Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Недоплата єдиного податку: чим загрожує та як виправитися

Власне Діло Жовтень, 2014/№ 20
Друк

Єдиноподатник (група 2) у 2013 році, сплачуючи єдиний податок за січень, лютий і березень, не доплатив по 15 грн. за кожний місяць. На сьогодні податківці нарахували йому штрафні санкції, надто великі порівняно із сумою недоплати.

При цьому вони зателефонували та вимагали погасити недоїмку і штрафні санкції (повідомлення-рішення про недоїмку та штраф не надсилали).

Чи дійсно потрібно це робити? Можливо, є якийсь шлях для єдиноподатника уникнути санкцій чи зменшити їх?

Описана ситуація та схожі на неї, як ми з’ясували у своїх читачів, відбуваються досить часто. Що ж потрібно знати підприємцю?

Зверніть увагу

У жодному разі не можна піддаватися на провокації та сплачувати штраф на підставі одних лише усних роз’яснень інспектора. Потім ні судитися, ні довес­ти щось буде неможливо.

Доти, доки податківці офіційно не надіслали вам податкове повідомлення або вимогу про недоплату, ви не зобов’язані погашати штрафи!

Адже згідно з пунктом 57.3 і підпунктом 54.3.2 ПКУ сплатити недоїмку платник податків зобов’язаний протягом 10 днів після того, як отримає відповідне повідомлення від податківців. Жодних усних прохань ПКУ не визнає. Немає повідомлення — немає й обов’язку сплачувати штраф і пеню.

На всяк випадок нагадаємо, що повідомлення (так само як і вимога) вважається офіційно отриманим, якщо воно:

1) складено у письмовій формі (на папері або в електронній формі, якщо ви подаєте податківцям звітність в електронному вигляді);

2) підписано та посвідчено печаткою органу ДФСУ;

3) складено із зазначенням усіх необхідних даних (пункти 58.1 і 59.3 ПКУ);

4) вручено вам особисто в руки або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення* або

5) вручено вашому законному чи уповноваженому представнику (пункти 42.1 і 58.3 ПКУ).

* Не слід відмовлятися від листа, якщо листоноша його вже принесла, оскільки в цьому випадку він усе одно вважатиметься врученим (пункт 58.3 ПКУ).

Водночас у нашій ситуації рано чи пізно податківці можуть надіслати підприємцю повідомлення (або податкову вимогу) і, напевно, не посоромляться вказати там вже озвучений телефоном нечуваний штраф**. Що ж робити?

** До речі, податкова вимога не надсилається, якщо сума податкового боргу (недоїмка + штраф + пеня) менше 340 грн. (пункт 59.1 ПКУ). Але вже якщо податківці озвучили штраф, який перевищує цю суму, то податкову вимогу вони зобов’язані були надіслати.

Ми рекомендуємо не чекати отримання податкової вимоги від податківців, а виправити помилку самостійно. Адже доти, доки вимога вам не вручена, податківці не мають доказів того, що саме вони виявили недоплату та повідомили вас про це (пункт 58.1 ПКУ).

Урешті-решт підприємець і сам міг виявити цю помилку раніше податківців, а виправитися вирішив сьогодні. Що ж, ПКУ не забороняє це зробити доти, доки не отримано повідомлення-рішення від податківців. Як виправити помилку?

По-перше, слід сплатити недоїмку з єдиного податку.

Крім того, необхідно сплатити штраф за самовиправлення та пеню за прострочення сплати єдиного податку. Оскільки ми хочемо виправитися якомога скоріше, обираємо спосіб виправлення помилки через подання уточнюючої декларації з єдиного податку.

Розберемося з виправленням на прикладі.

Приклад

Отже, ми пам’ятаємо, що за 3 місяці підприємець не доплачував єдиний податок по 15 грн. Разом сума недоплати складає: 3 х 15 = 45,00 (грн.).

При виправленні помилки через «уточненку» штраф становить 3 % від недоплати (пункт 50.1 ПКУ), тобто 45,00 х 0,03 = 1,35 (грн.).

А ось для розрахунку пені знадобиться знати, в який день відбувається зарахування грошей на рахунок Держказначейства на погашення податкового боргу. Припустимо, що це 02.09.2014 р.*** При цьому пеня розраховується окремо для кожної недоплати (січневої, лютневої і березневої).

Порядок розрахунку пені описано в Інструкції № 953. На думку податківців, платники податків при самостійному виправленні помилки повинні керуватися прикладом нарахування пені, наведеним у додатку 2 до цієї Інструкції. Сума пені (П) розраховується за такою формулою:

П = (Сзан х Кзан х Онбу : 100 % х 1,2) : Крік,

де Сзан — фактично занижена сума недоплати податкового зобов’язання (15 грн.);

Кзан — кількість календарних днів заниження;

Онбу — більша з облікових ставок НБУ, які діяли на день виникнення податкового боргу або на день його погашення (12,5 %****);

Крік — кількість календарних днів у році (365);

1,2 — коефіцієнт, що надає можливість розрахувати 120 % від облікової ставки НБУ.

