Оплата лікарняного листка сільському голові, в якого припинилися повноваження

В обраному У обране
Друк
Димитренко Світлана, начальник відділу удосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування
Бюджетна бухгалтерія Грудень, 2015/№ 46
Сільський голова звільнений у зв’язку з припиненням повноважень 11.11.2015 р. Напередодні він захворів. Наданий листок непрацездатності свідчить про період його хвороби з 10 по 19 листопада 2015 року. Як оплатити лікарняний листок такій особі?

Розпочнемо з того, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та профзахворюванням, виплачується Фондом соціального страхування починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Це випливає зі ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Це означає, що зазначеним Законом чітко визначено: допомога виплачується незалежно від звільнення працівника. Головне, щоб початок хвороби припав на період, коли працівник перебував у трудових відносинах з роботодавцем. У наведеному запитанні проблем з виплатою допомоги не буде. Страховий випадок настав 10.11.2015 р., тобто в період роботи застрахованої особи. Тому починаючи з шостого дня захворювання допомога по тимчасовій непрацездатності виплачуватиметься за рахунок коштів Фонду, у тому числі й за дні хвороби, які припали на період після звільнення сільського голови.

А ось з оплатою перших п’яти днів тимчасової непрацездатності ситуація інша.

Річ у тім, що в Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженому постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440, на жаль, не продубльовані норми Закону № 1105 стосовно того, що ці дні оплачуються незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності. Виходить, що формально, роботодавець за свій рахунок може оплатити тільки дні хвороби по день припинення трудових відносин, а оплатити дні хвороби після звільнення — ні.

У наведеному запитанні роботодавець (сільрада) оплатить тільки 2 дні — 10 і 11 листопада. А ось 3 календарні дні хвороби, що припадають на період після звільнення (12 — 14 листопада), оплаті за рахунок коштів роботодавця не підлягають. У результаті виникає «дірка» в оплаті періоду тимчасової непрацездатності — після звільнення та по п’ятий день хвороби*.

* Зауважимо, що ще за часів існування Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ була така сама проблема (див. лист Мінсоцполітики від 19.01.2012 р. № 26/18/99-12 // «Бюджетна бухгалтерія», 2012, № 12, с. 7). Фахівці цього відомства і тоді роз’яснювали, що буде «дірка» в оплаті лікарняного. Іншої позитивної відповіді Мінсоцполітики стосовно оплати всіх п’яти днів тимчасової непрацездатності на сьогодні немає. — Прим. ред.

Таким чином, звільненому голові сільської ради лікарняний буде оплачений так:

— за рахунок коштів роботодавця (сільради) — 2 календарні дні (10 і 11 листопада 2015 року);

— за рахунок коштів Фонду — 5 календарних днів (з 15 по 19 листопада 2015 року).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд