Теми статей
Обрати теми

Виправлення запису у трудовій книжці

Редакція ББ
Відповідь на запитання

Виправлення запису у трудовій книжці

 

При підготовці пакета документів, необхідних для подання їх до органів ліцензування з метою отримання «будівельної» ліцензії відповідальною особою на підприємстві було виявлено невідповідність записів, унесених до трудових книжок працівників підприємства, вимогам Державного класифікатора професій. Як виправити такі помилки?

 

Насамперед нагадаємо, що всі виправлення у трудових книжках працівників повинні виконуватися з урахуванням точно визначених правил, установлених

Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58 (далі — Інструкція № 58). Зазначимо основні з них.

По-перше

, усі записи у трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення — у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи про звільнення або переведення на іншу роботу повинні чітко відповідати формулюванню чинного законодавства та містити посилання на відповідний пункт, статтю закону (пп. 2.3, 2.4 Інструкції № 58).

По-друге

, виправлення до трудової книжки працівника можуть внести тільки власник підприємства або уповноважений ним орган, де було зроблено відповідний запис. Якщо підприємство, що зробило неточний або неправильний запис, ліквідовано, відповідний запис уноситься правонаступником та посвідчується печаткою, а у разі його відсутності — облархівом, держархівом м. Києва, держархівом м. Севастополя та держархівом при Раді Міністрів Криму (пп. 2.6, 2.8 Інструкції № 58).

По-третє, виправлені відомості

про роботу, про переведення на іншу роботу, про нагородження та заохочення тощо повинні повністю відповідати оригіналу наказу чи розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на підставі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці. При цьому свідчення свідків не можуть бути підставою для виправлення раніше занесених записів (п. 2.9 Інструкцій № 58).

Якщо до трудової книжки

працівника внесено посаду, яка відсутня в Класифікаторі професій ДК 003:2005*, то неточний запис слід виправити. При цьому необхідно мати на увазі, якщо промах спочатку було допущено в штатному розписі, то виправлення вносяться і до нього.

*

Класифікатор професій ДК 003:2005, затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26.12.2005 р. № 375.

Алгоритм виправлення неточного запису зводиться до такого:

— видається наказ про внесення змін до штатного розпису із зазначенням дати внесення таких змін;

— видається наказ про переведення працівника, який обіймав «неправильну» посаду, на «правильну» посаду;

— уносяться зміни до трудової книжки про переведення працівника на посаду відповідно до зміненого штатного розпису (

див. рис. 1).

 

ВІДОМОСТІ ПРО РОБОТУ

№ запису

Дата

Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення (із зазначенням причин і посиланням на статтю, пункт закону)

На підставі чого внесено запис (документ, його дата і номер)

число

місяць

рік

1

2

3

4

...

...

...

...

...

...

5

16

01

2008

Призначено на посаду облицовщика

Наказ від 16.01.2008 № 24-к

6

21

03

2008

Переведено на посаду лицювальника-мозаїста 4 розряду

Наказ від 21.03.2008 № 15-к

Рис. 1. Приклад унесення зміни до трудової книжки

 

Зверніть увагу

: запис, який було внесено до трудової книжки під час прийняття на роботу за професією, назву якої з часом було змінено у зв’язку з невідповідністю Класифікатору професій ДК 003:2005, не визнається недійсним.

На практиці зустрічаються також

випадки, коли працівник, відповідальний за ведення трудових книжок, через неуважність уніс помилковий запис, який не відповідає тексту наказу. Наприклад, у наказі зазначено: «прийняти на посаду арматурника (будівельні, монтажні й ремонтно-будівельні роботи)», а в трудовій книжці в розділі «Відомості про роботу» записано: «Призначено на посаду арматурщика (будівельні, монтажні й ремонтно-будівельні роботи)».

У цій ситуації виправлення запису у трудовій книжці виглядатиме так (

рис. 2):

 

ВІДОМОСТІ ПРО РОБОТУ

№ запису

Дата

Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення (із зазначенням причин і посиланням на статтю, пункт закону)

На підставі чого внесено запис (документ, його дата і номер)

число

місяць

рік

1

2

3

4

...

...

...

...

...

...

9

04

02

2008

Призначено на посаду арматурщика (будівельні, монтажні й ремонтно-будівельні роботи)

Наказ від 04.02.2008 № 35-к

10

17

03

2008

Запис № 9 недійсний. Призначено на посаду арматурника (будівельні, монтажні й ремонтно-будівельні роботи)

Наказ від 04.02.2008 № 35-к

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі