Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Чим завершаться спроби законодавців урегулювати існуючу проблему в системі житлово-будівельних кооперативів?

Редакція ББ
Будівельна Бухгалтерія Березень, 2009/№ 5
Друк
Стаття

Чим завершаться спроби законодавців урегулювати існуючу проблему в системі житлово-будівельних кооперативів?

Зураб Натієв, адвокат

 

17 лютого 2009 року Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект № 2158, унесений депутатом Р. Зваричем.

Згідно з цим законопроектом до

Закону про кооперацію* запропоновано внести такі норми:

«

Член житлово-будівельного (житлового), дачного, гаражного чи іншого кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу — і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням, якщо він не викупив її.

Член житлового, житлово-будівельного (житлового), дачного, гаражного чи іншого кооперативу, який

повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю, споруду або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

У разі

викупу квартири, дачі, гаражу, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного (житлового), дачного, гаражного чи іншого кооперативу стає її власником».

* Закон України «Про кооперацію» від 10.07.2003 р. № 1087-IV.

Таким чином, законодавці намагаються врегулювати одну з ключових проблем, пов'язаних з ефективним використанням потенціалу системи житлово-будівельних кооперативів.

Нагадаємо, що

ст. 384 Цивільного кодексу* встановлено такі вимоги до ЖБК-системи:

«1. Будинок, споруджений або придбаний житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є його власністю.

2. Член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу — і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її.

3. У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником».

* Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

Досі серед юристів точиться дискусія щодо того, як саме тлумачити термін «викуп».

Частина фахівців вважає, що під цим поняттям мається на увазі операція купівлі-продажу. Відповідно схеми взаємовідносин між кооперативом та його членами будуються з урахуванням необхідності продажу квартир ЖБК членам кооперативу.

Опоненти вважають, що під категорією «викуп» у

Цивільному кодексі розуміється лише факт повної оплати пайового внеску членом кооперативу. Отже, немає потреби оформляти договори купівлі-продажу між ЖБК та його членами. І тоді на члена кооперативу, який повністю вніс свій пай, може бути безпосередньо оформлено право власності на квартиру в новозбудованому будинку.

Зрозуміло, другий підхід є менш витратним і трудомістким.

Якщо законопроект буде остаточно прийнято в запропонованій редакції, то на практиці, очевидно, переможе саме другий підхід.

Закон про кооперацію стосовно Цивільного кодексу є спеціальним актом, а отже, його положення можуть розглядатися як тлумачення механізму реалізації вимог ст. 384 Цивільного кодексу.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі