Теми статей
Обрати теми

Єдиний формат обміну між програмами для складання кошторисів на будівельні роботи

Редакція ББ
Стаття

Єдиний формат обміну між програмами для складання кошторисів на будівельні роботи

Артур Вишневський, директор Computer Logic Group

 

З розвитком будівельної галузі зростає кількість проектів, створених у різних програмних комплексах, збільшується обсяг проектно-кошторисної документації і, як наслідок, ускладнюється процес обміну документацією між проектувальниками, замовниками та підрядниками. Виникає нагальна потреба в ефективному обміні даними між різними програмними комплексами.

Про електронний формат ІБН, що дозволяє «стикувати» з нульовою похибкою кошториси, виконані в різних програмах, ітиметься у пропонованій статті.

 

Трохи історії

У 2003 році рішенням Держбуду України створюється робоча група, до складу якої входять розробники програмних комплексів, призначених для розрахунку кошторисної документації на будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи. Мета створення робочої групи — розроблення єдиного електронного формату обміну даними, створеними в різних «кошторисних» програмах. Розроблення уніфікованих алгоритмів розрахунку кошторисної документації, чітка формалізація правил розрахунку доручаються компанії Computer Logic Group, розробнику програмного комплексу «Строительные Технологии — СМЕТА».

У чому ж саме полягало завдання, покладене Держбудом на нашу компанію? Як відомо, правила розрахунку кошторисної документації викладено в

ДБН Д.1.1-1-2000. Але на той момент не було чіткого математичного опису цих правил. У результаті — розрахунки, надані різними програмними комплексами, при тих самих вихідних даних істотно відрізнялися. Наше завдання полягало в тому, щоб формалізувати правила розрахунку кошторисної документації та надати їх у вигляді опису математичних формул, що дозволило б не тільки обмінюватися проектами між різними програмними комплексами, а й отримувати при цьому максимально однаковий результат розрахунку кошторисної документації.

 

Удосконалений формат ІБД вирішує всі проблеми!

У результаті проведеної роботи фахівцями Computer Logic Group розроблено документ

«Сборник Унифицированных Алгоритмов», який було погоджено з Управлінням реформування ціноутворення, методології експертизи та контролю вартості будівництва Держбуду України, а також з усіма існуючими на той момент учасниками ринку кошторисних програм (за винятком розробників ІВК, оскільки на той період цей програмний продукт не було представлено на ринку).

Це була дуже непроста і надзвичайно цікава робота, результатом якої став

Інформаційний Блок Даних (ІБД).

З кожною новою версією розробники кошторисних програм удосконалюють алгоритми обміну кошторисною документацією і на сьогодні розрахунки, зроблені, наприклад, у програмному комплексі «Строительные Технологии — СМЕТА» та АВК-5, відрізняються сотими частками відсотка. Нижче наведено таблицю, в якій відображаються вартість проекту, розрахованого в АВК-5, і результат розрахунку цього проекту, отриманий у програмі «Строительные Технологии — СМЕТА». У таблиці подано розрахунки проектів, отримані в АВК-5 2.9.2 та у програмі «Строительные Технологии — СМЕТА» версії 7.6.5 із файлів формату ІБД.

 

Найменування

Кошторисна вартість, тис. грн.

«Строительные Технологии — СМЕТА» 7.6.5

АВК-5 2.9.2

Відхилення, %

Проект реконструкції шахти «Мінусинська» ДП «Донбасантрацит»

231'045,979

231'045,975

0,004

Реконструкція 9-поверхового гуртожитку під житловий будинок по вулиці Дніпропетровське шосе, 28,у Долгінцевському районі м. Кривий Ріг

15'522,472

15'522,472

0,000

Реконструкція котельної житлового кварталу ВАТ «Іваничицукор» у смт Іваничи

2'467,762

2'467,762

0,000

 

Із таблиці видно, що максимальна похибка в розрахунках проектів, переданих через ІБД, склала 0,004 %. Таким чином, цією похибкою в розрахунках кошторисної документації можна знехтувати, оскільки при «закритті» актів приймання виконаних будівельних робіт за ф. № КБ-2в, у результаті округлення кошторисної вартості до гривень, із місяця в місяць можна отримувати значно істотнішу похибку порівняно з одержаною в результаті передачі проекту у форматі ІБД.

Активну участь у вдосконаленні алгоритмів ІБД беруть користувачі кошторисних програм. У процесі експлуатації ІБД версії 1 було виявлено та усунено недоліки формату. Відсутність деяких вихідних даних, необхідних для розрахунку кошторисної вартості, у форматі ІБД-1 не дозволяла коректно виконувати подальшу роботу з проектом, наприклад, додавати позиції до локальних кошторисів, здійснювати заміну ресурсів тощо. У результаті було внесено зміни до формату ІБД-2, що врахували зазначені вище зауваження та усунули недоліки:

1) додано параметри розрахунку загальновиробничих витрат;

2) додано таблицю провізної плати;

3) розширено показники для розрахунку вартості ресурсів.

 

Практичні поради

У разі виникнення будь-яких проблем при передачі проекту у форматі ІБД користувачі програмних комплексів мають можливість звернутися до служби технічної підтримки та отримати кваліфіковану консультацію фахівців компанії-розробника.

Для звернення до служби технічної підтримки компанії Computer Logic Group, розробника програмного комплексу «Строительные Технологии — СМЕТА»:

— відправте повідомлення на адресу: support@cl.com.ua

або

— зателефонуйте за номером: (057) 714-00-56 (багатоканальний).

Оптимальним рішенням буде надіслати на зазначену електронну адресу файл проекту у форматі ІБД і стислий опис існуючої проблеми. Фахівці компанії-розробника зв'яжуться з вами протягом декількох хвилин і допоможуть усунути проблему. Нижче наведено помилки, що найчастіше виникають при обміні проектами між програмними комплексами АВК-5 та «Строительные Технологии — СМЕТА»:

1. Файл ІБД створено в попередній «застарілій» версії програми, тому, незважаючи на те, що в наступних версіях цю помилку було виправлено, вона продовжує повторюватися при читанні цього файлу. Ця помилка усувається шляхом оновлення програми до новішої версії, після чого необхідно повторно сформувати файл ІБД.

2. Файл ІБД та кошторисна документація формуються за різними версіями проекту. У результаті користувачі фактично порівнюють розрахунок одного проекту з друкованою версією іншого проекту.

3. Необхідно звертати увагу на округлення трудовитрат у позиціях на перевезення ґрунту С311. За умовчанням в АВК-3 (АВК-5) округлення трудовитрат у цих позиціях виконується до трьох знаків, а в ПК «Строительные Технологии — СМЕТА» — до двох знаків. Для збігу результатів розрахунку кошторисної вартості проекту з АВК-3 (АВК-5) слід у програмі «Строительные Технологии — СМЕТА» встановити властивість проекту «Режим округления трудозатрат в позициях С311» до трьох знаків після коми.

Обмін даними між різними програмами для складання кошторисів на будівельні роботи — це надзвичайно складне технічне завдання. Уся проблема полягає в тому, що в цьому процесі задіяно програмні продукти для складання кошторисів з різною ідеологією та різними технічними можливостями, що істотно ускладнює рішення завдання та накладає певні обмеження. Тому робота над удосконаленням модуля ІБД триває.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі