Оплата лікарняного листка сільському голові, в якого припинилися повноваження

В обраному У обране
Друк
Димитренко Світлана, начальник відділу удосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування
Бюджетна бухгалтерія Грудень, 2015/№ 46
Сільський голова звільнений у зв’язку з припиненням повноважень 11.11.2015 р. Напередодні він захворів. Наданий листок непрацездатності свідчить про період його хвороби з 10 по 19 листопада 2015 року. Як оплатити лікарняний листок такій особі?

Розпочнемо з того, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та профзахворюванням, виплачується Фондом соціального страхування починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Це випливає зі ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Це означає, що зазначеним Законом чітко визначено: допомога виплачується незалежно від звільнення працівника. Головне, щоб початок хвороби припав на період, коли працівник перебував у трудових відносинах з роботодавцем. У наведеному запитанні проблем з виплатою допомоги не буде. Страховий випадок настав 10.11.2015 р., тобто в період роботи застрахованої особи. Тому починаючи з шостого дня захворювання допомога по тимчасовій непрацездатності виплачуватиметься за рахунок коштів Фонду, у тому числі й за дні хвороби, які припали на період після звільнення сільського голови.

А ось з оплатою перших п’яти днів тимчасової непрацездатності ситуація інша.

Річ у тім, що в Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженому постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440, на жаль, не продубльовані норми Закону № 1105 стосовно того, що ці дні оплачуються незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності. Виходить, що формально, роботодавець за свій рахунок може оплатити тільки дні хвороби по день припинення трудових відносин, а оплатити дні хвороби після звільнення — ні.

У наведеному запитанні роботодавець (сільрада) оплатить тільки 2 дні — 10 і 11 листопада. А ось 3 календарні дні хвороби, що припадають на період після звільнення (12 — 14 листопада), оплаті за рахунок коштів роботодавця не підлягають. У результаті виникає «дірка» в оплаті періоду тимчасової непрацездатності — після звільнення та по п’ятий день хвороби*.

* Зауважимо, що ще за часів існування Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ була така сама проблема (див. лист Мінсоцполітики від 19.01.2012 р. № 26/18/99-12 // «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 12, с. 7). Фахівці цього відомства і тоді роз’яснювали, що буде «дірка» в оплаті лікарняного. Іншої позитивної відповіді Мінсоцполітики стосовно оплати всіх п’яти днів тимчасової непрацездатності на сьогодні немає. — Прим. ред.

Таким чином, звільненому голові сільської ради лікарняний буде оплачений так:

— за рахунок коштів роботодавця (сільради) — 2 календарні дні (10 і 11 листопада 2015 року);

— за рахунок коштів Фонду — 5 календарних днів (з 15 по 19 листопада 2015 року).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити