Теми статей
Обрати теми

Щодо проведення перевірок органами прокуратури

Редакція ББ
Вказівка від 06.06.2012 р. № 82

Щодо проведення перевірок органами прокуратури

 

Вказівка Генеральної прокуратури України від 06.06.2012 р. № 82

 

З метою усунення перешкод у розвитку бізнесу, недопущення фактів порушення прав фізичних осіб — підприємців та господарюючих суб’єктів, незаконного втручання в їх господарську діяльність, тиску з боку органів державного контролю, а також органів прокуратури при здійсненні правозахисної діяльності, вимагаю:

1. Заступникам Генерального прокурора України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам усіх рівнів, прокурорам міст, районів, районів у містах, міжрайонним прокурорам:

1.1. Усі звернення про порушення законів господарюючими суб’єктами надсилати для розгляду за належністю. Приймати їх до провадження за умови попереднього вирішення відповідними органами державного контролю.

1.2. Перевірки діяльності суб’єктів підприємництва проводити виключно на підставі:

— звернень або повідомлень про порушення законів, у тому числі, поширених у засобах масової інформації, лише після прийняття відповідних рішень органами державного контролю;

— скарг на дії чи бездіяльність, рішення посадових осіб контролюючих органів;

— вказівок або доручень вищестоящої прокуратури.

1.3. Здійснювати такі перевірки лише за мотивованою постановою, про винесення якої обов’язково інформувати керівника суб’єкта господарювання. Забезпечити облік зазначених перевірок за зразком, установленим у додатку № 1 до цієї вказівки.

1.4. Під час перевірок оригінали документів, як правило, вивчати на місці без їх вилучення, за потреби виготовляти копії.

1.5. Не допускати зупинення діяльності суб’єктів господарювання засобами прокурорського реагування. За наявності достатніх для цього підстав звертатися з відповідними позовами до суду.

1.6. При здійсненні нагляду за додержанням законів органами державного контролю особливу увагу звертати на законність проведення перевірок суб’єктів господарювання, прийнятих рішень про зупинення їх господарської діяльності, анулювання ліцензії, інших заходів, якими неправомірно обмежуються законні права та інтереси таких суб’єктів.

2. Невідкладно переглянути плани роботи, рішення колегій та нарад, виключивши заходи, пов’язані з перевірками органами прокуратури суб’єктів господарювання. Не визначати таких заходів у зазначених документах надалі.

3. Обирати форму прокурорського реагування з урахуванням характеру виявлених порушень закону. З метою захисту інтересів громадян та держави широко використовувати представницькі повноваження.

3.1. Приписи про усунення порушень закону підписувати лише прокурорам обласного рівня, їх заступникам, відповідальним за організацію правозахисної діяльності, та прокурорам міст з районним поділом.

4. З метою оперативного отримання інформації та реагування на факти незаконного втручання у підприємницьку діяльність з боку службових осіб органів влади і контролю, правоохоронних органів організувати роботу телефонів «гарячої лінії», забезпечити їх належне функціонування.

Контроль за виконанням вказівки покласти на заступників Генерального прокурора України згідно з розподілом обов’язків, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокурорів усіх рівнів, прокурорів міст, районів, районів у містах, міжрайонних прокурорів.

Вказівку надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам усіх рівнів, прокурорам міст, районів, районів у містах, міжрайонним прокурорам, ректору Національної академії прокуратури України, довести до відома прокурорсько-слідчих працівників.

 

Генеральний прокурор України
державний радник юстиції України
 В. Пшонка

<…>

 

КОМЕНТАР

 

На сторінках газети «Будівельна бухгалтерія» (див. статтю «Перевірки прокуратури: підстави, порядок та наслідки» // «ББ», 2012, № 5, с. 26 — 35) уже розглядалося питання перевірок органами прокуратури. Однак законодавство не стоїть на місці, тому зміни торкнулися і перевірок прокуратури. На цей раз такі зміни на користь будівельних компаній.

Так, 6 червня 2012 року Генеральним прокурором України була видана вказівка № 82 прокурорам нижчого рівня щодо перевірок діяльності суб’єктів підприємництва (далі — Вказівка).

Відтепер органи прокуратури, отримуючи звернення про порушення законів господарюючими суб’єктами, спочатку направлять ці заяви для розгляду до відповідних органів державної влади, до компетенції яких відноситься це питання. Так, у сфері державного контролю за використанням та охороною земель — Держсільгоспінспекції, пожежної безпеки — Держтехногенбезпеки тощо. Та лише після розгляду такої заяви компетентним органом працівники прокуратури приймають таку заяву до свого провадження (п. 1.1 Вказівки).

Обмежено підстави проведення перевірок , до таких тепер відносяться лише:

— звернення або повідомлення про порушення законів, у тому числі, поширені у засобах масової інформації, лише після прийняття відповідних рішень органами державного контролю;

— скарги на дії чи бездіяльність, рішення посадових осіб контролюючих органів;

— вказівки або доручення прокуратури вищого рівня (п. 1.2 Вказівки).

Якщо раніше для проведення перевірок органами прокуратури необхідно було пред’явити лише посвідчення, то відтепер працівники прокуратури обов’язково повинні пред’явити мотивовану постанову про проведення перевірки (п. 1.3 Вказівки). У цій постанові повинна бути вказана підстава для проведення перевірки.

Якщо така підстава не вказана або не відповідає вищезазначеним, то це може бути підставою до недопущення для проведення перевірки, а також для скарги на такого працівника прокуратури. До речі, у Генеральній прокуратурі України діє «гаряча лінія» (т. 0800507001), на яку можна зателефонувати та поскаржитися на дії працівників прокуратури.

Під час перевірок працівники прокуратури зобов’язані вивчати оригінали документів, як правило, на місці без їх вилучення, а за потреби виготовляти копії (п. 1.4 Вказівки).

Також працівники прокуратури зобов’язані не допускати зупинення діяльності суб’єктів господарювання засобами прокурорського реагування, тобто не можуть виносити самостійно зупиняти господарську діяльність. Та лише за наявності достатніх для цього підстав (здійснення незаконної господарської діяльності, здійснення господарської діяльності без отримання ліцензії у разі її необхідності тощо) звертатися з відповідними позовами до суду (п. 1.5 Вказівки).

Натомість при перевірці органів державної влади працівники прокуратури зобов’язані особливу увагу звертати на законність проведення перевірок суб’єктів господарювання, прийнятих рішень про зупинення їх господарської діяльності, анулювання ліцензій, інших заходів, якими неправомірно обмежуються законні права та інтереси таких суб’єктів (п. 1.6 Вказівки).

Шановні читачі, ми рекомендуємо вам використовувати цю Вказівку на свою користь та пам’ятати, що саме ви повинні «нагадувати» перевіряючим про їх обмеження, щоб не допустити порушення прав підприємства.

 

Володимир Лежнін

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі