Деякі кримські підприємці у світлі останніх подій переїхали на материкову частину України. Тут вони продовжують вести діяльність, використовуючи найману працю працівників з материковою пропискою. Залишився один «неспалений міст»: трудові договори (ТД), зареєстровані у кримському центрі зайнятості (за місцем колишньої реєстрації підприємця).
Яка їхня доля? Де поставити кому у фразі «Працювати не можна розірвати»?
Мінсоцполітики роз’яснює: такі ТД залишаються в силі і перереєстровувати їх у материкових центрах зайнятості немає потреби. Це не передбачено законодавством. До речі, такий підхід цілком укладається в логіку колишніх роз’яснень цього відомства (лист Мінсоцполітики від 17.10.2008 р. № 328/06/186-08).
А що коли знадобиться розірвати такі ТД з працівниками, які відмовилися покинути Крим і відповідно зняти ТД з реєстрації у центрі зайнятості? Адже ТД знімає з реєстрації той самий центр зайнятості, який зареєстрував цей ТД, тобто кримський.
Мінсоцполітики відповіло туманно: зняти ТД з реєстрації можна з ініціативи сторін (сторони) або на підставі рішення суду у разі визнання ТД недійсним.
Так, ситуація непроста. Ми пропонуємо діяти таким чином:
1. Спробуйте вирішити питання в найближчому центрі зайнятості. При цьому присутність працівника зовсім не обов’язкова. Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджений наказом Мінпраці від 08.06.2001 р. № 260, дозволяє зареєструвати розірвання ТД з ініціативи підприємця без працівника. Для цього потрібно надати: примірник ТД, заяву про зняття ТД з реєстрації із зазначенням дати звільнення працівника та підстав і копії документів, що підтверджують:
— направлення працівнику повідомлення про намір розірвати з ним ТД (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). Якщо вручити поштове відправлення неможливо, подаються копії підтвердних документів;
— остаточний розрахунок з працівником або копію платіжної відомості із зазначенням суми депонованої зарплати.
2. Якщо центр зайнятості відмовиться проводити такі дії, то все одно зняття ТД з реєстрації, підпис співробітника центру зайнятості та печатка у трудовій книжці (ТК) не є вирішальними чинниками при звільненні працівника. Головне — розірвати ТД за всіма правилами: провести остаточний розрахунок, видати ТК (надіслати поштою, але тільки з письмової згоди працівника). Інакше ТД вважатиметься нерозірваним.
Підстави для розірвання договору ви знайдете у статтях 36, 38 — 41 КЗпП. У нашому випадку можна звільнити працівника за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) або за його власним бажанням (ст. 38 і 39 КЗпП). Також можна скористатися відмовою працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, відмовою від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці (п. 6 ст. 36 КЗпП) або ініціативою роботодавця (наприклад, за прогул — п. 4 ст. 40 КЗпП).
Про звільнення працівника ви повинні повідомити податківців у ПДФО-звіті за ф. № 1ДФ і ЄСВ-звіті за ф. № Д4 (додаток 4):
— у гр. 7 ф. № 1ДФ вкажіть дату його звільнення;
— у ф. № Д4 заповніть рядок у таблиці 5.
Якщо ви виконали всі перелічені вимоги, то немає підстав вважати, що працівник все ще перебуває у трудових відносинах з вами.
Чи покарають підприємця за те, що він не зняв з реєстрації ТД? Мечем над його головою висить адмінштраф згідно з частиною 1 статті 41 КУпАП (510 — 1700 грн.). Але оскільки вини підприємця немає, то і відповідальність йому не загрожує (наявність вини — обов’язкова умова для притягнення до адмінвідповідальності).