(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 32/1
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28/1
  • № 28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/16
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Вересень , 2014/№ 33

Питання безоплатного обслуговування в терцентрах

1. До терцентру (відділу соціальної допомоги вдома) звернувся пенсіонер, інвалід ВВВ, для отримання соціальних послуг. Згідно з наданими ним документами його донька досягла пенсійного віку, але є приватним підприємцем, не проживає та не прописана разом із ним. Чи має право такий пенсіонер на безкоштовне отримання соціальних послуг? 2. Чи має право терцентр безкоштовно обслуговувати пенсіонерів, в яких діти отримали посвідчення пенсіонерів не за віком, а за вислугою років (військові, лікарі, вчителі тощо)?

1. Надання соціальних послуг територіальними центрами соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі — терцентр) здійснюється відповідно до Переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою КМУ від 29.12.2009 р. № 1417 (далі — Перелік № 1417).

Згідно з п. 6 цього Переліку терцентр забезпечує безоплатне в обсягах, визначених державними стандартами, соціальне обслуговування (надання соціальних послуг):

громадян похилого віку, інвалідів, хворих (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і не мають рідних, котрі повинні забезпечити їм догляд і допомогу, або рідні є громадянами похилого віку чи визнані інвалідами в установленому порядку;

— громадян, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім’ї.

При цьому для окремих структурних підрозділів терцентру можуть передбачатись особливі умови здійснення безоплатного соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

Терцентр може надавати платні соціальні послуги (в межах наявних можливостей), перелік яких визначений постановою КМУ «Про порядок надання платних соціальних послуг та затвердження їх переліку» від 14.01.2004 р. № 12:

— громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу;

— громадянам, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей-інвалідів, осіб похилого віку, інвалідів), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей вищий, ніж прожитковий мінімум для сім’ї (п. 7 Переліку № 1417).

Також зауважимо, що відповідно до п. 71 Переліку № 1417 у виняткових випадках громадяни, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, можуть звільнятися від плати за соціальне обслуговування (надання соціальних послуг) у структурних підрозділах терцентру. Йдеться про випадки, коли такі рідні належать до малозабезпечених і отримують державну соціальну допомогу в установленому законодавством порядку, залежні від психоактивних речовин, алкоголю, перебувають у місцях позбавлення волі тощо. Для цього місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що утворив терцентр, самостійно або через утворену ним комісію приймає рішення (розпорядження) про звільнення громадян, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, від зазначеної плати.

Як бачимо, обмежень щодо наявності доходу у рідних похилого віку Перелік № 1417 не містить. Більш того, реєстрація доньки особи, що звернулась до терцентру, як приватного підприємця, не говорить про фактичне здійснення нею підприємницької діяльності та одержання доходу.

Отже, у зв’язку з тим, що особа, яка звернулася до терцентру, є громадянином похилого віку, інвалідом та має доньку, яка теж є громадянкою похилого віку, вважаємо, що така особа має право на безкоштовне обслуговування (якщо не має інших працездатних рідних або не уклала договір на довічне утримання зі сторонньою особою).

Крім того, обов’язковою умовою обслуговування такої особи на безоплатній основі є надання повного пакета документів до терцентру.

Так, згідно з п. 26 Переліку № 1417 на кожного громадянина, якого обслуговує відділення соціальної допомоги вдома, ведеться особова справа, в якій повинні міститись такі документи:

1) письмова заява громадянина;

2) медичний висновок про нездатність до самообслуговування, потребу в постійній сторонній допомозі та догляді в домашніх умовах;

3) карта індивідуальних потреб у соціальному обслуговуванні (наданні соціальних послуг);

4) один примірник договору, укладеного громадянином і терцентром про соціальне обслуговування (надання соціальних послуг);

5) довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб;

6) витяг з Реєстру правочинів про відсутність укладеного договору довічного утримання (догляду), виданий нотаріусом (за наявності);

7) копія довідки про встановлення групи інвалідності (за наявності);

8) копія рішення (розпорядження) органу, що утворив терцентр, або утвореної ним комісії, про звільнення від плати громадян похилого віку, інвалідів (які досягли 18-річного віку), хворих (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування, але мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу (за наявності);

9) копія наказу про здійснення (припинення) соціального обслуговування (надання соціальних послуг);

10) довідка про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення за встановленням диференційованої плати за надання соціальних послуг.

 

2. Що стосується другого запитання, то спочатку слід розібратись, які саме особи вважаються громадянами похилого віку. Відповідь на це запитання нам надає Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших грома­дян похилого віку в Україні» від 16.12.93 р. № 3721-XII.

Так, згідно із ст. 10 цього Закону громадяни похилого віку — це особи, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі — Закон № 1058), а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

Згідно зі ст. 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Отже, громадянами похилого віку вважаються лише особи, які досягли пенсійного віку для отримання пенсії за віком та ті, яким залишилось не більш як півтора року до досягнення такого віку.

Для безоплатного обслуговування осіб у терцентрі однією з умов є належність рідних саме до громадян похилого віку, а не до пенсіонерів.

територіальні центри додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті