Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Коли суди відмовляють у вимозі узаконити самобуд

Редакція ББ
Будівельна Бухгалтерія Лютий, 2009/№ 3
Друк
Коментар від 03.12.2008 р. № 53/20-08

Коли суди відмовляють у вимозі узаконити самобуд

 

Постанова Вищого господарського суду України від 03.12.2008 р. № 53/20-08

 

Ситуація, розглянута Вищим господарським судом, є досить показовою: на земельній ділянці, наданій місцевою радою в оренду, побудовано об'єкти нерухомості, при цьому ці земельні ділянки передавалися в оренду без застереження про мету спорудження побудованих об'єктів, дозвіл на будівництво орендарем отримано не було, побудовані об'єкти в експлуатацію прийнято не було теж. Ініціатором судового розгляду став саме орендар, який звернувся до суду з позовом до орендодавця про визнання права власності на побудовані об'єкти нерухомості.

Вищий господарський суд зауважив, що законодавство передбачає

три самостійні підстави для визнання нерухомого майна самочинним будівництвом: будівництво на земельній ділянці, не відведеній для цієї мети; відсутність дозволу або належним чином затвердженого проекту; істотні порушення будівельних норм та правил.

За загальним правилом,

особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не одержує права власності на нього. Але згідно з ч. 3 ст. 376 Цивільного кодексу*** право власності на самочинно побудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за умови надання земельної ділянки особі, яка здійснила будівництво, під уже побудований об'єкт нерухомості. Разом з тим, як зауважив ВГСУ, слід ураховувати: якщо власник земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на самочинно побудоване нерухоме майно, останнє підлягає знесенню або особою, котра його побудувала, або за рахунок такої особи.

*** Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

З викладеного суд дійшов такого висновку: необхідними

умовами задоволення вимоги узаконити самобуд є відведення забудовнику земельної ділянки, на якій споруджено об'єкт, саме для цілей будівництва; відсутність заперечень з боку власника земельної ділянки проти визнання за забудовником права власності на побудований об'єкт; відсутність порушень унаслідок самочинної забудови прав інших осіб.

Ця постанова ще раз підтвердила позицію вищих судових інстанцій України в питанні про можливість узаконити самобуд:

зверненню до суду має передувати звернення з метою відведення земельної ділянки під уже побудований об'єкт. У разі відмови задовольнити таку заяву особа, яка самочинно побудувала об'єкт нерухомості, може оскаржити відмову і просити суд визнати за нею право власності. Аналогічні висновки було зроблено, зокрема, у постанові ВГСУ від 15.01.2008 р. № 30/334.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі