(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 48/1
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44/1
  • № 44
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/17
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Січень , 2015/№ 1-2

Про відкриття вищими навчальними закладами поточних рахунків в установах банків

Лист від 28.10.2014 р. № 31-07010-05-10/27509

Міністерство фінансів України розглянуло лист <…> щодо зарахування власних надходжень вищих навчальних закладів, наукових установ на поточні рахунки банків і повідомляє.

Бюджетним кодексом України визначаються правові принципи функціонування бюджетної системи України, її правила, основи бюджетного процесу та міжбюджетних відносин, а також відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету та місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Частиною другою статті 4 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна система України та Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом і законом про Державний бюджет України.

Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.

Станом на 27.10.2014 р. зміни до Бюджетного кодексу України щодо банківського обслуговування поточних рахунків бюджетних установ не внесено.

 

Заступник Міністра — керівник апарату В. Матвійчук

Коментар редакції

Автономія для ВНЗ: вже можна чи поки що ні?

Запитання, яке роз’яснює Мінфін у листі, що коментується, виникло у зв’язку з тим, що з 06.09.2014 р. набрав чинності Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII (далі — Закон № 1556), який надав вищим навчальним закладам (далі — ВНЗ) різні повноваження при вирішенні фінансових питань. Так, ВНЗ надано можливість зараховувати власні надходження, отримані від надання платних послуг, на спеціальні рахунки в органі Казначейства або на поточні та/або вкладні (депозитні) рахунки установ державних банків.

Зокрема, в ч. 2 ст. 70 Закону № 1556 зазначено таке:

«Власні надходження державних і комунальних вищих навчальних закладів, наукових установ, отримані від плати за послуги, що надаються згідно з освітньою, науковою та навчально-виробничою діяльністю, благодійні внески та гранти відповідно до рішення, прий­нятого вченою радою вищого навчального закладу, наукової установи, зараховуються на:

— спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в територіальному органі центрального органу виконавчої влади у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів;

— поточні та/або вкладні (депозитні) рахунки установ державних банків.».

Крім того, таким закладам надано право отримувати кошти від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг (за умови, якщо таким закладам законом надано відповідне право). Більш того, відсотки, отримані від розміщення коштів на депозит, ВНЗ відносять до власних надходжень на підставі положення ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ). До речі, зверніть увагу: ця норма БКУ діє й зараз.

Проте поки ВНЗ не мають права повною мірою реалізувати надані повноваження. Вся річ у тім, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних кош­тів. Такі правила обслуговування бюджетних установ передбачені ст. 43 БКУ (ср. 025069200). І саме на цьому Мінфін акцентує увагу в листі, що коментується.

До речі, про цю ситуацію ми вже розповідали на сторінках нашої газети в матеріалі «ВНЗ отримує власні надходження на депозитному рахунку: чи обкладати їх податком на прибуток» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2014, № 38). Приємно, що Мінфін оперативно відреагував на цю проблему ВНЗ і цілком підтримав нашу думку.

Чи варто сподіватися ВНЗ на те, що такі суперечності між БКУ та Законом № 1556 будуть усунені? Звичайно.

Поспішаємо вам повідомити про те, що у ВР зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (у зв’язку з прийняттям Закону України «Про вищу освіту»)» від 02.12.2014 р. № 1196. З цим документом можна ознайомитися на сайті ВР (www.rada.gov.ua) у розділі «Законотворчість».

Цим законопроектом запропоновано внести зміни до БКУ, а саме до ст. 13, 43, 45 та інших. Головна суть таких змін: закріпити в БКУ, що доходи, отримані від плати за послуги, які надають ВНЗ відповідно до основ­ної та додаткової (господарської) діяльності, благодійні внески та гранти вони відносять до своїх власних надходжень. Такі кошти заклади мають право зараховувати на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в територіальному органі центрального органу виконавчої влади у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, або на поточні рахунки установ державних банків. Отже, завдяки цим змінам ВНЗ матимуть можливість зараховувати власні надходження як на спеціальний реєстраційний рахунок в органі Казначейства, так і на рахунки установ державних банків.

Оскільки зазначений вище законопроект ще не прийнято, поки що не радимо ВНЗ відкривати поточні рахунки в установах державних банків для зарахування власних надходжень. Сподіваємося, що цей законопроект найближчим часом буде прийнято, про що ми обов’язково повідомимо вас на сторінках нашої газети.

 

Вікторія МАТВЄЄВА, економіст-аналітик

відкриття рахунків, банк додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті