Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Послуги в IT-сфері нерезидентам: чи потрібно реєструватися платником ПДВ

Власне Діло Липень, 2014/№ 14
В обраному У обране
Друк
Фізична особа зареєструвалася підприємцем у червні 2014 року вирішила працювати на загальній системі, займатися наданням послуг з обробки даних нерезидентам. Чи потрібно при цьому реєструватися платником ПДВ?

Відповідь на це запитання залежить від того, планує підприємець займатися виключно наданням послуг нерезидентам з обробки даних чи збільшить кількість видів діяльності.

У першому випадку йому не потрібно реєструватися платником ПДВ. Пояснимо чому. Цей обов’язок покладено на осіб, у яких за останні 12 календарних місяців загальна сума операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, перевищує 300 тис. грн. (пункт 181.1 ПКУ). Отже, для цілей ПДВ-реєстрації важливі обсяги оподатковуваних операцій з постачання (на думку міндоходівців, з урахуванням пільгових постачань).

Операції з постачання нерезиденту послуг з обробки даних — це не об’єкт для цілей ПДВ, пояснимо чому.

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування є послуги, місце постачання яких — територія України. Тому, щоб розібратися з ПДВ-обліком постачань IT-послуг, спочатку визначимо, яку територію вважати місцем їх постачання відповідно до статті 186 ПКУ.

Так, згідно з пунктом 186.3 ПКУ місце постачання визначене як місце реєстрації (місце постійного проживання) одержувача, у нашій ситуації — нерезидента, зокрема, для послуг з:

1) надання майнових прав інтелектуальної власності, створення на замовлення та використання об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами;

2) розробки, постачання та тестування програмного забезпечення, обробки даних і надання консультацій з питань інформатизації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп’ютерних систем.

IT-послуги, що потрапили до цього списку, якщо їх отримує нерезидент, не є об’єктом обкладення ПДВ. Місце постачання — не територія України (що підтверджують і податківці в підрозділі 101.14.07 «ЗІР» Міндоходів). Вони не формуватимуть «оподатковувані» обсяги, а отже, реєструватися платником ПДВ підприємцю не потрібно.

Якщо ж підприємець додатково провадитиме інші види діяльності, які передбачають оподатковувані постачання, то йому доведеться зареєструватися платником ПДВ, коли їх загальна сума за 12 календарних місяців перевищить 300 тис. грн.

Платнику ПДВ, який здійснює оподатковувані та неоподатковувані операції, потрібно врахувати таке. Хоча постачання нерезиденту IT-послуг, про які йшлося вище, не є об’єктом обкладення ПДВ (податкова накладна (далі — ПН) на таке постачання не виписується), однак відобразити ПН у Реєстрі ПН все ж таки доведеться. Причому, як роз’яснюють фахівці Міндоходів (підрозділ 101.21 «ЗІР» Міндоходів), орієнтуватися слід на документ, що посвідчує факт постачання послуг за межами митної території України, тобто на акт наданих послуг. Виходить, що передоплати за необ’єктними послугами до Реєстру не потрапляють.

Постачання послуг нерезиденту, місце постачання яких — не територія України, слід записати до розділу I Реєстру ПН з урахуванням таких особливостей:

— у графах 2 і 3 — вказати дату складання та реквізити документа бухгалтерського обліку, який підтверджує факт постачання послуг за межами митної території України, а саме акта;

— у графі 4 — поставити позначку «БО»;

— у графі 5 — вказати найменування одержувача послуг;

— у графі 6 — замість ІПН поставити «0» або «400000000000»;

— у графі 7 — вказати вартість наданих послуг. Цю саму суму потрібно вказати й у графі 13;

— у графах 8 — 12 проставляється «0».

У декларації з ПДВ у тому самому періоді постачання IT-послуг нерезиденту слід показати в рядку 4, тобто значення з графи 13 Реєстру ПН за цією операцією потрібно записати до рядка 4 (колонки А). Паралельно до декларації з ПДВ доведеться заповнити додаток Д6, де в таблиці 2 вказати суму постачання необ’єктної послуги у графі 5 за рядком «Інші».

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць