому боці. По-перше, виплата орендної плати єдиноподатнику відображається в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «157».
А ось вимога податківців вказати ознаку «106» є неправомірною. По-друге, вони не мають права не приймати Податковий розрахунок за формою № 1ДФ.

Чому так?

Як відомо, податковий агент зобов’язаний відобразити суму доходу, нараховану та/або виплачену фізичним особам (у тому числі, підприємцям), у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ (підпункт «б» пункту 176.2 ПКУ, а також консультація в розділі 103.02 «ЗІР» Міндоходів).

Доходи у формі № 1ДФ відображаються з відповідною ознакою згідно з Довідником, наведеним у Порядку № 49. Зауважимо, що ознаки передбачені окремо для доходів у межах трудової діяльності, за цивільно-правовими договорами, у межах підприємницької діяльності тощо.

Так, дохід від надання в оренду нерухомого майна звичайній фізичній особі (без статусу підприємця) відображається з ознакою «106». Що стосується випадку, коли орендодавцем є фізична особа — підприємець та оренда належить до його підприємницької діяльності, то такі доходи (орендна плата) відображаються з ознакою «157».

У податкового агента на руках є документи, що підтверджують підприємницький статус орендодавця, отже:

— дохід у вигляді орендної плати відображаємо у формі № 1ДФ зі спеціальною підприємницькою ознакою «157» (як дохід, виплачений самозайнятій особі);

— суми нарахованого та виплаченого підприємцю доходу зазначаємо у графах 3а і 3 відповідно. У графах 4а і 4 проставляємо нулі (за звільнення «завдячуємо» пункту 177.8 ПКУ. Також див. матеріал на с. 28 — 29).

До речі, такої логіки дотримуються й міндоходівці в консультації з розділу 103.25 «ЗІР» Міндоходів. Фахівці зазначили, що для доходу за цивільно-правовими договорами передбачена ознака «102», однак якщо дохід за таким договором виплачується підприємцю, то застосовувати потрібно ознаку «157». Причому навіть у тому випадку, якщо дохід, виплачений підприємцю, не зазначений у документі, який підтверджує його підприємницький статус.

Таким чином, з ознакою доходу «106» орендну плату потрібно відображати, якщо орендодавець є звичайною фізичною особою.

Підсумуємо. Ви застосували правильну ознаку доходів, і жодні санкції з боку податківців із цього приводу вам не загрожують.

Однак це ще не все. Податківці не мають права:

— вказувати податковому агентові, з якою ознакою відображати той чи інший дохід. Нагадаємо, що уповноважена особа перевіряє лише наявність обов’язкових реквізитів, тоді як інші показники перевірці не підлягають (пункт 49.8 ПКУ);

— відмовляти в прийманні податкової декларації, якщо всі обов’язкові реквізити заповнені і притому без порушень (пункт 49.10 ПКУ). Під заборону, зокрема, підпадає вимога змінити показники декларації (Податковий розрахунок за формою № 1ДФ має статус податкової декларації).

Як бачите, з вашого боку — усе прозоро, а ось податківці порушують священні норми ПКУ.

Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, надішліть Податковий розрахунок поштою (якщо в ньому не більше 5 рядків) або електронкою (з накладенням ЕЦП).

А якщо цей варіант не підходить, тоді:

1) вимагайте, щоб відмова в прийманні була оформлена письмово із зазначенням причин відмови, інформації про уповноважену особу та дати. Про такий обов’язок податкового органу говорить ВАСУ в Інформаційному листі від 15.06.2012 р. № 1503/12/13-1 (детально див. «ВД», 2013, № 5, с. 2);

2) оформляйте скаргу до вищого за рівнем податкового органу в порядку, передбаченому статтею 56 ПКУ. Як це зробити, ми детально описували у «ВД», 2013, № 24, с. 17. У разі якщо в судовому або адміністративному порядку буде встановлено факт неправомірної відмови ДПІ в прийманні податкової декларації, остання вважається прийнятою в день її фактичного отримання ДПІ (пункт 49.13 ПКУ).

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Порядок № 49 — Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Міндоходів від 21.01.2014 р. № 49.

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць