Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Нагальні питання щодо використання POS-терміналів у єдиноподатника

Мірошниченко Віталіна
Власне Діло Вересень, 2014/№ 17
Друк
З 2012 року не вщухають спори довкола платіжних терміналів у єдиноподатників. Здавалося б, торік нарешті поставлена крапка в найбільш обговорюваній темі: єдиноподатники мають право обходитися без POS-терміналів, оскільки не застосовують РРО. Проте час диктує все нові й нові запитання: — чи потрібні термінали тим єдиноподатникам, які використовують РРО за власним бажанням (для внутрішнього обліку); — чи обов’язково придбавати РРО тим єдиноподатникам, які хочуть встановити POS-термінал; — чи можуть два підприємці одночасно користуватися одним POS-терміналом? Настав час розібратися.

РРО без POS-термінала

Торік податківці довго вагалися, перш ніж дозволити єдиноподатникам працювати без POS-терміналів. На щастя, справедливість восторжествувала, і вони погодилися з тим, що оскільки єдиноподатники не зобов’язані застосовувати РРО, то й POS-термінал для них також є необов’язковим (лист Міндоходів від 29.04.2013 р. № 2397/5/99-99-18-05-16).

Однак що робити з тією категорією єдиноподатників, яка використовує РРО за своїм бажанням (для внутрішнього обліку): чи потрібний їм POS-термінал? Адже їх РРО не зареєстрований у податківців і не переведений у фіскальний режим.

За всіма законами логіки POS-термінал у цьому випадку не потрібний. Де там! Податківці зайняли фіскальну позицію та роз’яснили, що «добровольці-РРОшники» разом з усіма зобов’язані мати POS-термінал (лист Міндоходів від 26.02.2014 р. № 3737/6/99-99-18-03-01-15,про це ми писали у «ВД», 2014, № 9, с. 5).

У результаті ми знову отримали спірну ситуа­цію, в якій можна діяти обережно, а можна — сміливо (див. рис. 1).

 

img 1

Рис. 1. POS-термінал у єдиноподатника, який добровільно використовує РРО

 

Якщо ви вибрали сміливий варіант, то озбройтеся такими знаннями та аргументами:

1. Держспоживстандарт не покарає. Нещодавно Держспоживстандарт висловив свою думку з цього питання в листі від 05.05.2014 р. № 2565-3-11/8 (див. «ВД», 2014, № 15, с. 5). І хоча прямої відповіді про необхідність мати POS-термінал це відомство не надало, все ж логіка його міркувань була в ліберальному ключі. Мовляв, закон не зобов’язав єдиноподатників використовувати РРО. А отже, і POS-термінали їм не потрібні в будь-якому разі, навіть якщо підприємець користується РРО добровільно.

Що ж, приємна новина тут у тому, що хоча б Держспоживнагляд не каратиме підприємця в разі, якщо якийсь в’їдливий клієнт поскаржиться на неможливість розплатитися карткою*.

* А штраф вони могли накласти значний — 8500  грн. згідно з підпунктом 12 пункту 1 статті 23 Закону про захист прав споживачів, а також 17 — 170  грн. (85 — 429  грн. у разі повторного порушення протягом року) згідно зі статтею 155 КУпАП.

2. Аргументи проти штрафів від податківців. Що стосується податківців, то доти, доки їх позиція щодо цього питання не зміниться (на що ми дуже сподіваємося), вони штрафуватимуть єдиноподатників, які добровільно використовують РРО без POS-термінала. Такий штраф становить 1700 — 3400 грн., а за повторне порушення протягом року — 8500 — 17000 грн. (стаття 16315 КУпАП).

Як від нього відбитися? Оскарження штрафу в межах податкових органів ефекту не дасть, адже головне податкове відомство — по інший бік барикад. Отже, нам залишається лише судовий розгляд.

У позові про визнання неправомірним податкового повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій підприємцю слід використовувати три аргументи (див. рис. 2 на с. 26).

