Закон, що коментується, звільнив від обкладення ПДФО суми благодійної допомоги (БД), виплаченої безпосередньо або волонтерам — фізичним особам для надання БД:
— учасникам бойових дій у зоні АТО (бійцям армії, працівникам підприємств) і членам їх сімей;
— мирним жителям зони АТО та окупованого Криму;
— активістам акцій протесту та членам їх сімей.
Дата, з якої він набув чинності, — 26.09.2014 р.
Звільнення від ПДФО має свій «строк придатності» — до 31 грудня (включно) року, наступного за роком завершення АТО.
При цьому проведуть перепис волонтерів — фізичних осіб і внесуть їх до Реєстру волонтерів АТО. А до цього на відсутність Реєстру заплющуватимуть очі: безПДФОшні норми запрацюють і стосовно незареєстрованих волонтерів — фізичних осіб.
Також на період проведення АТО кошти/вартість БД платникам податку на прибуток дозволили в повному обсязі включати до інших витрат звичайної діяльності (без обмеження 4 % оподатковуваного прибутку попереднього року).
Важливо! Для підприємців на загальній системі, які хотіли б надати благодійну допомогу не як фізичні особи, а як СПД, таке послаблення зовсім нічого не змінює (у плані відображення витрат на таку допомогу). Як і раніше, сума таких витрат у ПКУ належить до інших витрат звичайної діяльності (підпункт «а» підпункту 138.10.6 ПКУ). Тоді як до переліку витрат, які зменшують дохід підприємця-загальносистемника для цілей обкладення ПДФО, потрапляють лише витрати операційної діяльності. Таким чином, сума благодійної допомоги у загальносистемників до витрат, на жаль, як і раніше, не потрапляє.
Увага! Закон має й зворотну силу: діє для правовідносин, що виникли з 21.11.2013 р. Також передбачено, що платникам податків повернуть з бюджету ПДФО, утриманий з БД, яка відповідає всім зазначеним вимогам.
У Законі досить детально прописали, на яку БД, кому та ким видану, в якій сумі поширюється звільнення від ПДФО.