Майте на увазі, що згідно з прикладом з Інструкції № 953 відлік кількості днів заниження (Кзан) починається з останнього дня строку сплати податкового зобов’язання за деклара­цією та закінчується днем, що передує сплаті пені.

Ми не поділяємо такий підхід і вважаємо, що відлік Кзан починається з першого робочого дня, наступного за днем закінчення граничного строку сплати єдиного податку, і до дня фактичної сплати недоїмки за ним (включно).

Отже, пеня за січневу недоплату становить: (15 х (11 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 30 + + 31 + 30 + 31 + 31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 2) х 12,5 : 100 х 1,2) : 365 = 3,64 (грн.).

Пеня за лютневу недоплату складає: (15 х (8 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 30 + 31 + + 30 + 31 + 31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 2) х 12,5 : 100 х 1,2) : 365 = 3,45 (грн.). Пеня за березневу недоплату дорівнює: (15 х (11 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 30 + 31 + 30 +  + 31 + 31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 2) х 12,5 : 100 х 1,2) : 365 = 3,27 (грн.).

Загальна сума пені становить 10,36 грн.

*** Якщо ви подаєте платіжку протягом операційного часу до банку, гроші того самого дня потрапляють на рахунок Держказначейства. Якщо ж платіжку подано пізніше, найімовірніше, вони потраплять до казни лише наступного робочого дня.

**** На день виникнення податкового боргу діяла ставка 7,5 %, а на день його погашення — ставка 12,5%. Обираємо більшу з них — 12,5%. Довідка про розміри облікових ставок НБУ (за останні чотири роки) наведена на с. 36.

Наведемо фрагмент уточнюючого звіту єдиноподатника на рис. 1.

 

img 1

img 2

Рис. 1. Виправлення помилки в декларації єдиноподатника

 

Детально про виправлення помилок єдиноподатниками ми писали у «ВД», 2014, № 7, с. 26*.

* Що стосується помилок, допущених у поточному році (2014-му), то, на нашу думку, їх можна виправити в декларації про доходи за 2014 рік (тобто у звітній декларації). Адже єдиноподатники групи 2 звітують тільки раз на рік, тому подати проміжну (квартальну) декларацію вони не можуть. На жаль, їм для самовиправлення доведеться дочекатися закінчення 2014 року. Крім того, штраф за виправлення помилки в поточній декларації становить 5% (а не 3%, як в уточненій).

Отже, ви виправили помилку самостійно. Однак не виключаємо і такий варіант, коли податківці не захочуть прийняти ваше самовиправлення, а наполягатимуть на необхідності погасити величезний штраф. Що робити в цьому випадку? Ви можете діяти так, як показано на рис. 2.

 

img 3

Рис. 2. Як діяти, якщо податківці не погодяться із самостійним виправленням помилки

 

У зв’язку з тим що проблема штрафування єдиноподатників зустрічається досить часто (і податківці при цьому загрожують величезними штрафами за копійчані суми недоплат), ми підготували вам на допомогу ще декілька істотних аргументів, які допоможуть боротися в суді з фіскальною несправедливістю. Про них читайте на с. 37 цього номера.

Однак не забувайте: у податковій також працюють люди, та інколи (шкода, що рідко) зустрічаються ті, які співчувають. Отже, перш ніж звертатися до суду, спробуйте виправити помилку самостійно, а потім відвідати інспектора та перевірити, що у вас значиться на особовому рахунку. Можна чітко відстежити, коли виникла недоплата, показати, що ви її вже погасили, та попросити вилучити з особового рахунка всі штрафи, що «неправомірно зависли». Імовірно, вам вдасться все залагодити на місці. Цього вам і зичимо!

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Інструкція № 953 Інструкція про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затверджена наказом ДПАУ від 17.12.2010 р. № 953.

Довідкова інформація

Облікова ставка НБУ, що діяла протягом останніх чотирьох років

Дата

Облікова ставка НБУ

Постанова НБУ

З 10.08.2010

7.7500 %

Постанова НБУ від 09.08.2010 р. № 377

З 23.03.2012

7.5000 %

Постанова НБУ від 21.03.2012 р. № 102

З 10.06.2013

7.0000 %

Постанова НБУ від 06.06.2013 р. № 209

З 13.08.2013

6.5000 %

Постанова НБУ від 09.08.2013 р. № 315

З 15.04.2014

9.5000 %

Постанова НБУ від 14.04.2014 р. № 212

З 17.07.2014

12.5000 %

Постанова НБУ від 15.07.2014 р. № 417

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць