Навчитися готувати кулінарні шедеври можна не виходячи з дому. Але чи достатньо таких знань та умінь для офіційної трудової діяльності?
Працівники, які займаються виготовленням, зберіганням і реалізацією харчових продуктів і продовольчої сировини, повинні мати спеціальну освіту/підготовку (п. 16 Порядку № 833, п. 1.9 Правил № 219).
З вимогами до рівня такої освіти/підготовки можна ознайомитися в Довіднику кваліфікаційних характеристик № 65.
Так, залежно від складності виконуваних робіт і рівня кваліфікації кондитерам може бути встановлено 3, 4 або 5 розряд (чим краще за «профі», тим вище розряд).
Кожному розряду відповідає свій набір завдань та обов’язків працівника; обов’язковий мінімум знань, а також кваліфікаційні вимоги.
Зокрема, пропуском на посаду кондитера* 3-го розряду є повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
* Аналогічні кваліфікаційні вимоги висуваються до пекаря 3-го розряду і кухаря 3-го розряду.
Приклади робіт, які може виконувати такий кондитер: виготовляння різних видів тіста; нанесення трафаретного малюнка за еталоном однією фарбою або з нескладним поєднанням фарб із різних видів сировини; випікання (смаження) виробів, визначення їх готовності.
Інакше кажучи, кондитером 3-го розряду може стати навіть нещодавній випускник школи (профільна освіта не потрібна). Але! За умови, що він пройшов профпідготовку на виробництві. Наприклад, офіційно стажувався у виробничих компаніях, кондитерських цехах, закладах ресторанного господарства. Підійдуть також майстер-класи, курси або семінари з обов’язковою виробничою практикою. Зауважте: дипломи про присвоєння робочої кваліфікації можуть видавати тільки освітні установи, в яких є ліцензія Міністерства освіти і науки. І ще… Не плутайте такі освітні заходи з курсами, спрямованими на підвищення кваліфікації. Це різні речі.
Отже, офіційний висновок буде таким. Якщо в кондитерській передбачається масове виробництво простих еталонних виробів (за затвердженою рецептурою), то колишня вихователька дитячого садка може бути найнята як кондитер 3-го розряду.
Але! Насправді, якщо талант очевидний, то втрачати цінні кадри не потрібно. Відсутність документа про освіту або документа, що підтверджує наявність у нього відповідної спеціальності та кваліфікації, можна «побороти».
Навіть якщо такий «грішок» виявлять перевіряючі, ані звільнити такого працівника, ані покарати роботодавця вони не зможуть.
Дійсно, у КЗпП є «звільняючий» пункт 2 статті 40. Він передбачає можливість звільнення у зв’язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі або посаді, яку він займає, через недостатню кваліфікацію або стан здоров’я, що перешкоджають продовженню цієї роботи.
Водночас у статті 40 КЗпП ідеться про звільнення з ініціативи власника, а в нашому випадку власник у курсі того, що його кондитер насправді не має спеціальної освіти.
Документи консультації
КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.
Порядок № 833 — Порядок проведення торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення, затверджені постановою КМУ від 15.06.2006 р. № 833.
Правила № 219 — Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. № 219.
Довідник кваліфікаційних характеристик № 65 — Довідник кваліфікаційних характеристик № 65. Випуск 65 «Торгівля та громадське харчування», затверджений наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 30.11.99 р. № 918.