 

img 2 

Рис. 2. Аргументи проти необхідності мати POS-термінал

 

Сподіваємося, ця інформація допоможе вам почуватися впевненіше під час спілкування з перевіряючими. І хто знає, можливо, ви зможете навіть переконати інспектора.

А тепер розберемося з діаметрально протилежною ситуацією.

 

POS-термінал без РРО

Деякі єдиноподатники мають бажання обслуговувати клієнтів не лише за готівку, але й із застосуванням пластикових карток. Інколи це дійсно вигідно (наприклад, у центрі великого міста, де безліч покупців із задоволенням розрахувалися б карткою).

Але багато хто боїться невизначеності довкола РРО та POS-терміналів, міркуючи буквально так: якщо я встановлю POS-термінал, чи не змусять мене купити РРО, зареєструвати його в податковій та використовувати в розрахунках з клієнтами?

Поспішаємо вас заспокоїти: єдиноподатники можуть використовувати термінал без РРО. Річ у тім, що POS-термінал — це окремий пристрій, і для його роботи не потрібне підключення до РРО. Крім того, законодавство не зобов’язало власників терміналів використовувати їх лише з фіскальним РРО. Тому за бажання єдиноподатник може встановити термінал і без РРО.

Однак підприємці, які використовуватимуть POS-термінал, не застосовуючи РРО, мають пам’ятати про інший важливий обов’язок. Вони повинні будуть, як і раніше, видавати покупцям або клієнтам окремий розрахунковий документ, оскільки сліп термінала для цих цілей не підходить.

Варіанти розрахункових документів (товарний чек, квитанція) можна знайти у «ВД», 2012, № 15, с. 4. Рекомендуємо також вказувати в них, що оплата здійснена через POS-термінал, і зазначати реквізити сліпа.

 

POS-термінал на двох

Зустрічаються підприємці, які для цілей економії готові придбати один POS-термінал на двох і використовувати його спільно. Але вони сумніваються: чи дозволено це з точки зору законодавства.

На сьогодні жодних обмежень із цього приводу чинне законодавство не встановлює.

Крім того, свою думку з цього питання висловило Мінекономрозвитку в листі від 27.02.2014 р. № 3502-05/6440-08. На жаль, прямої відповіді на тему, що цікавить нас, у ньому немає, проте логіка міркувань така: ніхто не забороняє підприємцям на свій розсуд використовувати один термінал на двох.

Таким чином, підприємці можуть удвох використовувати один POS-термінал, якщо його програмне забезпечення підтримує таку можливість (адже у кожного з підприємців — свій поточний рахунок, і гроші повинні потрапляти на кожний з них окремо).

Довідково зазначимо: РРО спільним бути не може. Кожний підприємець повинен мати свій РРО, крім єдиноподатників, які взагалі можуть обходитися без цього апарату.

Нагадуємо, що детальні питання щодо використання POS-терміналів ми обговорювали у «ВД», 2013, № 21, с. 30.

Висновки

Єдиноподатники, які використовую РРО добровільно, мають право не застосовувати POS-термінал. Однак, на жаль, це право доведеться відстоювати в суді, оскільки податківці наполягають на зворотному. Отже, обережним підприємцям краще або позбавитися РРО, або все ж таки встановити термінал.

Якщо ж єдиноподатник хоче використовувати лише POS-термінал (без РРО), то з цим усе гаразд: жодних перешкод податківці не чинитимуть. Єдине, про що потрібно пам’ятати: сліп не замінює розрахунковий документ, який слід видавати покупцю (товарний чек, квитанцію). Отже, розрахункові документи, як і раніше, видавати доведеться.

Ну і останнє: чинне законодавство не містить заборони на одночасне використання одного POS-термінала двома підприємцями. Головне, щоб програма дозволяла кожному з них отримувати оплату на свій поточний рахунок.

Документи консультації

Конституція — Конституція України від 28.06.96 р.

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.

Закон про РРО — Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

Закон про захист прав споживачів — Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII.

Постанова № 878  постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р. № 878.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць