Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Як оподаткувати велику суму винагороди за довгостроковим ЦП-договором

Власне Діло Липень, 2014/№ 14
Друк
У червні підприємець уклав договір підряду зі звичайним громадянином. Роботи за ним повинні виконуватися два місяці (червень і липень). Винагороду в сумі 23 тис. грн. фізична особа отримає після підписання акта виконаних робіт, тобто наприкінці липня. Як правильно обкласти таку винагороду ПДФО та ЄСВ?

Спочатку поговоримо про ЄСВ. Винагорода за цивільно-правовим договором (далі — ЦП-договір), за яким виконувалися роботи (надавалися послуги), обкладається ЄСВ «зверху» і «знизу» на підставі абзацу першого пункту 1 частини 1 статті 7 Закону про ЄСВ.

При цьому слід пам’ятати про максимальну величину, з якої справляється ЄСВ. Її розмір дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на відповідний місяць, у всіх місяцях 2014 року — 20706,00 грн.

Зверніть увагу

Якщо строк виконання робіт за ЦП-договором перевищує календарний місяць, як у нашому випадку, то для порівняння з максимальною величиною суму винагороди ділять на кількість місяців, за які вона нарахована (частина 2 статті 7 Закону про ЄСВ).

Яка ставка ЄСВ діє для винагороди за ЦП-договором? У частині нарахувань («зверху») на суму винагороди за договором її розмір дорівнює 34,7 %, у частині утримань («знизу») — 2,6 %.

Тепер перейдемо до ПДФО. Винагорода за ЦП-договором включається до складу оподатковуваного доходу фізичної особи (підпункт 164.2.2 ПКУ).

Майте на увазі: перед тим як утримати ПДФО, потрібно визначити базу оподаткування. Для цього дохід у вигляді винагороди зменшують на суму ЄСВ «знизу», а потім розраховують ПДФО.

 

Винагорода фізичної особи за ЦП-договором обкладається ПДФО за ставкою 15 % або одна його частина — за ставкою 15 %, а інша частина — 17 %. Усе залежить від суми договору, а точніше від суми бази оподаткування (після віднімання ЄСВ «знизу»).

Отже, у 2014 році ставка 15 % застосовується до суми бази оподаткування або її частини, яка за місяць не перевищує 12180,00 грн. (10 мінзарплат на 1 січня 2014 року), а ставка 17 % — до частини бази оподаткування, що перевищує у звітному місяці цю величину.

Далі наведемо приклад розрахунку сум ЄСВ і ПДФО в разі «довгого» ЦП-договору.

Приклад. Скористаємося ситуацією, описаною в запитанні, і припустимо, що акт виконаних робіт було підписано сторонами 25 липня 2014 року.

Вартість робіт становила 23000,00 грн.

Розрахуємо суми ЄСВ і ПДФО, які потрібно перерахувати до бюджету із суми винагороди за ЦП-договором.

Оскільки строк виконання робіт припадає на два місяці: червень і липень, для порівняння з максимальною величиною для ЄСВ ділимо винагороду на 2:

23000,00 : 2 = 11500,00 грн.

Оскільки дохід фізичної особи у вигляді розподіленої винагороди в кожному місяці не перевищив 20706,00 грн., то ЄСВ справлятиметься в повному обсязі.

Визначимо ЄСВ «зверху» з частини винагороди, що припадає на кожний з місяців:

— «зверху»: 11500,00 х 34,7 : 100 = 3990,50 грн.;

— «знизу»: 11500,00 х 2,6 : 100 = 299,00 грн.

Водночас усі розрахунки підприємець здійснить у липні, після того, як буде підписаний акт виконаних робіт. Окремо нараховувати та утримувати ЄСВ у кожному місяці йому не потрібно.

Так, у липні загальна сума нарахованого ЄСВ дорівнює 7981,00 грн. (3990,50 + 3990,50), утриманого — 598,00 грн. (299,00 + 299,00).

Перейдемо до утримання ПДФО. Для його утримання розподіляти суму винагороди за місяцями не потрібно. Визначимо базу оподаткування доходу:

23000,00 - 598,00 = 22402,00 грн. Розрахуємо суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету із суми винагороди: 12180,00 х 15 : 100 + (22402,00 - 12180,00) х 17 : 100 = 1827,00 + 1737,74 = 3564,74 (грн).

Таким чином, «на руки» підрядник отримає нараховану суму винагороди за мінусом ЄСВ «знизу» і ПДФО: 23000,00 - 598,00 - 3564,74 = 18837,26 (грн.).

А тепер інформація для порівняння. Якби роботи за ЦП-договором тривали один, а не два місяці, сума ЄСВ була б меншою, адже в цьому випадку ЄСВ справлявся б лише з частини винагороди, що дорівнює максимальній величині 20706,00 грн. Підприємцю довелося б сплатити ЄСВ:

— «зверху» у сумі 7184,98 грн. (20706,00 х 34,7 : 100) замість 7981,00 грн.;

— «знизу» — 538,36 грн. (20706,00 х 2,6 : 100) замість 598,00 грн.

Щоправда, зросте сума ПДФО, однак незначно. Так, база оподаткування становитиме: 23000,00 - 538,36 = 22461,64 (грн.).

Визначимо суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету з винагороди за ЦП-договором, якби роботи за ним виконувалися один місяць:

12180,00 х 15 : 100 + (22461,64 - 12180,00) х х 17 : 100 = 1827,00 + 1747,88 = 3574,88 (грн.) (замість 3564,74 грн.).

У цьому випадку за виконану роботу фізособа отримає «на руки»: 23000,00 - 538,36 - 3574,88 = 18886,76 (грн.) (замість 18837,26 грн.).

Як бачимо, у разі «одномісячного» ЦП-договору на велику суму підприємець сплатить менше ЄСВ «зверху» за свій рахунок.

Підряднику також вигідно отримати «чистими» більшу суму, однак є одне «але»: втрата місяця пенсійного стажу. Що для нього важливіше, громадянин повинен вирішити сам.

У підприємця може виникнути запитання: чи можна взагалі в акті виконаних робіт прописати, що роботи виконувалися один місяць (липень), якщо договір був укладений в червні та в ньому не був зазначений період виконання робіт? За відповіддю звернемося до ЦКУ.

За загальним правилом ЦП-договір набуває чинності з моменту його укладення (частина 2 статті 631 ЦКУ). Тому якщо сторони договору окремо не прописали в ньому, з якої дати підрядник почне виконання робіт, вважається, що він виконує роботи з дати укладення договору, зазначеної в самому договорі.

Якщо ж підприємець вирішить скоротити на папері строк виконання робіт до одного місяця, то рекомендуємо відразу вказати це в договорі або скласти та підписати з під­рядником доповнення до договору підряду. У ньому зазначають конкретну дату, з якої ваш підрядник почав виконання робіт, і вказують, що це доповнення є невід’ємною частиною договору підряду.

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

Закон про ЄСВ — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць