Донарахування до МЗП, якщо працівника мобілізували

В обраному У обране
Друк
Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб
Бюджетна бухгалтерія Липень, 2015/№ 25
Працівника мобілізували в середині звітного місяця, тому цього місяця йому буде нарахована заробітна плата за фактично відпрацьовані дні і середній заробіток у зв’язку з призовом під час мобілізації. Чи потрібно дотримуватися вимоги щодо ЄСВ з мінзарплати?

У разі якщо база нарахування ЄСВ (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінзарплати (далі — МЗП), встановленого законом на місяць нарахування зарплати (доходу), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП і відповідної ставки ЄСВ. Це прямо передбачено абз. 10 ч. 5, абз. 3 ч. 6 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

До бази нарахування ЄСВ належать заробітна плата, лікарняні, винагороди за цивільно-правовими договорами за виконані роботи / надані послуги ( п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). При визначенні виплат, які включаються до фонду оплати праці, слід керуватися Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, далі — Інструкція № 5 ( п.п. 5 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449). У свою чергу, згідно з п.п. 2.2.12 Інструкції № 5 оплата працівникам, які залучаються до виконання державних обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час (зокрема, проходять військову службу за призовом під час мобілізації), уключається до фонду оплати праці.

Водночас згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 2464 роботодавець має право не справляти ЄСВ з виплат, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Ураховуючи викладене, для цілей виконання вимоги щодо ЄСВ з МЗП із розміром МЗП слід порівнювати загальну суму зарплати за фактично відпрацьований час і середнього заробітку (незалежно від того, отримує установа компенсацію з бюджету чи ні). У разі якщо зазначена сума менше МЗП, то ЄСВ слід донараховувати на різницю між МЗП і загальною сумою зарплати за фактично відпрацьований час з урахуванням середнього заробітку за період мобілізації.

У разі коли мобілізованому працівнику за весь місяць нарахований середній заробіток, який компенсується з бюджету, то незалежно від його розміру дотримуватися вимоги щодо ЄСВ з МЗП не потрібно. Це випливає з положень ч. 7 ст. 7 Закону № 2464.

Якщо ж роботодавець прийняв рішення не отримувати компенсацію з бюджету, то суму середнього заробітку, нарахованого за період військової служби, що припадає на весь місяць, за призовом під час мобілізації, з метою нарахування ЄСВ необхідно порівнювати з МЗП. У ситуації, коли сума середнього заробітку менше МЗП, ЄСВ нараховують виходячи з розміру МЗП і відповідної ставки внеску.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити