Теми статей
Обрати теми

Методи нарахування амортизації основних засобів

Редакція ББ
Стаття

Методи нарахування амортизації основних засобів

Наталя Білова, консультант

 

Наближається 1 квітня. У цьому році це не лише День гумору та сміху, а й дата набуття чинності розділом III Податкового кодексу, що регулює справляння податку на прибуток підприємств і встановлює відмінні від Закону про податок на прибуток правила ведення податкового обліку.

У цій статті поговоримо про методи нарахування амортизації основних засобів.

 

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

Податковий кодекс

— Податковий кодекс України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI.

Закон про податок на прибуток

— Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР.

 

Порядком класифікації основних фондів, установленим

Законом про податок на прибуток, передбачено їх розподіл на 4 групи. Із набуттям чинності розділом III Податкового кодексу платникам податків потрібно перевести об'єкти основних фондів, що в них значаться, із сьогоднішніх 4 груп до майбутніх «податкових» 16 груп основних засобів із веденням пооб’єктного обліку (див. п. 146.1 Податкового кодексу), а також установленням для кожної групи мінімально допустимого терміну корисного використання (амортизації) об'єктів (залежно від групи основних засобів — від 2 до 20 років). Такий термін визначається платником податку самостійно з урахуванням дати введення об'єктів основних засобів в експлуатацію.

Класифікацію груп основних засобів, а також мінімально допустимі терміни їх корисного використання, установлені

п. 145.1 Податкового кодексу, наведемо в табл. 1.

 

Таблиця 1

Класифікація груп основних засобів та мінімально допустимі терміни
їх корисного використання (амортизації)

Групи

Мінімально допустимі терміни корисного використання, років

1

2

група 1 — земельні ділянки

група 2 — капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом

15

група 3 — будівлі

20

споруди

15

передавальні пристрої

10

група 4 — машини та обладнання

5

із них:

 

електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друкування інформації, пов'язані з ними комп'ютерні програми (крім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, які визнаються нематеріальним активом), інші інформаційні системи, комутатори, маршрутизатори, модулі, модеми, джерела безперебійного живлення та засоби їх підключення до телекомунікаційних мереж, телефони (у тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує 2500 грн.

2

група 5 — транспортні засоби

5

група 6 — інструменти, прилади, інвентар (меблі)

4

група 7 — тварини

6

група 8 — багаторічні насадження

10

група 9 — інші основні засоби

12

група 10 — бібліотечні фонди

група 11 — малоцінні необоротні матеріальні активи

група 12 — тимчасові (нетитульні) споруди

5

група 13 — природні ресурси

група 14 — інвентарна тара

6

група 15 — предмети прокату

5

група 16 — довгострокові біологічні активи

7

 

Амортизація основних засобів у податковому обліку нараховуватиметься з використанням тих самих методів, які застосовуються до об'єктів основних засобів у бухгалтерському обліку та які при цьому застережені в наказі про облікову політику підприємства з метою складання фінансової звітності (

пп. 145.1.5, 145.1.9 Податкового кодексу). Причому податкова амортизація, як і бухоблікова, нараховуватиметься щомісяця (починаючи з місяця, наступного за місяцем введення об'єкта в експлуатацію), а квартальна сума податкової амортизації (щодо кожного об'єкта) визначатиметься як сума нарахованих амортвідрахувань щодо об'єкта за 3 місяці розрахункового кварталу.

Згідно з

п.п. 145.1.5 Податкового кодексу нарахування амортизації основних засобів здійснюватиметься із застосуванням таких методів (див. табл. 2):

 

Таблиця 2

Методи нарахування амортизації основних засобів

Сутність методу

Сума амортизації річна

Додаткові
показники

Примітки

1

2

3

4

1. Прямолінійний метод

Річна сума амортизації визначається діленням вартості, яка амортизується, на термін корисного використання об'єкта основних засобів

Аріч = АмВ : Т

АмВ = ПВ - ЛВ

Розмір амортизації залежить тільки від терміну використання об'єкта ОЗ.

Переваги: вартість об’єкта ОЗ списується рівними частинами протягом усього терміну його експлуатації.

Недоліки: не враховуються моральний знос об'єктів ОЗ та фактор підвищення витрат на ремонти в міру його експлуатації (особливо в останні роки використання об’єкта ОЗ)

2. Метод зменшення залишкової вартості

Річна сума амортизації визначається як добуток залишкової вартості об'єкта на початок звітного року або первісної вартості на дату початку нарахування амортизації та річної норми амортизації.

Аріч = ЗАЛ (ПВ) х На

На = 1 - (ЛВ :  ПВ)1/Т

Переваги: протягом перших років експлуатації об’єкта ОЗ накопичується значна сума коштів, необхідних для його відновлення.

Недоліки: передбачає обов’язкову наявність ліквідаційної вартості, необхідної

Річна норма амортизації (у відсотках) обчислюється як різниця між одиницею та результатом кореня ступеня кількості років корисного використання об’єкта з результату від ділення ліквідаційної вартості об’єкта на його первісну вартість

 

 

для розрахунку норми амортизації. Якщо ж ліквідаційна вартість дорівнює нулю, то складова (ЛВ : ПВ)1/Т також дорівнюватиме нулю. Отже, річна сума амортизації виявиться такою, що дорівнює первісній вартості

3. Метод прискореного зменшення залишкової вартості

Річна сума амортизації визначається як добуток залишкової вартості об'єкта на початок звітного року або первісної вартості на дату початку нарахування амортизації та річної норми амортизації, що обчислюється відповідно до терміну корисного використання об'єкта і подвоюється.

Цей метод застосовується лише при нарахуванні амортизації до об'єктів основних засобів, що входять до груп 4 (машини та обладнання) та 5 (транспортні засоби)

Аріч = ЗАЛ (ПВ) х На

На = (АмВ : Т) х 2

Переваги: протягом перших років експлуатації об’єкта ОЗ накопичується значна сума коштів, необхідних для його відновлення.

Цей метод дає можливість протягом першої половини терміну корисного використання основних засобів відшкодувати до 60 — 70 % їх вартості

4. Кумулятивний метод

Річна сума амортизації визначається як добуток амортизовуваної вартості та кумулятивного коефіцієнта. Кумулятивний коефіцієнт розраховується діленням кількості років, що залишаються до кінця терміну корисного використання об'єкта основних засобів, на суму числа років його корисного використання

Аріч = АмВ х ki

ki = Кр : Ср

Наприклад, для об’єкта основних засобів з терміном служби 5 років кумулятивне число становитиме:

1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 15.

Відповідно кумулятивний коефіцієнт кожного року експлуатації об’єкта становитиме:
— у перший рік — 5/15;
— у другий рік — 4/15;
— у третій рік — 3/15;
— у четвертий рік — 2/15;
— у п'ятий рік — 1/15.

Переваги:

1. У перші роки, коли інтенсивність використання об’єкта ОЗ максимальна, амортизується більша частина його вартості.

2. У перші роки накопичуються грошові кошти для заміни об’єкта ОЗ, що амортизується.

3. Забезпечується можливість збільшення частини витрат на ремонт амортизовуваних об'єктів ОЗ, що припадають на останні роки їх використання, без відповідного збільшення витрат виробництва (собівартості продукції), за рахунок того, що сума амортизації, яка нараховується, у ці роки зменшується.

Недоліки: певна трудомісткість

5. Виробничий метод

Місячна сума амортизації визначається як добуток фактичного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) та виробничої ставки амортизації. Виробнича ставка амортизації обчислюється діленням амортизовуваної вартості на загальний обсяг продукції (робіт, послуг), який підприємство очікує виробити (виконати) з використанням об'єкта основних засобів

Аміс = Nміс х На

На = АмВ : Nзаг

Застосовується для нарахування амортизації об'єктів ОЗ, технічний стан яких залежить від кількості виробленої продукції.

Переваги: цей метод дуже простий та раціональний. Зручно застосовувати при визначенні амортизації автотранспорту залежно від його пробігу, верстатів та будь-якого виробничого обладнання.

Недоліки: застосування пов'язане з трудністю визначення виробітку окремих об'єктів ОЗ

Умовні позначення:

Аріч— річна сума амортизації;

АмВ — амортизовувана вартість;

Аміс — місячна сума амортизації;

Т — термін корисного використання об’єкта;

ПВ — первісна вартість;

ЛВ — ліквідаційна вартість;

ЗАЛ — залишкова вартість;

На— норма амортизації;

kі— кумулятивний коефіцієнт;

Кр— кількість років, що залишилися до кінця терміну корисного використання об’єкта ОЗ;

Ср— сума числа років корисного використання об’єкта ОЗ;

Nміс— фактичний місячний обсяг продукції (робіт, послуг);

Nзаг— загальний обсяг продукції (робіт, послуг), який підприємство чекає виробити (виконати) з використанням об’єкта ОЗ.

 

Звертаємо увагу: амортизація об'єктів основних засобів, що належать до груп 9 (інші основні засоби), 12 (тимчасові (нетитульні) споруди), 14 (інвентарна тара), 15 (предмети прокату), нараховується

прямолінійним або виробничим методами (п.п. 145.1.6 Податкового кодексу).

На основні засоби груп 1 (земельні ділянки) і 13 (природні ресурси)

амортизація не нараховується (п.п. 145.1.7 Податкового кодексу).

Що стосується малоцінних необоротних матеріальних активів та бібліотечних фондів, то їх амортизація може нараховуватися за рішенням платника податків одним із двох способів (

п.п. 145.1.6 Податкового кодексу):

1)

«50 % / 50 %». Згідно з ним амортизація нараховується в першому місяці використання об’єкта в розмірі 50 % його амортизовуваної вартості, а решта 50 % нараховується в місяці списання об’єкта з балансу;

2) «100 %». За цим методом амортизація нараховується в першому місяці використання об’єкта в розмірі 100 % його амортизовуваної вартості.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі