Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Облік доходів і витрат на будівництво у головного підприємства та філії

Редакція ББ
Будівельна Бухгалтерія Лютий, 2009/№ 4
Друк
Відповідь на запитання

Облік доходів і витрат на будівництво у головного підприємства та філії

 

Юридичною особою — підрядником у 2007 році укладено довгостроковий контракт на будівництво об’єкта та обрано порядок оподаткування доходів від виконання довгострокових договірних зобов'язань. Будівництво об’єкта здійснюється на території іншої громади, де було відкрито філію, яку не встигли зареєструвати як платника податків на консолідованій системі оплати податку на прибуток. Філія несе витрати на будівництво зазначеного об’єкта, а передоплату отримано головним підприємством. Як визначати доходи і витрати у головного підприємства та у філії?

 

Порядок оподаткування доходів від виконання довгострокових договірних зобов'язань регламентовано

п. 7.10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР, зі змінами та доповненнями (далі — Закон про податок на прибуток). Згідно з п.п. 7.10.1 цього Закону платник податку може обрати особливий порядок оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором (контрактом). Такого порядку платник має дотримуватися до завершення довгострокового контракту (лист ДПА України від 16.10.2003 р. № 4969/Х/15-1116), тобто, обравши порядок оподаткування операцій особливого виду, відмовитися від нього вже неможливо.

Механізм оподаткування довгострокових контрактів прописано в

пп. 7.10.2 — 7.10.9 Закону про податок на прибуток, згідно з якими:

— довгостроковий договір (контракт) — це будь-який договір на виготовлення, будівництво, установлення чи монтаж матеріальних цінностей, що входитимуть до складу основних фондів замовника або складових частин таких основних фондів, а також на створення нематеріальних активів, пов'язаних з таким виготовленням, будівництвом, установленням чи монтажем (послуг типу «інжиніринг», науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт і розробок), за умови, що такий контракт не планується завершити раніше ніж через 9 місяців з моменту здійснення перших витрат чи отримання авансу (передоплати);

— виконавець самостійно визначає доходи і витрати, нараховані (понесені) протягом звітного періоду у зв'язку з виконанням довгострокового договору (контракту), використовуючи оцінний коефіцієнт виконання такого довгострокового контракту;

— оцінний коефіцієнт виконання довгострокового договору (контракту) (далі — Квиконання) визначається як співвідношення суми фактичних витрат звітного періоду та суми загальних витрат, які плануються виконавцем при виконанні довгострокового контракту;

— дохід виконавців у звітному періоді визначається як добуток загальнодоговірної ціни довгострокового договору (контракту) на оцінний коефіцієнт виконання довгострокового контракту;

— витрати виконавця у звітному періоді визначаються на рівні фактично оплачених (нарахованих) витрат, пов'язаних з виконанням довгострокового договору (контракту) в такому звітному періоді;

— витрати і доходи, понесені (нараховані) виконавцем довгострокового договору (контракту) протягом звітного періоду, включаються до складу валових витрат чи валових доходів такого виконавця за результатами такого періоду в сумах, визначених

пп. 7.10.5 і 7.10.6 Закону про податок на прибуток;

— для цілей оподаткування суми авансів чи передоплат, отриманих виконавцем довгострокового договору (контракту), відносяться до складу валового доходу такого виконавця виключно в межах сум, визначених відповідно до

п.п. 7.10.5 Закону про податок на прибуток;

— після завершення довгострокового договору (контракту) виконавець здійснює перерахунок сум податкових зобов'язань, попередньо визначених ним за результатами кожного податкового періоду протягом строку виконання такого довгострокового договору (контракту), визначаючи фактичний коефіцієнт виконання довгострокового договору (контакту) як співвідношення витрат відповідних попередніх звітних періодів та фактичних загальних витрат, понесених (нарахованих) виконавцем при виконанні довгострокового договору (контракту), і дохід таких періодів як добуток остаточної договірної ціни об’єкта довгострокового договору (контракту) на фактичний коефіцієнт виконання довгострокового договору (контракту);

— якщо за результатами перерахунку виявляється, що платник податку завищив або занизив суму податкових зобов'язань, розраховану за результатами будь-якого попереднього податкового періоду протягом виконання довгострокового договору (контракту), зазначене завищення або заниження враховується відповідно у зменшення або збільшення валового доходу такого платника податку в податковому періоді завершення довгострокового договору (контракту) із застосуванням до суми певної різниці відсотка, що дорівнює 120 відсотків ставки НБУ, яка діяла на момент здійснення такого перерахунку, за строк дії такої переплати чи недоплати. При цьому відлік строку позовної давності починається з податкового періоду, в якому завершується довгостроковий договір (контракт).

З урахуванням викладеного вище, при розрахунку Квиконання необхідно враховувати всі витрати, понесені за цим контрактом. А оскільки аванс надійшов на розрахунковий рахунок головного підприємства і йому необхідно розрахувати Квиконання та відобразити валовий дохід за звітний період, то й витрати необхідно враховувати всі. Для цього філії необхідно фактичні витрати передати головному підприємству в межах балансу юридичної особи для розрахунку Квиконання довгострокового контракту. При цьому така передача податкових наслідків не спричиняє

.

 

В. Федосенко, головний державний
податковий інспектор відділу МРР
та звернень громадян ДПА у м. Севастополі

 

Від редакції

 

Очевидно, філія, про яку йдеться в запитанні, перебуває на обліку в податковій інспекції як відокремлений платник податку на прибуток.

Цю проблему законодавством чітко не врегульовано. Тому для платників податків принципово важливі такі висновки податківців:

— облік результатів довгострокового контракту має вести головне підприємство, оскільки на його рахунок надходять аванси від замовника;

— «передача» фактичних витрат від філії головному підприємству не лише можлива, а і не спричиняє податкових наслідків ані для філії, ані для головного підприємства.

З цього можна дійти висновку, що філія, яка «передала» витрати, не повинна відображати в регістрах свого податкового обліку операції, пов'язані з виконанням відповідного контракту.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі