Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Повернення плати за ненадані послуги: як виписати розрахунок коригування з ПДВ

Матвєєва Вікторія, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Бюджетна бухгалтерія Жовтень, 2014/№ 40
Друк

Університет надає освітні послуги, які звільнені від обкладення ПДВ. Студенти перераховують плату за навчання та проживання в гуртожитку безготівковим шляхом (через банки). На суми отриманої плати за навчання та проживання в гуртожитку бухгалтерія у 2013 році виписувала податкові накладні за щоденними підсумками операцій.

У зв’язку з непередбаченими (форс-мажорними) обставинами університет повернув студентам частину коштів за ненадані освітні послуги та послуги з проживання. Такі грошові кошти були видані студентам із каси навчального закладу.

Чи потрібно виписувати розрахунок коригування до відповідних податкових накладних за 2013 рік? Чи можна в такому розрахунку зазначити всі періоди, за які були повернені грошові кошти?

Питання щодо повернення плати за ненадані освітні послуги вже розглядалося на сторінках нашої газети в консультації «Повернення плати за ненадані послуги» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2014, № 6). Зокрема, у ній ми розповідали про те, як навчальний заклад відображає в бухгалтерському обліку такі операції.

У разі якщо повернення грошових коштів здійснює бюджетна установа — платник ПДВ, то також необхідно виконати певні коригування в податковому обліку з ПДВ. Особливості ПДВ-обліку при поверненні товарів/послуг застережено у спеціальній ст. 192 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

За загальним правилом, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, уключаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань постачальника та податкового кредиту одержувача підлягають відповідному коригуванню. Про необхідність такого коригування зазначено в п. 192.1 ПКУ.

Якщо в результаті такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то постачальник зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був здійснений такий перерахунок, і надсилає одержувачу розрахунок коригування (далі — РК) кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

У зв’язку з тим що в нашій ситуації покупець не є платником ПДВ (фізособа), то порядок коригування податкових зобов’язання для продавця (навчального закладу) має деякі особливості.

По-перше, підставою для проведення такого коригування є розрахунок коригування. Основні правила оформлення такого РК описані в пп. 20 — 26 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходів від 14.01.2014 р. № 10.

Оскільки у вашому випадку покупець не є платником ПДВ, то продавець залишає у себе обидва примірники РК без підпису покупця — неплатника ПДВ.

По-друге, на суми отриманої плати за навчання та проживання в гуртожитку бухгалтерія вашого університету виписувала у 2013 році податкові накладні за щоденними підсумками операцій. Тому виписувати РК можна лише до тієї підсумкової податкової накладної, у складі якої був відображений продаж поверненого товару/послуги. Це означає, що такий РК має бути виписаний до кожної такої підсумкової податкової накладної.

Отже, навчальний заклад не має права виписати один (інакше кажучи, узагальнений) РК, в якому були б перелічені всі періоди, за які були повернені грошові кошти студентам.

Звичайно, виписка таких РК є досить клопіткою та трудомісткою справою для бухгалтера. Тому вважаємо, що в цій ситуації навчальний заклад може застосувати спрощений (альтернативний) варіант.

Так, для того щоб відкоригувати в податковому обліку з ПДВ суми, повернені за ненадані освітні послуги, замість великої кількості РК можна скласти бухгалтерську довідку. Наприклад, у цій довідці вказати дату повернення коштів (дата видачі з каси), кому та скільки було повернено коштів (прізвища студентів), а також загальну суму повернення за день. У разі якщо повернення грошових коштів відбувалося в різні дні, то за кожний день повернення необхідно оформити окрему бухгалтерську довідку.

Таким чином, ви можете зважити всі «за» і «проти» для кожного варіанта коригування і вибрати для себе найбільш прийнятний.

Після чого або на підставі РК, або на підставі бухгалтерської довідки вам потрібно заповнити в загальному порядку Реєстр виданих та отриманих податкових накладних.

По-третє, постачання послуг з отримання вищої (у тому числі навчання аспірантів і докторантів), середньої, професійно-технічної і дошкільної освіти навчальними закладами, які мають ліцензію на надання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв і послуг з проживання учнів або студентів в гуртожитках звільнені від обкладення ПДВ на підставі п. 197.1.2. ПКУ. Зокрема, до таких послуг належать всі види освітньої діяльності, які надають вищі навчальні заклади I — IV рівнів акредитації, у тому числі з отримання другої вищої та післядипломної освіти (п.п. «г» п. 197.1.2. ПКУ).

У зв’язку з цим навчальний заклад при постачанні таких освітніх послуг і послуг з проживання студентів в гуртожитку не нараховувало ПДВ. А це означає, що при коригуванні таких операцій необхідно коригувати лише обсяг постачання послуг.

Так, згідно з п. 3.9 розд. V Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міндоходів від 13.11.2013 р. № 678, збільшення або зменшення обсягів постачань, за якими не нараховувався ПДВ на підставі ст. 192 ПКУ, відображають у рядку 8.1.1 декларації з ПДВ (заповнюєте лише колонку А). Також у цьому випадку платник заповнює додаток Д1 до декларації з ПДВ, який заповнюють в розрізі контрагентів і РК.

У цій ситуації податківці рекомендують заповнювати таблицю 1 додатка Д1 до декларації з ПДВ так:

— у графі 2 — «Неплатнику податку»;

— у графі 3 — умовний ІПН — 400000000000;

— у графі 7 — прокреслення;

— у графі 10 — прокреслення.

Як бачимо, порядок коригування таких сум у декларації з ПДВ підпорядковується загальним правилам.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць