Коли суди відмовляють у вимозі узаконити самобуд
Постанова Вищого господарського суду України від 03.12.2008 р. № 53/20-08
Ситуація, розглянута Вищим господарським судом, є досить показовою: на земельній ділянці, наданій місцевою радою в оренду, побудовано об'єкти нерухомості, при цьому ці земельні ділянки передавалися в оренду без застереження про мету спорудження побудованих об'єктів, дозвіл на будівництво орендарем отримано не було, побудовані об'єкти в експлуатацію прийнято не було теж. Ініціатором судового розгляду став саме орендар, який звернувся до суду з позовом до орендодавця про визнання права власності на побудовані об'єкти нерухомості.
Вищий господарський суд зауважив, що законодавство передбачає
три самостійні підстави для визнання нерухомого майна самочинним будівництвом: будівництво на земельній ділянці, не відведеній для цієї мети; відсутність дозволу або належним чином затвердженого проекту; істотні порушення будівельних норм та правил.За загальним правилом,
особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не одержує права власності на нього. Але згідно з ч. 3 ст. 376 Цивільного кодексу*** право власності на самочинно побудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за умови надання земельної ділянки особі, яка здійснила будівництво, під уже побудований об'єкт нерухомості. Разом з тим, як зауважив ВГСУ, слід ураховувати: якщо власник земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на самочинно побудоване нерухоме майно, останнє підлягає знесенню або особою, котра його побудувала, або за рахунок такої особи.*** Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
З викладеного суд дійшов такого висновку: необхідними
умовами задоволення вимоги узаконити самобуд є відведення забудовнику земельної ділянки, на якій споруджено об'єкт, саме для цілей будівництва; відсутність заперечень з боку власника земельної ділянки проти визнання за забудовником права власності на побудований об'єкт; відсутність порушень унаслідок самочинної забудови прав інших осіб.Ця постанова ще раз підтвердила позицію вищих судових інстанцій України в питанні про можливість узаконити самобуд:
зверненню до суду має передувати звернення з метою відведення земельної ділянки під уже побудований об'єкт. У разі відмови задовольнити таку заяву особа, яка самочинно побудувала об'єкт нерухомості, може оскаржити відмову і просити суд визнати за нею право власності. Аналогічні висновки було зроблено, зокрема, у постанові ВГСУ від 15.01.2008 р. № 30/334.