Відразу зазначимо, що найняти директора підприємець не зможе, та йому це й не потрібно. Давайте розберемося детальніше.
Особливості найму керівника або директора на роботу та його звільнення, а також специфіка роботи такого працівника застережені у статті 65 ГКУ. Однак усе, про що зазначено в цій статті, стосується керівників підприємств. Призначення директора як виконавчого органу — це здійснення управління поточною діяльністю юридичної особи, під час якої у тому числі реалізується дієздатність цієї юридичної особи. Окремих застережень щодо можливості керівника або директора управляти діяльністю фізичної особи — підприємця у цій статті немає.
Навіть якщо відкинути спрямованість директора керувати виключно підприємством і все ж таки спробувати фізичній особі — підприємцю укласти з претендентом, який бажає зватися директором, трудовий договір, виникає проблема.
Оформляючи директора на роботу, підприємцю доведеться реєструвати трудовий договір з ним у центрі зайнятості, відповідно, без запису у трудовій книжці найманому працівникові не обійтися. Підприємець його також зобов’язаний зробити в центрі зайнятості. Однак правильно заповнити трудову книжку йому не вдасться. А це може поставити під сумнів сам процес реєстрації трудового договору. У трудову книжку працівника запис про найменування його роботи, професії або посади роблять згідно з Класифікатором професій ДК 003:2010 (пункт 2.14 Інструкції № 58). А в ньому є лише посади директорів підприємств. Посади директора фізичної особи — підприємця там немає.
Тому якщо фізичній особі — підприємцю дійсно необхідний працівник, який би керував його діяльністю, то в цьому випадку доцільно укласти трудовий договір з ним як з менеджером (керівником). Проблем з цим не буде, адже у цьому Класифікаторі знайдуться як мінімум дві посади, які підійдуть фізичній особі — підприємцю: менеджер (керівник) у роздрібній торгівлі продовольчими (код — 1454) або непродовольчими (код — 1453.2) товарами.
У зв’язку з цим не менш цікавим є таке запитання: чи можна підприємцю делегувати право підпису такому працівникові? Про це ми детально писали у «ВД», 2014, № 7, с. 39.
Документи консультації
ГКУ — Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV.
Інструкція № 58 — Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затверджена спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58.