Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Офіційно про військовий збір: ДФСУ все прояснює

Державна фіскальна служба України
Власне Діло Жовтень, 2014/№ 19
Друк
Лист ДФСУ від 08.09.2014 р. № 3095/6/99-99-17-03-03-15

Стала доступною перша «офіційна праця» податківців про сплату військового збору (ВЗ). Вийшла вона досить об’ємною. Схоже, спробували втиснути в неї всі актуальні на момент її підготовки роз’яснення із «ЗІР» ДФСУ. Ось вони:

1. Об’єктом обкладення ВЗ є тільки той дохід, що належить до фонду оплати праці (ФОП). Тобто обкладати ВЗ потрібно виплати, що належать до ФОП, і виплати за договорами підряду та надання послуг (у розумінні ГКУ). А  отже, як ми й зазначали раніше, з «обойми» об’єктів обкладення ВЗ випадають орендна плата, винагороди за договорами купівлі-продажу, виплати фізособам-підприємцям, пасивні доходи у вигляді банківських відсотків.

І все б добре, коли б не одне велике «АЛЕ».

Важливо! У неофіційних роз’ясненнях податківці зазначають про те, що вже частково змінили свою думку із цього приводу. Мовляв, за виплатами працівникам тільки ФОП обмежуватися не хочемо. Хочемо бачити і інші «трудові» виплати.

Підтвердження вже бачимо, наприклад, в категорії 132.02 «ЗІР» ДФСУ, де йдеться про обкладення ВЗ вихідної допомоги, яка не належить до ФОП. Тож далі буде…

2. Базою обкладення ВЗ є «грязний» заробіток.

Інакше кажучи, в цілях обкладення ВЗ суму доходу визначаємо без вирахування ПДФО, ПСП, ЄСВ, страхових внесків до накопичувального фонду тощо. Це податкова служба вже підкреслювала у своїх роз’ясненнях, розміщених у категорії 132.02 «ЗІР» ДФСУ.

3. База обкладення ВЗ при виплаті доходу в негрошовій формі не збільшується на «натуральний» ВЗ-коефіцієнт.

Податківці аргументують: застосування такого ВЗ-коефіцієнта не передбачене нормами пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Тобто якщо маємо справу з виплатою доходу в негрошовій формі, то застосовуємо до неї тільки «натуральний» ПДФО-коефіцієнт (розрахований виходячи зі ставки ПДФО). Від отриманої суми й беремо ВЗ. Розраховувати коефіцієнт виходячи з «сумарної» ставки (ПДФО + ВЗ + + ЄСВ-утримання) не слід.

4. Середній заробіток мобілізованого працівника обкладається ВЗ.

Фіскали й надалі наполягають — така виплата є гарантійною. А отже, вона є частиною додаткової зарплати і, відповідно, об’єктом обкладення ВЗ. Свою точку зору податківці відстоюють твердо і систематично нагадують, що до того моменту, поки КМУ не затвердить відповідний порядок компенсації, вони її змінювати не мають наміру.

5. Дивіденди, нараховані за привілейованими акціями, обкладаються ВЗ.

Дивіденди, нараховані за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів, нарівні з лікарняними, для цілей ПКУ прирівнюються до зарплати (підпункт 153.3.7 ПКУ), а отже, є об’єктом обкладення ВЗ.

6. Додаткові блага ВЗ не обкладаються.

Виняток податківців цілком очевидний, оскільки відповідно до ПКУ додаткові блага не належать ані до зарплатних виплат, ані до винагород за ЦП-договорами (підпункт 14.1.47 ПКУ). А отже, вони ВЗ не обкладаються.

7. Виплати, нараховані до 03.08.2014 р., ВЗ не обкладаються.

У питанні обкладення ВЗ визначальну роль відіграє дата нарахування доходу. Так, якщо дохід нараховано до 03.08.2014 р., але виплачено пізніше зазначеної дати, він не потрапить під обкладення ВЗ. А ось із суми доходу, нарахованої після урочного часу (навіть за період до 03.08.2014 р.), беззастережно утримуємо ВЗ. Звичайно, за умови, що такий вид доходу є об’єктом обкладення ВЗ.

8. Хто встигне самовиправитися, тому відповідальність не загрожує.

Податківці знову проводять аналогію з ПДФО в частині притягнення до відповідальності за ВЗ-порушення. Це вселяє деяку надію, що їх висновки не випадкові. Зрозуміти податківців можна так, що в разі самовиправлення помилок, які призвели до ненарахування, неутримання та неперерахування ВЗ до бюджету, штраф платнику податків не загрожує. Але за умови, що він встигне це зробити протягом одного звітного року.

Крім питань, викладених у листі, що коментується, ДФСУ на рівні роз’яснень у своєму «ЗІР» висловилася ще з двох важливих моментів стосовно ВЗ про те, що оренда та декретні військовим збором не обкладаються. Детальніше див. с. 33 цього номера.

Насамкінець скажемо декілька слів про ситуацію зі звітністю з ВЗ.

Наразі ДФСУ розробляє проект форми податкового розрахунку з ВЗ, в якій знайдуть своє місце (категорія 132.04 «ЗІР» ДФСУ).

— і загальна сума доходу, з якого утримано ВЗ;

— і загальна сума утриманого збору

без відображення персоніфікованих даних фізосіб — платників ВЗ.

Зверніть увагу! Це буде квартальна звітність. А отже, до її подання ще є час. Але враховуючи практику податківців робити все заднім числом, готуйтеся до «бурхливого» переживання граничного строку подання квартальної звітності.

І пам’ятайте: подавати такий звіт потрібно буде за своїм місцезнаходженням. Детально про те, як заповнювати таку звітність, ми обов’язково розповімо.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць